980603

اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT) چگونه به صنعت مواد غذایی کمک می‌کند؟

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT) در حال ایجاد انقلابی در صنعت مواد غذایی است. این فناوری از چهار منظر به این صنعت کمک می‌کند تا تحولات بنیادین در صنعت مواد غذایی ایجاد شود.

 

در حال حاضر رویای اتصال ادوات هوشمند به هم و ایجاد ارتباط از طریق اینترنت پیاده‌سازی شده‌است و در این بین اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT) در ایجاد انقلاب در صنعت مواد غذایی و نوشیدنی است.

در حال حاضر اینترنت اشیاء صنعتی می‌تواند روی چهار موضوع در بخش مواد غذایی و نوشیدنی تاثیرگذار باشد: ایمنی غذا، کیفیت تولید، بسته‌بندی و مزیت شخصی.

۱- ایمنی غذا: حجم عودت غذا به کارخانه‌ها روند کاهشی ندارد و لازم است که میزان این برگشت خوردن محصولات غذایی کاهش یابد. یکی از منطقی‌ترین روش‌ها برای این کار، جلوگیری از خروج محصولات بی‌کیفیت از کارخانه است. این کار با استفاده از حسگرها و جمع‌کننده‌های اطلاعات قابل انجام است. به‌عنوان مثال، اگر قرار است محصول سس ۱۹۲ درجه گرمادهی شود تا الزمات قانونی رعایت شود، پیش از این تولیدکننده باید صبر می‌کرد تا محصول به بخش بسته‌بندی برسد تا مشخص شود که میزان گرمادهی مناسب بوده یا نه و در واقع کنترل کیفی، نظر نهایی را روی محصول می‌داد. اما با استفاده از حسگرهای اینترنت اشیاء، دما در فرآیند گرمادهی و زمان مورد نیاز برای گرمادهی کنترل می‌شود و اگر کوچکترین مشکلی وجود داشته باشد، هشداری به مسئول کنترل فرآیند ارسال می‌شود و دیگر نیاز به عودت محصول نیست.

۲- کنترل کیفیت: وجود اینترنت اشیاء صنعتی به بهبود دقت و یکنواختی محصول کمک می‌کند. امروزه تمام دستورالعمل‌ها را می‌توان در یک سرور قرار داد تا صرف‌نظر از این که محصول کجا تولید می‌شود، کیفیت یکنواختی را روی محصولات اعمال کرد. در واقع یک نقطه مرکزی می‌تواند تمام عوامل نظیر دما و زمان را در تولید کنترل کند اما اپراتورها نمی‌توانند چنین دقت و یکنواختی را ایجاد کنند، در حالی که اینترنت اشیاء صنعتی کیفیت یکسانی ایجاد می‌کند.

۳- بسته‌بندی: اینترنت اشیاء صنعتی قادر است کارایی بسته‌بندی را افزایش دهد. حسگرها می‌توانند نوع بسته‌بندی را مشخص کرده و آنچه که از پیش به‌عنوان ویژگی‌های بسته‌بندی تعریف شده را روی محصولات اعمال کند. با این کار درصورت وجود اختلاف، بلافاصله کار متوقف می‌شود. به‌صورت رایج اگر اپراتور اشتباه کند، خیلی دیر تشخیص داده شده و در نتیجه محصول دور ریخته می‌شود اما اینترنت اشیاء می‌تواند کارایی را بهبود داده و موجب بیشینه شدن سود کارخانه شود.

۴- مزیت‌های شخصی: برخلاف تصور، اینترنت اشیاء صنعتی می‌تواند پرسنل کارخانه را بیشتر به کار و وظیفه خود متصل کند و مانع از در معرض فشار قرار گرفتن پرسنل شود. وجود دسترسی به داده‌های زیادی که توسط حسگرها و نرم‌افزارها جمع‌آوری شده‌اند، کارمندان بیش از پیش با فرآیندها آشنا شده و درک بهتری از آنها به‌دست می‌آورند. تجهیزات با کمک اینترنت اشیاء با کارمندان صحبت می‌کند و هر اشتباهی را به آنها اطلاع می‌دهد و این امکان را فراهم می‌کند تا کارمندان کار خود را بهتر انجام دهند. اینترنت اشیاء صنعتی ارتباط میان پرسنل و تجهیزات را به یک خیابان دو طرفه تبدیل می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram