888

پلتفورم اینترنت اشیا، از پایش رستوران تا محافظت از موزه

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

پلتفورم اینترنت اشیا شرکت سماتک که پیش‌ از این برای پایش مواد غذایی در رستوران‌ها استفاده شده بود، برای کنترل آثار هنری موزه‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

 

سماتک (Semtech)  یکی از شرکت‌های تامین‌کننده سامانه‌ها و الگوریتم‌های پیشرفته است که پیش از این از  فناوری این شرکت برای جلوگیری از هدر رفت غذا در رستورانی در دبی استفاده شده است. اخیرا فناوری سماتک توسط شرکت کانسرو برای کنترل سلامت اشیا موجود در موزه استفاده شده است. کانسرو یک شرکت فعال در حوزه اینترنت اشیا بوده که از پلتفورم شرکت سماتک استفاده می‌کند.

کانسرو از ترکیب ادوات LoRA  و پروتوکل LoRaWAN (محصول شرکت سماتک) استفاده کرده تا حسگرهای جدیدی با مصرف کم تولید کند، حسگرهایی می‌تواند با دقت و کارایی بالا سلامت اثار هنری را در موزه تضمین کند.

آستین سنسمان، از مدیران شرکت کانسرو می‌گوید: « با اتصال LoRaWAN، شرکت کانسرو می‌تواند کلیه اثار موجود در موزه را به یک فضای ابری متصل کند تا بدون نیاز به سیم یا زیرساخت اضافه اقدام به پایش مستمر موزه کند. این در حالی است که استفاده از سامانه‌های مبتنی بر وای‌فای در موزه کاری چالش‌برانگیز و پرهزینه است. استفاده همزمان از یک شبکه اتصال قوی با حسگرهای با حساسیت بالا می‌تواند به مشتریان کمک کند تا نظارت مستمری بر موزه داشته باشند در حالی که نیاز به حضور دائمی در محل نباشد.»

کانسرو با داشتن ۴۵۰ هزار مجموعه هنری و فرهنگی در جهان، به دنبال استفاده از اینترنت اشیاء برای کمک به حفظ تاریخ فرهنگی گذشته است. پیش از این انجام چنین کاری به دلیل نیاز به سیم‌کشی و فقدان زیرساخت وای‌فای در محیط‌های نمایشگاهی دشوار بود. فناوری LoRaWAN یک راه‌حل مبتنی بر اینترنت اشیا است که بدون نیاز به سیم می‌تواند به حل این چالش کمک شایانی کند.

در این فناوری از حسگرهای اینترنت اشیا و یک سیستم نظارت مبتنی بر فضای ابری استفاده می‌شود. موزه‌ها و مجموعه‌های هنری از حسگرها برای اندازه‌گیری فاکتورهای موثر بر سلامت اثار هنری استفاده می‌کنند و عواملی نظیر دما، رطوبت، نور و لرزش مورد پایش مستمر قرار می‌گیرند.

این حسگرها به صورت دائمی و زنده داده‌ها را جمع‌آوری کرده و ثبت می‌کنند و با کمک باتری قدرتمندی که دارند، تا ۳۰ ماه به صورت مستمر قابلیت پایش دارند. براساس بررسی‌های کانسرو، این فناوری می‌تواند سالانه هزاران دلار صرفه اقتصادی برای مجموعه‌های هنری به دنبال داشته باشد.

بسیاری از موزه‌ها و مجموعه‌های هنری در ساختمان‌های قدیمی یا بتنی یا سازه‌های فولادی قرار دارند، بنابراین تغییر کاربری یا ایجاد برخی زیرساخت‌ها نظیر سیم‌کشی‌های پیچیده در آنها دشوار است. بنابراین این پلتفورم اینترنت اشیا برای استفاده در این ساختمان‌ها بسیار انعطاف‌پذیر بوده و راهکاری ساده‌ای برای حفاظت از اثار هنری است.

گفتنی است که تجهیزات شرکت سماتک، راهکاری ساده و کم مصرف برای پیاده‌سازی اینترنت اشیا در حوزه‌های مختلف نظیر سلامت، مواد غذایی و مخابرات است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram