777

اینترنت اشیا در خدمت بیماران دیابتی

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

از زمان کشف انسولین در دهه ۱۹۲۰، تزریق انسولین از طریق سرنگ انجام می‌شود هر چند که بعدها در دهه ۱۹۶۰، اولین پمپ انسولین ساخته شده که شبیه به یک سرنگ عمل می‌کرد تا تزریق زیرجلدی را انجام دهد. در دهه ۱۹۹۰، حسگرهای قند کار پایش مداوم گلوکز را در بیماران انجام دادند که این کار با استفاده از ابزاری با ابعاد بسیار کوچک انجام می شد.

پمپ‌های انسولین در ابتدا اندازه یک کوله‌پشتی بزرگ بودند اما اکنون ابعاد انها کوچکتر شده و در حد یک تلفن همراه است. برخی مدل‌ها نیز تنها سه روز قابل استفاده بوده و بعد باید جایگزین شوند.

اتصال پمپ‌های انسولین به اینترنت اشیا اجتناب‌ناپذیر است چرا که ترکیب این پمپ‌ها با اینترنت اشیا امکان کنترل از راه‌دور با کمک تلفن‌های هوشمند را فراهم می‌کند.

یک حسگر به صورت مداوم میزان قند خون را از طریق اندازه‌گیری قند بافت تعیین می‌کند. این اطلاعات از طریق حسگر متصل به بلوتوث قابل استخراج است به طوری که اطلاعات لازم به صورت مداوم در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت استخراج می‌شود و در مواقع بحرانی به ویژه هنگام خواب، این رصد قند خون مرتب صورت می‌گیرد.

پمپ‌های انسولین، در واقع یک نوع پانکراس نیمه‌خودکار مصنوعی بوده که قادر به بهبود دیابت نوع یک است اما از انجایی که فاقد هوش مصنوعی است هنوز به کارایی مورد نظر نرسیده‌اند. اما این فناوری درحال به روزرسانی بوده و کلیه نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای اندازه‌گیری و دستگاه‌های پمپ انسولین در حال طی مراحل تست هستند تا علاوه بر دقت کافی، بتوانند الزامات قانونی را برای تجاری سازی به دست آورند.

در حال حاضر سه معماری مختلف برای  توسعه این فناوری وجود دارد. اولین فناوری مربوط به سیستم معماری پانکراس مصنوعی است که یک کامپیوتر قابل حمل دارای فرستنده و گیرنده، برای کنترل پمپ انسولین استفاده می‌شود. معماری دوم مربوط به برنامه‌ای است که تنها روی آیفون اجرا می‌شود و در آن بیمار تنها یک دستگاه به اندازه جعبه کبریت نیاز دارد تا به پمپ انسولین متصل شود. سامانه از طریق بلوتوث با پمپ ارتباط برقرار می‌کند.

سومین و جدیدترین معماری هم یک سامانه مبتنی بر اندروید است که روی تلفن‌های هوشمند قرار می‌گیرد و از طریق بلوتوث ارتباط برقرار می‌کند. در این فناوری نیازی به هیچ دستگاه اضافه‌ای نبوده و امکان استفاده از پمپ‌های انسولین قدیمی نیز در این فناوری وجود دارد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram