کشاوری و مدیریت آب با اینترنت اشیا

اینترنت اشیا در صنعت کشاورزی به مدیریت بهتر منابع آب کمک می‌کند

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

آب برای کشاورزی ماده‌ای حیاتی است که باید به خوبی مدیریت شود از این بخش‌های مختلف صنعت کشاورزی به دنبال استفاده از فناوری‌های جدید به منظور مدیریت بهتر آب هستند.

اینترنت اشیا به عنوان یک فناوری جدید قادر است در مدیریت آب کمک شایانی کند. اینترنت اشیاء کشاورزی با ادغام سرویس نقشه وب (WMS) و خدمات نظارت سنسور (SOS) راه حل برای مدیریت نیاز آب یا تامین آب برای آبیاری محصول را فراهم می‌کند. اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمندانه نیاز آب محصول را تجزیه و تحلیل می کند و از منابع آب موجود برای کاهش تلفات کمبود آب استفاده می کند.

در مناطق خشک، عملکرد مدیریت آب با استفاده از اینترنت اشیا می‌تواند بسیار ارزشمند به شمار آید، زیرا منابع محدود آب با کمترین هدر رفت توسط محاسبه زمان بندی عملکرد شیر و ایجاد استراتژی آبیاری بهینه، مدیریت آب را محدود می کند.

سطح دقت پیش بینی آب و هوا بر میزان بهره وری محصول تا حد زیادی تاثیر می گذارد. سطح دقت در پیش بینی آب و هوا، احتمال آسیب محصولات را کاهش می دهد ، بنابراین سطح بهره وری بالاتر خواهد بود.

اطمینان از ارتباط دقیق و به موقع داده های زمان واقعی یا اطلاعات مربوط به فرایندهای کشاورزی پویا نظیر کاشت، برداشت و غیره و همچنین پیش بینی آب و هوا، کیفیت خاک، در دسترس بودن و هزینه نیروی کار مورد نیاز کشاورزان  برای کشاورزان اهمیت زیادی دارد. کشاورزان با در دسترس بودن چنین اطلاعات زمان واقعی مهمی قادر به برنامه ریزی فعالیت های خود از قبل هستند و اقدامات اصلاحی / پیشگیرانه ای را برای احتمال آینده ارائه می دهند.

در بسیاری از موارد کار سخت کوشانه کشاورز توسط آفات نابود می شود و زیان های هنگفتی بر صنعت کشاورزی تحمیل می‌شود. برای جلوگیری از چنین وضعیتی اینترنت اشیا از سیستم نظارت و بررسی پارامترهای زیست محیطی و رشد گیاه استفاده می‌کند؛ بیشتر این اطلاعات توسط حسگرهای کنترل آفات که قادر به پیش بینی رفتار آفت است، به دست می آید. این اطلاعات می‌تواند توسط کشاورزان برای کاهش آسیب‌های ناشی از آفات در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار گیرد.

بدین ترتیب مدیریت و کنترل آفات بر بنیان های اساسی نظیر نظارت، بازرسی، شناسایی و پیگیری مراحل انجام بنا شده است.

اینترنت اشیا در کشاورزی نه تنها بر  افزایش کارایی و بهینه‌سازی کیفیت تاکید داشته  و به دنبال افزایش ایمنی مواد غذایی است بلکه در جهت تامین امنیت غذایی در سطوح مختلف مانند ذخیره سازی، حمل و نقل و غیره نیز کمک می کند. برای اطمینان از ایمنی غذا اینترنت اشیا دارای یک سیستم نظارت بر عوامل مختلف مانند زمان حمل و نقل، درجه حرارت ذخیره سازی و نگهداری حساب های مبتنی بر ابر است.

همچنین اینترنت اشیا با ابزار نظارت، مانند  برچسب‌های متصل بر گاوها قادر به تشخیص بیماری‌های تنفسی در آنهاست و در صورت هر گونه وضعیت هشدار دهنده ای بیماری شناسایی شده ، به اطلاع مسئولان مربوطه رسانده می شود تا حیوان بتواند از گله جدا شده و از گسترش بیماری جلوگیری شود.

پیش بینی شده است که اینترنت اشیا در بخش کشاورزی در سال ۲۰۵۰ تولید مواد غذایی را ۷۰ درصد افزایش می دهد و تا سال ۲۰۵۰ تغذیه ۹.۶ میلیارد نفر در سراسر جهان را به عهده دارد.

تریس کوری، تحلیلگر تحقیقاتی موسسه بیچام  معقتد است که تقاضا برای مواد غذایی بیشتر باید با چالش های رو به رشد تغییرات آب و هوایی و شرایط شدید آب و هوایی مواجه شود همچنین افزایش فشار بر زمین‌ها در اثر کشاورزی‌های پی‌درپی می‌تواند تولید مواد غذایی را به مخاطره بی‌اندازد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram