رابطه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی مانند معدن و معدنچی است

رابطه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی مانند معدن و معدنچی است

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

هوش مصنوعی به ماشین‌‌ها کمک می‌‌کند تا آنها رفتاری شبیه به انسان داشته باشند. کمک به تصمیم‌‌گیری بهتر و حل مسائل از جمله نتایج ترکیب هوش مصنوعی با ماشین‌‌ها است. این فناوری می‌‌تواند به اینترنت اشیا نیز کمک کند. برخی از متخصصان معتقداند که اینترنت اشیا بدون هوش مصنوعی نمی‌‌تواند کار کند. چرا این گروه به چنین چیزی اعتقاد دارند؟

اینترنت اشیا به حسگرها وابسته است، حسگرهایی که داده‌‌ها را از منابع مختلف جمع‌‌آوری می‌‌کند، هوش مصنوعی می‌‌تواند با تحلیل این داده‌‌ها نتایج قابل استفاده‌‌ای ارائه دهد. بنابراین، کل فرآیند از جمع‌‌آوری داده‌ها تا پردازش آن به هوش مصنوعی نیاز دارد.

هوش مصنوعی در بخش اینترنت اشیا نقش باز کننده قفل را دارد، داده‌‌هایی که به‌صورت کلی الگویی را نشان نمی‌‌دهد با استفاده از هوش مصنوعی می‌‌تواند الهام‌بخش الگوهای متعدد و کاربردی باشد. در حال حاضر شرکت‌‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا جایگاه خود را در بازار تثبیت کرده‌‌اند و پیش‌‌بینی می‌‌شود که در آینده نیز این روند ادامه پیدا کند. شرکت‌‌های اینترنت اشیا با هوش مصنوعی قادر به تجزیه و تحلیل سریع داده‌‌ها هستند. از آنجایی که هوش مصنوعی ابزاری عالی برای مدیریت عناصر مختلف اینترنت اشیا است بنابراین توانایی نامحدودی برای پردازش و یادگیری دارد و این موضوع برای میلیون‌‌ها دستگاه اینترنت اشیا نقش حیاتی دارد. شرکت‌‌ها می‌‌توانند با استفاده از یک زیرمجموعه قدرتمند از هوش مصنوعی که یادگیری ماشینی خوانده می‌‌شود به اهداف خود برسند.

اگر اینترنت اشیا را منبع داده فرض کنیم، یادگیری ماشینی به‌عنوان معدنچی عمل می‌کند. حسگرهای اینترنت اشیا قادراند میلیون‌ها داده ایجاد کنند، این نقش یادگیری ماشینی است که بتواند ارتباط میان نقاط را مشخص کند.

یکی از مزیت‌های یادگیری ماشینی برای اینترنت اشیا این است که یادگیری ماشینی قادر است به‌صورت خودکار الگوها را بهبود دهد. از آنجایی که تعداد داده‌های در دسترس بسیار زیاد است، یک سیستم هوشمند به دلیل تفکر هوشمندانه و امکان بهبود مستمر می‌تواند پیش‌بینی‌های دقیق‌تری انجام دهد. به این ترتیب شرکت‌ها و صاحبان کسب و کار می‌توانند بدون این که نیاز به فکر کردن داشته باشند از این فناوری برای اتخاذ بهترین تصمیم استفاده کنند. بنابراین، هوش مصنوعی از هر جنبه‌ای برای اینترنت اشیا فایده دارد، از افزایش ایمنی ماشین‌ها گرفته تا کاهش مصرف انرژی و افزایش عرضه خدمات و محصولات می‌تواند مفید باشد.

با افزایش تعداد حسگرها و دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا، حجم داده‌های تولید شده افزایش می‌یابد و انسان به تنهایی قادر به تعامل با این حجم عظیم داده نیست. این داده‌ها باید به هوش مصنوعی سپرده شود تا ارتباط میان داده‌ها، الگوها و شباهت‌ها استخراج شود.

بنابراین می‌توان گفت که اینترنت اشیا و هوش مصنوعی نقش اساسی در آینده دارند و در این بین اینترنت اشیا برای اثربخشی بهتر به هوش مصنوعی نیاز دارد تا بتواند پتانسیل‌های خود را به‌طور کامل به نمایش بگذارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram