1112222

اینترنت اشیاء برای افزایش ایمنی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

اینترنت اشیاء می‌تواند به صنعت نفت‌، گاز و پتروشیمی کمک کند تا بازرسی از خطوط لوله و زیرساخت‌های این صنعت با ایمنی بهتری انجام شود. پهپادهای هوشمند که به حسگرهای ویژه‌ای مجهز شده‌اند می‌توانند اطلاعات لازم برای بازرسی از این خطوط را فراهم کنند.

 

بازرسی  خطوط لوله‌های نفت و گاز برای این صنعت اهمیت زیادی دارد، این بازرسی‌ها می‌تواند نیازهای موجود برای تعمیر و نگهداری، پیش از این که مشکلات جدی شوند را شناسایی می‌کند و با این کار می‌توان از سلامت کارگران، محیط‌زیست، زیرساخت و تمام کسانی که در اطراف این لوله‌های انتقال هستند، اطمینان حاصل کرد.

با این حال مشکلاتی در مسیر بازرسی از این خطوط وجود دارد، مثلا هدف از بازرسی‌ها محافظت از جان انسان‌ها است اما برای بازرسی باید از نیروهای انسانی استفاده کرد که با این کار سلامت این افراد به خطر می‌افتد. بنابراین لازم است که از فناوری‌های جدید نظیر اینترنت اشیاء برای این کار استفاده کرد. پهپادهای هوشمند با قابلیت کنترل از راه‌ دور می‌تواند نقش انسان را در فرآیند بازرسی از خطوط لوله کم کند.

به‌طور سنتی، بازرسی تجهیزات در صنعت نفت و گاز به معنای انجام عملیات‌های پیچیده نظیر صعود با طناب و جمع‌کردن دکل‌ها، لوله‌های شعله‌ور و گرفتن در معرض درزهای لوله‌ها است. این فعالیت‌های پرمخاطره می‌تواند اطمینان از سکوهای نفتی را بالا ببرد و به افزایش ایمنی پالایشگاه‌ها کمک کند. ارتفاع بالا و گرمای شدید به همراه شعله‌های عظیم آتش در کنار نشت مواد شیمیایی مضر از جمله تهدیدهای این کار است. کارگران مجبور هستند تا به صورت مکرر این کار را انجام دهند در حالی کمک‌های پزشکی معمولا در این فضاها بسیار محدود است.

هواپیماهای بدون سرنشین هوشمند و پهپادها می‌توانند به بازرسی و رفع این چالش‌ها کمک شایانی کنند. صنعت نفت و گاز نیز همانند صنایع دیگر از این فناوری پیشرفته استقبال می‌کند. پهپادها می‌توانند به صورت خودکار به پرواز در آمده و بدون نیاز به خلبان، عملیات مورد نظر را انجام دهند. یکی از مزیت‌های این فناوری کاهش هزینه خلبان است به طوری که این پهپادها به صورت خودکار داده‌های هوایی را جمع‌آوری کرده و پردازش می‌کنند. هواپیماهای بدون سرنشین خودکار از حسگرهایی برخوردار هستند می‌توان با تعویض آنها ماموریت‌های مختلفی را به عهده بگیرند. در واقع استفاده از حسگرهای مختلف می‌تواند دامنه کاربرد این پهپادها را افزایش دهد.

پهپادها با انتشار فیلم به مهندسان کمک می‌کنند به طور زنده از خطوط نفت و گاز بازرسی بصری کنند و فرآیند بازرسی به سرعت و دقت و با کمترین هزینه و ریسک انجام می‌شود. با نصب حسگرهای ویژه‌ای روی این پهپادها می‌توان نشت مواد شیمیایی یا گاز را ردیابی کرد و به سرعت به حادثه در حال وقع پاسخ داد.

از انجایی که در این ماموریت‌ها جان انسان به خطر نمی‌افتد می‌توان موارد مشکوک را به سرعت مورد بررسی قرار داد زیرا نیازی به ارزیابی ریسک انسانی نیست و ایمنی به عنوان اولین اولویت مورد توجه قرار می‌گیرد.

پتانسیل بروز فاجعه در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی بسیار زیاد است بنابراین تاکید زیادی برای  کاهش این خطرات وجود داشته و بازرسان از این نقطه نظر تحت فشار هستند. در واقع این کار یک شغل پراسترسی محسوب می‌شود که کارمندان باید طولانی مدت با آن دست و پنجه نرم کنند. خوشبختانه نوآوری و خودکارسازی پهپادهای مجهز به حسگرهای ویژه می‌تواند روشی ایمنی، دقیق و باصرفه اقتصادی در اختیار بازرسان قرار دهد تا از این فناوری برای بهبود کارایی بازرسی از خطوط و زیرساخت‌های نفت و گاز و پتروشیمی استفاده کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram