index

از شنیدن پادکست تا راه‌اندازی استارت‌آپ در حوزه IoT و سلامت

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

مدیر سابق شرکت IBM بعد از گوش دادن به یک پادکست، به فناوری اینترنت اشیاء علاقه‌مند شد که این علاقه منجر به راه‌اندازی استارت‌آپی برای ساخت اپلیکیشنی شد که به پزشکان اجازه می‌دهد تا داده‌های مربوط به ادوات پوشیدنی پزشکی را به سادگی جمع‌آوری و مورد استفاده قرار دهند.

 

تایلر پوگسلی، مدیر سابق برنامه سلامت واتسون شرکت IBM، زمانی که داشت به پادکستی با عنوان Digital Health Today گوش می‌داد نمی‌دانست که این پادکست پای او را به شغل جدید باز خواهد کرد. مایکل لانگمیر مدیرعامل یک استارت‌آپ پزشکی به نام مدیبل (Medable) در این پادکست صحبت می‌کرد. پوگسلی می‌گوید: «میزبان پادکست، دن کندال بعدا من را به مدیبل معرفی کرد و ما با هم نهار خوردیم.»

مدیبل برنامه‌ای به نام آکسون را به او نشان داد که به محققان اجازه می‌داد تا داده‌ها را از ادوات پزشکی قابل پوشیدن جمع‌آوری کنند. پوگسلی می‌گوید: «من با دیدن این برنامه گفتم که حتما شوخی می‌کنی، این فناوری هزار برابر بهتر از فناوری‌هایی است که تاکنون دیده‌ام.»

طولی نکشید که لانگمیر به او پیشنهاد همکاری در راه‌اندازی یک استارت‌آپ پزشکی را داد. وی بعد از دریافت پیشنهاد رسمی برای این کار، به سرعت آن را خواند و امضاء کرد. وی می‌گوید: «زیاد روی پیشنهاد تعلل نکردم، من دورخیز کردم و بدون نگاه به پشت سر، پریدم.»

مدیبل در سال ۲۰۱۳ به‌منظور کمک به سازمان‌ها‌ی بهداشتی و درمانی تاسیس شد تا داده‌های دیجیتال بیماران را تهیه کنند. لانگمیر می‌گوید: «من به آن به چشم اینترنت بیماران نگاه کردم. من متخصص پوست و مو بودم و در استنفورد روی بیماری‌های خودایمنی تحقیق می‌کردم. در این پروژه من شاهد نقش مهم ژنتیک در بیماران مبتلا به مشکلات خودایمنی بودم. هر چند عوامل محیطی نظیر آلودگی یا تابش خورشید در این بیماری‌ها دخیل هستند اما این عوامل را نمی‌توان به سادگی وارد آزمون‌های بالینی کرد. اگر ما می‌توانستیم یک نمایش دیجیتال از بیمار و محیط اطراف وی ایجاد کنیم آنگاه می‌توانستیم بیماری‌ را بهتر درک کرده و بینش بهتری نسبت به آن داشته باشیم.»

اگر چه ادوات پوشیدنی پزشکی متصل به هم در سال‌های اخیر وارد بازار شده‌اند، اما لانگمیر دریافت که پزشکان بینش لازم برای استفاده از این نوع فناوری‌ها برای بهبود تحقیقات بالینی را ندارند.

وی می‌گوید: «در نتیجه ما تصمیم گرفتیم که پلتفورمی برای کمک به این موضوع ارائه کنیم. اگر یک پزشک بخواهد از یک دستگاه متصل شده پزشکی استفاده کند ما به او کمک می‌کنیم تا داده‌ها را از این دستگاه خارج کرده و در ادوات الکترونیکی پزشکی ذخیره کند. ما به آنها کمک می‌کنیم تا فناوری جدیدی را تجربه کنند. اگر هر بار که یک دستگاه جدید توسط پزشک استفاده می‌شود لازم باشد که اپلیکیشن جدیدی نیز به کار گرفته شود، در ادامه مشکلاتی ایجاد می‌شود؛ اما پلتفورمی یکپارچه برای استفاده توسط دستگاه‌های مختلف، این کار را ساده می‌کند.»

پوگسلی می‌گوید: «استفاده از فناوری دیجیتال به پزشکان کمک می‌کند تا کار آسان شده و زمان بیشتری را بتوانند با بیمار سپری کنند. در حالت سنتی، بیمار به‌صورت دوره‌ای مثلا هفتگی یا ماهانه به سراغ پزشک می‌آید اما با این فناوری پزشک می‌تواند به‌صورت دائمی از وضعیت بیمار مطلع شود.»

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram