کنتورهای هوشمند تا مدیریت حمل و نقل

۵ کاربرد صنعتی مهم اینترنت اشیا در صنعت، از کنتورهای هوشمند تا مدیریت حمل و نقل

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

این که بتوان تجهیزات یک کارخانه را سالم نگه داشت و مانع از خرابی آنها شد، می‌تواند سود زیادی برای شرکت‌ها به همراه داشته باشد. مدیران بسیاری از صنایع با استفاده از حسگر، دوربین و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها می‌توانند تعیین کنند که چه زمانی یک قطعه از تجهیزات از رده خارج می‌شود. این سیستم‌های پیشگو که به فناوری‌های اینترنت اشیا مجهز هستند می‌تواند نشانه‌های هشدار را حس کنند، از داده‌ها برای ایجاد خط زمانی نگهداری و تهیه قطعه خدمت‌رسان پیش از وقوع مشکلات استفاده کنند.

اینترنت اشیا با بررسی داده‌های به دست آمده از حسگرها و وسایل برای سنجش سریع شرایط فعلی، شناسایی نشانه‌های هشدار، رساندن پیام‌ها و انجام خودکار فرایندهای مناسب نگهداری، این کار را به یک تکلیف پویا، سریع و خودکار تبدیل می‌کند. اتخاذ چنین رویکردی در کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت، به افزایش پس‌انداز در طول زمان یا نگهداری پیش‌بینانه بر اساس زمان کمک می‌کند. به این دلیل که تکالیف تنها هنگامی انجام می‌شوند که به آنها نیاز باشد. نکته کلیدی این است که اطلاعات صحیح را در زمان صحیح بدست آورید. این کار به مدیران امکان می‌دهد تا بدانند کدام تجهیزات به نگهداری احتیاج دارد، کار نگهداری می‌تواند بهتر برنامه‌ریزی شود و سیستم‌ها هنگامی که کارگران مشغول انجام وظیفه هستند نیز آنلاین باقی می‌ماند. از دیگر مزایای بالقوه این اتفاق شامل افزایش طول عمر آن قطعه، افزایش ایمنی و کاهش تصادف‌های مربوط به اثر منفی محیط زیستی می‌شود.

کنتورهای هوشمند:

کنتور هوشمند ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان میزان مصرف انرژی یا آب را مشخص کرد. کنتورهای سنتی فقط مجموع مصرف را اندازه می‌کنند درحالی که کنتورهای هوشمند زمان و چگونگی مصرف یک منبع را ثبت می‌کنند. شرکت‌های نیرو کنتورهای هوشمند را برای رصد کاربری مصرف‌کننده و تنظیم قیمت‌ها بر اساس ساعت خاصی از روز و فصل به کار می‌برند.

کنتورهای هوشمند برای تمام صنایع مفید است زیرا با تعامل سریع‌تر رضایت مشتری را بالا می‌برد و کنترل بیشتری به مصرف‌کنندگان برای استفاده از بهینه از انرژی  دارد و در عین حال کاهش انتشار  دی‌اکسیدکربن و هزینه‌های کاربر را در پی دارد. از دیگر کاربردهای کنتورهای هوشمند می‌توان به کاهش هزینه‌های عملیاتی با مدیریت عملیات دستی از راه دور، بهبود پیش‌بینی و مصرف جریان برق، بهبود خدمات مشتریان، کاهش سرقت انرژی و ساده‌سازی رصد مولدهای میکرو و ردگیری انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد.

رهگیری دارایی‌ها

بر اساس مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده ۸۵ درصد شرکت‌های تولیدکننده از اهمیت کارایی منابع مطلع هستند اما تنها ۱۵ درصد از آنها در این راستا اقداماتی انجام داده‌اند.هدف از رهگیری دارایی این است که به شرکت امکان دهد به آسانی موقعیت دارایی‌های کلیدی، مانند زنجیره‌های طولانی تأمین (یعنی مواد خام، محصولات نهایی و انبارها) را تعیین و آنها را رصد کند. تمام این کارها به منظور بهینه‌سازی لجستیک، نگهداری سطوح کالا، پیشگیری از مسائل مربوط به کیفیت و پیدا کردن سارقان انجام می‌شود.

یکی از کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت و به ویژه در زمینه رهگیری دارایی‌ها ترابری دریایی است. حسگرها در مقیاسی وسیع به رهگیری موقعیت مکانی یک کشتی در دریا کمک می‌کنند و در مقیاس کوچکتر می‌توانند موقعیت و درجه حرارت کانتینرها را اعلام کنند.

وسایل نقلیه متصل به هم

یکی از مصادیق بارز کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت مربوط به حمل‌ونقل و وسایل نقلیه متصل است. در ساده‌ترین تعریف، این وسایل باتوانایی کامپیوتر کار می‌کنند و بسیاری از وظایف رانندگی معمولی را به صورت خودکار انجام می‌دهند. این سیستم‌ها با اسکن خطوط وسط خیابان از آن به عنوان ابزاری برای شناسایی مسیر استفاده می‌کنند. چندین مزیت در مورد ماشین‌های خودران وجود دارد. اجتناب از تصادف یک محرک بزرگ است زیرا چنین ماشینی می‌تواند سریع‌تر از یک انسان واکنش نشان دهد. کاهش تعداد وسایل نقلیه تجلی نهایی این مزیت است. تاکسی‌های بدون راننده می‌توانند جایگزین یک ماشین دست دوم خانوادگی شوند که تمام روز بیکار افتاده است خودروهای بیشتری می‌توانند نزدیکتر به یکدیگر و در یک زمان در جاده سفر کنند و رایانه‌ها می‌توانند مقتصدانه‌تر از بیشتر مردم عملیات روی آنها اجرا کنند.

مدیریت ناوگان حمل و نقل

برای شرکت‌هایی که به عنوان بخشی از کسب‌وکار خود به حمل‌ونقل وابسته هستند، مدیریت ناوگان به آنها در از بین بردن یا به‌حداقل رساندن ریسک‌های مربوط به سرمایه‌گذاری وسیله کمک می‌کنند. این سیستم‌ها کارایی و بهره‌وری را ارتقا داده و هزینه‌های کلی حمل‌ونقل و کارکنان را کاهش می‌دهند. بر اساس یافته‌های یک مطالعه تحقیقاتی تا سال ۲۰۲۰ انتظار می‌رود که آمریکای شمالی ۱۲٫۷ میلیون سیستم فعال در مدیریت ناوگان داشته باشد. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که تعداد سیستم‌های فعال مدیریت ناوگان در آمریکای لاتین از ۲٫۳ میلیون در پایان سال ۲۰۱۵ به ۴٫۱ میلیون در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram