55

بخش کشاورزی برای پذیرش اینترنت اشیا با چه چالش‌هایی روبروست؟

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

خوزه کروز، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت رو وایرلس (Red Wireless) اخیرا در مصاحبه‌ای دیدگاه‌های خود را در مورد کمک به کشاورزان برای پذیرش اینترنت اشیا و مدیریت تولید محصول با استفاده از این فناوری ارائه کرده است. کروز این شرکت را تاسیس کرده تا به مشاوره در بخش اینترنت اشیا بپردازد و به شرکت‌های متوسط و کوچک برای استفاده از این فناوری خدمات ارائه کند. از نظر وی کاربرد اینترنت اشیا در بخش کشاورزی شاید به اندازه یخچال هوشمند و خودروی بدون‌راننده جذاب و ژورنالیستی به نظر نیاید، اما با توجه به تاثیر کشاورزی بر اهمیت امنیت غذا در آینده جهان باید اینترنت اشیا را در این فناوری به کار گرفت. اینتنرت اشیا می‌تواند کمک کند تا کشاورزی هوشمندانه‌تر شده و سطح گرسنگی در جهان کاهش یابد. هرچند پذیرش این فناوری از سوی کشاورزان قطعا با چالش‌هایی روبرو است.

کروز معتقد است به جای ارائه یک راهکار برای همه کشاورزان باید راهکارهای مختلف برای هر مورد ارائه شود و برای هر محصول متناسب با شرایط مزرعه، راهبرد ویژه‌ای تهیه شود. اساس فناوری‌هایی این چنینی بر داده‌ها استوار است داده‌هایی که توسط حسگرها استخراج شده و درباره معیارهایی نظیر دمای خاک، سطح آب و رفتارهای حیوانات به صورت زنده اطلاعات ارائه می‌دهد. این اطلاعات تنها با استفاده از اینترنت اشیا قابل استخراج و بهره‌برداری است.

اینترنت اشیا این پتانسیل را دارد که ظرفیت کشاوزی و شرکت‌های این حوزه را برای تامین نیاز غذای جهان بهبود دهد. پذیرش فناوری اینترنت اشیا منجر به افزایش بهره‌وری و پایداری کشاورزی  می‌شود. مطالعات انجام شده توسط موسسه آنفارم روی یک پلتفورم نشان می‌دهد که به طور متوسط بازده بهره‌برداری با استفاده از اینترنت اشیا در بخش انرژی ۱.۷۵ درصد بوده که این کار موجب کاهش ۷ تا ۱۳ دلاری هزینه انرژی و کاهش ۸ درصدی مصرف در بخش آبیاری شده است.

در سال ۲۰۱۷ بیشترین درآمد اینترنت اشیا در کشاورزی، در آمریکای شمالی به‌دست آمد و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۳ این رقم به بیش از ۲۸ میلیارد دلار برسد این درحالی است که این رقم در سال ۲۰۱۵ کمتر از ۴.۵ میلیارد دلار بوده است.

چالش‌هایی که باید در نظر گرفت

یکی از موانع در رشد اینترنت اشیا در بخش کشاورزی، اتصال است. دسترسی ساده به اینترنت قابل اعتماد برای کشاورزان که معمولا به اینترنت دسترسی ندارند یک محدودیت قلمداد می‌شود. مانع دیگر،  فقدان توزیع یکنواخت و مناسب ادوات در میان کشاورزان است به این شکل بیشتر ادوات هوشمند کشاورزی در دست گروه محدودی از شرکت‌‌ها بوده که آنها نیز به جای اشتراک گذاری، از داده‌های خود محافظت می‌کنند. برخی شرکت‌های اینترنت اشیا تصمیم دارند که پلتفورم‌های خود را به طوری کامل برای دیگر ارائه دهندگان فناوری باز نکنند آنها به دنبال ارائه خدمات به برخی تولیدکنندگان سخت‌افزار هستند تا بازار را انحصاری کنند.

یک واقعیت عجیب این است که بسیاری از کشاورزان با اینترنت اشیا آشنا نیستند، نظرسنجی که چندی پیش انجام شده حاکی از این است که ۶۸ درصد کشاورزان در آمریکا برای اولین بار بود واژه اینترنت اشیا را می‌شنیدند.

ترس از فناوری‌های جدید مانع دیگر در مسیر کشاورزان است آنها نگران استفاده از این فناوری‌های جدید هستند. آخرین موردی که باید با آن مقابله کرد این است که هیچ دو مزرعه‌ای شبیه هم نیستند بنابراین استفاده از اینترنت اشیا در این حوزه دشوار است.

کروز ارائه حسگرهای ارزان قیمت و اینترنت‌های تلفن همراه را یکی از راه‌های مقابله با این چالش‌ها می‌داند. هوش مصنوعی می‌تواند به تحلیل سریع و ساده داده‌ها کمک کند تا با استفاده از داده‌ها کم نیز بتوان نتایج خوبی از داده‌پردازی گرفت.

شرکت فلاکس در حال توسعه پلتفورمی است که می‌تواند توسط همه کشاورزان استفاده شود و انحصاری نیز نیست. یک معماری باز و پروتکل بلاکچین نیز به همراه هوش مصنوعی می‌تواند به کشاورزان کمک کند. افزایش آگاهی کشاورزان از خطرات که در آینده کشاورزی را تهدید می‌کند، نظیر تغییر آب و هوا، می‌تواند به کاهش ترس آنها از فناوری‌های جدید کمک کرده و آنها را به استفاده از این فناوری‌ها ترغیب کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram