ایش سلامت مواد غذایی

کمک اینترنت اشیا به کاهش دورریز و افزایش ایمنی مواد غذایی

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

براساس اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی، هر سال ۴۲۰ هزار نفر در اثر بیماری‌های منتقل شده از طریق غذا، جان خود را از دست می‌دهند که در میان آنها، ۱۲۵ هزار کودک وجود دارد. بنابراین می توان گفت ما هنوز با ایمنی غذا به عنوان یکی از نیازهای اولیه بشر فاصله داریم. هر چند تلاش‌های زیادی در حوزه‌های کشاورزی، زیست‌فناوری و پزشکی انجام شده تا بتوان ایمنی مواد غذایی را بهبود داد اما این امار نشان می دهد که هنوز این امر به خوبی انجام نمی‌شود.
فناوری‌های نوظهور و پیشرفته نظیر اینترنت اشیا می‌تواند برای افزایش سطح ایمنی غذا مورد استفاده قرار گیرد. اما اینترنت اشیا از چه روش‌هایی می‌تواند به بهبود ایمنی غذا کمک کند؟

یکی از این روش‌ها، رصد کامل زنجیره غذایی با استفاده از حسگرهای و تجهیزات پایشی است. چنین ادواتی قادراند تا هر نوع اطلاعات اشتباهی را حذف کنند و مصرف کننده با استفاده از اطلاعات به‌دست آمده از این تجهیزات و حسگرها قادر خواهد بود تا سلامت مواد غذایی را تشخیص دهد. از سوی دیگر شفاف شدن سلامت زنجیره غذایی به تولید کنندگان مواد غذایی کمک خواهد کرد تا مانع از هدر رفت بی‌مورد مواد غذایی شوند.
در واقع سامانه‌های رهگیری مواد غذایی با استفاده از حسگرهای شناسایی هوشمند در بسته‌بندی‌های مواد غذایی به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا یک محصول را از منبع تولیدی تا مصرف پایش کنند. خرده‌فروشان نیز با استفاده از این اطلاعات، در مواقع لازم به مشتریان تخفیف می دهند تا تاریخ مصرف مادۀ غذایی نگذرد. ترکیب اینترنت اشیا با بلاکچین می‌تواند کیفیت مواد غذایی را بهبود داده و شفافیت و قابلیت رهگیری را در این زنجیره ایجاد کند.
اینترنت اشیا می‌تواند روی شرایط نگهداری و حمل و نقل مواد غذایی و مواد تشکیل‌دهنده آنها نیز نظارت داشته باشد. این نظارت روی موادی که نیاز به شرایط نگهداری خاص دارند نظیر گوشت اهمیت زیادی دارد. حسگرها قابلیت رصد دما و رطوبت را به عنوان عوامل مهم در سلامت مواد غذایی، دارند.
از دیگر مزیت‌های اینترنت اشیا در بحث مواد غذایی، کاهش دخالت انسان در فرآیند بسته‌بندی و تولید مواد غذایی است که این کار نیز سطح ایمنی را ارتقاء می‌دهد. افزایش سرعت و بهداشت در زنجیره تولید مواد غذایی ماحصل استفاده از اینترنت اشیا خواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram