2

امنیت سایبری، پاشنه آشیل شهرهای هوشمند مجهز به اینترنت اشیا

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

براساس گزارشی که ABI Research  درباره امنیت سایبری شهرهای هوشمند منتشر کرده، کمبود سرمایه‌گذاری در بخش امنیت سایبری موجب شده تا اکوسیستم اینترنت اشیا (IoT) و شهرهای هوشمند از منظر امنیت سایبری آسیب‌پذیر باشد.

 

جمعیت شهری در سراسر جهان در حال افزایش بوده و پروژه‌های مربوط به شهر هوشمند که مجهز به اینترنت اشیا است نیز در حال گسترش هستند. با این حال سرمایه‌گذاری‌های امنیت دیجیتال در شهرهای هوشمند به شدت عقب مانده و موجب شده تا اکوسیستم اینترنت اشیا از این منظر آسیب‌پذیر باشد.

فناوری‌های مخابرات، اطلاعات و مالی (ICT) و صنایع دفاعی ۵۶ درصد از ۱۳۵ میلیارد دلار بوجه امنیت سایبری زیرساخت‌های مهم سال ۲۰۲۴ را به خود اختصاص خواهند داد. باقی ۴۴ درصد بودجه سال ۲۰۲۴ باید بین انرژی، سلامت، امنیت عمومی، حمل و نقل، بخش آب و پساب هزینه شود بنابراین سهم کمی برای امنیت سایبری شهرهای هوشمند باقی می‌ماند.

شهرهای هوشمند از شبکه‌ای کاملا پیچیده و متمایز از دستگاه‌ها، سیستم‌ها و سیستم‌عامل‌ها تشکیل شده است. انرژی هوشمند، آب و برق، پساب، پارکینگ و بسیاری از زیرساخت‌های تحت نظارت شهر هوشمند باید از ایمنی کافی برخوردار باشند.

این شهرها به صورت فزآینده‌ای مورد حمله انواع تهدیدات قرار گرفته که از آن جمله می‌توان به حملات سایبری پیچیده به زیرساخت‌ها یا سامانه‌های کنترل هوشمند صنعتی، سوء استفاده از شبکه‌های LOWAN، هایجک ادوات مخابراتی، تهدیدات مربوط به قفل سیستم‌ ناشی از باج‌افزارها و دستکاری داده‌های حسگرها اشاره کرد که اینها موجب وحشت عمومی می‌شود.

در چنین چشم‌انداز فناورانه‌ای که همه چیز به هم متصل و مرتبط است، هر سرویس هوشمند شهری به اندازه ضعیف‌ترین پیوند خود امن است.

در حال حاضر شرکت‌های متعددی نظیر ماکروسافت، انتراست، روی فناوری شهر هوشمند کار می‌کنند. براساس تحقیقات ABI Research،  تا سال ۲۰۲۴ تقریبا ۱.۳ میلیارد ارتباط در شهرهای هوشمند وجود خواهد داشت. برخی از شرکت‌ها در تلاش هستند تا چالش‌های امنیت سایبری و ارتباطی را برطرف کنند، با این حال واقعیت این است که در این شرایط امکان مدیریت و کاهش حملات سایبری وجود ندارد.

فقدان رمزگذاری، مدیریت ضعیف در رمزگزاری، فقدان خدمات مبتنی بر تجهیزات امن، استفاده از فناوری یادگیری ماشینی توسط گروه‌های حمله‌کننده سایبری، شناخت کم از مهندسی اجتماعی و فقدان محافظت در برابر حملات DDoS برخی از موضوعات اصلی در برابر حملات سایبری به شهرهای هوشمند است. این مشکلات با کاهش سرمایه‌گذاری در زمینه امنیت سایبری اینترنت اشیا تشدید می‌شود و عناصر کلیدی هوشمندی، کارایی و پایداری شهرهای هوشمند را به مخاطره می‌اندازند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram