999999

پنج خدمتی که اینترنت اشیا به بخش سلامت ارائه می‌دهد

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

اینترنت اشیا برای پزشکان، بیماران و محققان حوزه سلامت یک فناوری اجتناب‌ناپذیر است که تاثیر آن می‌تواند به اندازه‌ای قوی باشد که یک سازمان مربوط به بخش سلامت را با هوش‌تر کند و کارایی آن را ارتقاء دهد. اما اینترنت اشیا چگونه می‌تواند بر بخش سلامت تاثیرگذار شود:

کمک به پزشکی از راه‌دور: یکی از خدمات مهم حوزه اینترنت اشیا، کمک به پزشکی از راه‌دور است. در خارج از بیمارستان‌ها، دستگاه‌ها هوشمند می‌توانند بیمار را تحت نظر گرفته و چگونگی استفاده از داروها را کنترل کنند. این ادوات هوشمند در یک برنامه معاینه برنامه‌ریزی شده می‌توانند شرایط بیمار را کنترل کرده و خوانش علائم بیمار را از راه دور انجام دهند. از آنجایی که این دستگاه‌ها خوانش را از راه‌دور انجام می‌دهند، الگوهای رفتاری را رصد کرده و به واحد پزشکی هشدارهای لازم را ارسال می‌کنند. براساس تحقیقی که اخیرا صورت گرفته در حال حاضر  بیش از ۵۰ میلیون نفر از راه دور با استفاده از تجهیزات بخش سلامت رصد می‌شوند. با این ویژگی، پزشکان قادر خواهند بود وضعیت نامطلوب قریب‌الوقوع را شناسایی کنند و به کسانی که در مناطق دورافتاده هستند کمک کنند.

رهگیری پرسنل و بیماران : بیمارستان‌ها در تلاش هستند تا بهره‌وری را افزایش دهند و هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهند. به ویژه سازمان‌ها و مراکزی که هزاران کارمند دارند با استفاده از اینترنت اشیا می‌توانند به ایجاد نظم و جلوگیری از آشفتگی کمک کنند. این کار منجر به هوشمندتر شدن شبکه پزشکی می‌شوند. نقشه راه کارآمد اینترنت اشیا به معنای خودکارسازی فرآیندهای مدیریت، نظارت بر فعالیت‌های روزانه برای شناسایی چالش‌ها و تنگناها و بهبود زیرساخت‌های IT است. اینترنت اشیا بخش پذیرش را به خوبی نظارت کرده و همچنین بر وظایف پرستاران برای ضدعفونی کردن مرتب ادوات نظارت دارد. حتی با استفاده از برخی برچسب‌ها می‌توان موجودی انبار را بررسی و کنترل کرد.

بهبود جراحی: اینترنت اشیا در بخش مراقبت‌های اتاق عمل می‌تواند موثر باشد. با استفاده از هوش‌مصنوعی، ادوات روباتیک متصل به هم می‌توانند به جراحی کمک کنند. این ادوات به جراح کمک می‌کند بینایی بالاتر و دقت بهتری داشته باشند. این مزایا در جراحی‌هایی نظیر لاپاروسکوپی موجب دید بهتر و رفع محدودیت‌های جراح می‌شوند. در طول جراحی و بعد از آن، حسگرهای اینترنت اشیا قادراند اطلاعات مفیدی از شرایط بیماری جمع‌آوری کنند و در اختیار پزشک قرار دهند.

بینش داده‌ها:با اینترنت اشیا پزشکان می‌توانند نقش یک متخصص داده را در فرآیند درمان بی‌آزمایند. اینترنت اشیا در مراقبت‌های بهداشتی انواع مختلفی از داده‌های رفتاری، محیطی، دارویی و بالینی را جمع‌آوری می‌کند. با داده‌های تولید شده که از ادوات پوشیدنی و تجهیزات بیمارستانی به‌دست می‌آید و همچنین پردازش آنها در فضای ابری می‌تواند خدمات پزشکی بهتری ارائه داد. داده‌ها به تنهایی ارزش زیادی ندارند اما تجمیع آنها و تحلیل این داده‌ها می‌تواند الگوهای مهمی برای تصمیم‌گیری صحیح در اختیار پزشک قرار دهند.

مدیریت دارو: تولید و مدیریت دارو یک کسب و کار چند میلیون دلاری بوده و از بزرگترین مخارج سازمان‌های بهداشت و درمان است. از کارخانه تا انبار بیمارستان‌ها، اینترنت اشیا می‌تواند اعمال استانداردها را بررسی و مدیریت کند. با این کار صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش خرابی دارو اتفاق می‌افتد. یخچال‌های هوشمند مانع از هدر رفتن واکسن‌ها و آسیب دیدن داروها می‌شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram