چرا اینترنت اشیا موجب انقلابی در بخش سلامت می‌شود؟

چرا اینترنت اشیا موجب انقلابی در بخش سلامت می‌شود؟

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

در حال حاضر فشار مضاعفی روی بخش سلامت وجود دارد که این فشار از یک سو مربوط به تقاضای رو به افزایش برای ارائه خدمات است و از سوی دیگر کمبود بودجه گریبان این بخش را گرفته است. در چنین شرایطی آیا اینترنت اشیا می‌تواند به حوزه سلامت کمک کند؟

اینترنت اشیا با تجهیز اجسام به حسگر می‌تواند برای نظارت بر محیط از طریق اینترنت اقدام کند و با این کار به سازمان‌ها توانایی بیشتری دهد تا داده‌ها را جمع‌‌آوری کرده و از آنها در گزارش‌ها استفاده کند.

حوزه سلامت می‌تواند از اینترنت اشیا و مزایای آن برای مراقبت از بیماران استفاده کند. اینترنت اشیا این امکان را فراهم می‌کند تا بیمارستان از لحظه ورود بیمار یا حتی قبل از آن یعنی در منزل، پیگیر بیمار باشد. پرستار و پزشک می‌تواند به سادگی تمام سوابق بیمار را بخواند و نمودارهای مربوط به پارامترهای سلامتی را ببینند.

در حال حاضر، نشانه‌هایی از افزایش تقاضا و نیاز به ادوات اینترنت اشیا در جهان در بخش سلامت مشاهده می‌شود. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۶ مبلغ خرج شده برای اینترنت اشیا در بخش سلامت به رقم ۴۰۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۶ برسد در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۷ کمی بیشتر از ۴۱ میلیارد دلار بوده است.

آنچه که پیش‌بینی می‌شود این است که اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و روبات‌ها به همراه واقعیت مجازی و ادوات پوشیدنی که فناوری‌های نوآورانه‌ای هستند میزان بهره‌وری را در حوزه سلامت تقویت کنند.

اخیرا وزارت سلامت اسکاتلند استفاده آزمایشی از اینترنت اشیا را در یک بیمارستان عمومی آغاز کرده است. در این بیمارستان از تخت مجهز به اینترنت اشیا استفاده شده که دارای حسگرهای بلوتوثی هستند. این تخت‌ها قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات و سابقه بیمار را فراهم می‌کند. در مدت شش ماه از اجرای این طرح، صرفه‌جویی قابل توجهی در وقت پرسنل ایجاد شده‌است.

در حال حاضر اینترنت اشیا در حوزه سلامت دو هدف اصلی دارد: اول یافتن منابعی که موجب افزایش هزینه‌های جاری می‌شود و دوم حرکت به سوی سطح بالاتری از مراقبت از خود.

ماهیت استقرار اینترنت اشیا، کاهش هزینه‌ها است؛ در واقع حوزه سلامت به دنبال کاهش هزینه‌ها با استفاده از اینترنت اشیا است که این کار با تسهیل فرآیندها و خودکارسازی سیستم انجام می‌شود.

البته ترکیب اینترنت اشیا با حوزه سلامت چالش‌هایی نیز دارد؛ برای مثال، موضوع امنیت اطلاعات و سایبری همیشه دغدغه اینترنت اشیا بوده است. یکی دیگر از چالش‌ها، بحث مالکیت است، این که اطلاعات به‌دست آمده از تجهیزات اینترنت اشیا برای چه کسی است، بیمار یا بخش سلامت. اگر به یک سیستم اینترنت اشیا آسیبی برسد، از نظر قانونی و اخلاقی چه کسی مسئول است، حوزه سلامت یا تامین‌کنند سخت‌افزار یا یکپارچه‌کننده سیستم.

اخیرا گزارشی منتشر شده‌است که نشان می‌دهد که ادغام تجهیزات پزشکی با اینترنت اشیا دشوار است. با این وجود و علی‌رغم چالش‌ها، می‌توان فهمید که در چه مواردی می‌توان از اینترنت اشیا برای کاهش هزینه‌ها و افزایش ایمنی بیمار استفاده کرد.

گرایش روزافزون تجهیزات پزشکی به اتصال به اینترنت، حوزه سلامت را به سوی اینترنت اشیا می‌کشاند و این بخش مجبور به پذیرش اینترنت اشیا خواهد شد. به زودی تجهیزاتی نظیر دستگاه فشار خون یا ضربان‌سازها به هم متصل خواهند شد و ترکیب اینترنت اشیا با حوزه سلامت اتفاق می‌افتد و این روند غیرقابل توقف است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram