روندها در اینترنت اشیا

هشت روند اینترنت اشیا در سال ۲۰۱۹

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

براساس پیش‌بینی گارتنر تا پایان سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۴.۲ میلیارد دستگاه به هم متصل خواهند شد که این رقم در سال ۲۰۲۱ به رقم ۲۵ میلیارد خواهد رسید. این موسسه پیش‌بینی می‌کند که قیمت این حسگرها در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته و این به شرکت‌های بیشتری کمک می‌کند تا از این حسگرها برای بخش سلامت، تولید، خرده فروشی و دیگر صنایع استفاده کنند.
از این رو به بررسی هشت روند در اینترنت اشیا که برای سال ۲۰۱۹ انتظار می‌رود می‌پردازیم:
ادوات همراه در معرض باج‌افزارها خواهند بود. سال گذشته یکی از شهرهای هوشمند مورد حمله باج‌افزار قرار گرفت. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که حملات باج‌خواهی، شهرهای هوشمند را تهدید می‌کند و این نیاز به افزایش سرمایه‌گذاری در بخش ایمنی را نشان می‌دهد. یکی از بخش‌های حساس در این مورد، کنترل روشنایی هوشمند، چراغ‌های ترافیکی و حمل و نقل عمومی است که در معرض این نوع حملات هستند.

اینترنت اشیا شهرهای هوشمند را تواناتر می‌کنند
برخی شهرها در حال پیاده‌سازی خدمات اینترنت اشیا به عنوان بخشی از پیشگامی شهر هوشمند هستند. شهر کاری در کارولینای شمالی از داده‌های اینترنت اشیا برای ایجاد ارتباط میان چراغ‌های ترافیکی استفاده کرده است. ساندیاگو نیز در حال استفاده از سامانه‌های هوشمند است. این هوشمندسازی در سال ۲۰۱۹ رو به افزایش بوده و انتخاب صحیح فناوری در پروژه‌های شهر هوشمند رشد خواهد کرد. شبکه ۵G نیز به پیاده‌سازی شهر هوشمند کمک می‌کند.

ایمنی مواد غذایی بهبود می‌یابد
اینترنت اشیا به بهبود ایمنی مواد غذایی کمک می‌کند، برای مثال یکی از شرکت‌های نگهداری مواد غذایی از پلتفورم ابری هیبریدی برای افزایش ایمنی مواد غذایی استفاده کرده است. کنتورهای هوشمند به همراه حسگرها به شرکت‌ها کمک می‌کند تا دما و رطوبت را در تجهیزات نگهداری مواد غذایی کنترل کنند. در سال ۲۰۱۹ انتظار می‌رود که این حوزه رشد بیشتری داشته و بهینه‌سازی مدیریت انرژی نیز در شرکت‌های ذخیره‌کننده مواد غذایی انجام شود. حسگرها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا از وضعیت دما با خبر باشند و در صورت نیاز زنگ هشدار برای جلوگیری از فساد مواد غذایی به صدا در می‌آید.

فروش داده‌های بیشتر
گارنتر پیش‌بینی می کند که شرکت‌ها اطلاعات بیشتری از اینترنت اشیا برای فروش داشته باشند. فروش اطلاعات یک بخش بسیار مهم از سامانه‌های اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۳ خواهد بود. شرکت‌های سازنده لوازم خانگی از این اطلاعات برای کسب درآمد بیشتر استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان از این اطلاعات برای مدیریت بهتر استفاده کرد برای مثال بررسی داده‌های حسگرهای آب هوشمند کمک می‌کند تا شرکت‌ها دریابند که معمولا نشت آب در چه جاهایی اتفاق می‌افتد.

نقش مهم اینترنت اشیا در مدیریت خدمات به مشتریان
اینترنت اشیا به بخش خدمات خودکار به مشتریان کمک بیشتری خواهد کرد. این سامانه‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا دریابند که مشتریان چه مشکلاتی دارند برای مثال پیش از این که مشتری مشکل خود را گزارش کند، این سامانه‌ها به شرکت‌ها اطلاع می‌دهند.

کاهش هزینه تعمیر و نگهداری
یکی از بهترین مزایای اینترنت اشیا در بخش تعمیر و نگهداری است که در سال ۲۰۱۶ شاهد پیاده‌سازی آن خواهیم بود. کارخانه‌های هوشمند جاهایی هستند که در آنها ممانعت از بروز مشکل بسیار مهم است، کارگران ادوات پوشیدنی به تن دارند که درباره شرایط کارخانه و ایمنی اطلاعات لازم را به آنها خواهد داد.

بهبود مدیریت نیروی کار
همیشه بخشی از نیروی کار صرف دادن اطلاعات به مشتریان می‌شود در حالی که اینترنت اشیا می‌تواند با کمک به مدیریت نیروی انسانی و ارائه خدمات به مدیران بخشی از کار را انجام دهد. نرم‌افزارهای هوشمند اطلاعاتی درباره نیروی انسانی به مدیران ارائه می‌دهند تا مدیران از وضعیت کار و سلامتی پرسنل مطمئن شوند

فروشگاه‌ها هوشمندتر می‌شوند
فروشگاه‌ها با استفاده از برچسب‌های RFID می‌توانند هوشمندتر عمل کنند. حسگرها به صاحبان فروشگاه کمک می‌کنند تا دریابند که مشتریان بیشتر در مقابل کدام قفسه‌ها حضور دارند. این اطلاعات به مدیریت بهتر فروشگاه کمک می‌کند

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram