SmartGrid IoT

هیجان‌انگیزترین کاربرد اینترنت اشیا از نگاه مردم

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

پپی‌سی مگزین (PC Magazine) یکی از نشریات معتبر آمریکا در حوزه کامپیوتر، نظرسنجی در خصوص کاربردهای اینترنت اشیاء انجام داده و از داوطلبان درباره هیجان‌انگیزترین کاربرد اینترنت اشیاء سوال کرده است. در این نظر سنجی که ۲۰۰۰ نفر در آن شرکت داشتند، بیشتر شرکت‌کنندگان شبکه برق هوشمند را به عنوان جالب‌ترین کاربرد اینترنت اشیاء معرفی کرده‌اند. از نظر این گروه، بهبود کارایی و هزینه از جمله جنبه‌های جالب اینترنت اشیاء در حوزه شبکه‌ برق هوشمند است.
در رتبه دوم، ادوات قابل پوشیدن رصد سلامت با ۲۲ درصد قرار دارد. خودروهای بدون‌ راننده و متصل به اینترنت با ۱۸ درصد، کاربردهای روشنایی شخصی‌شده و روشنایی منزل با ۱۶ درصد و کمک به خرید دیجیتال با ۱۳ درصد در رتبه‌های بعدی این نظرسنجی قرار دارند. هفت درصد نیز به گزینه «متفرقه» در کاربردهای جالب اینترنت اشیاء رای داده‌اند.
البته در میان گروه‌های سنی مختلف، نظرات متفاوت است. گروه ۱۸ تا ۲۴ سال و گروه ۲۵ تا ۳۴ سال شبکه برق هوشمند را به عنوان اولویت اول خود معرفی کرده‌اند در حالی که گروه ۳۵ تا ۴۴ سال ادوات پوشیدنی رصد سلامتی را به عنوان کاربرد هیجان‌انگیز اینترنت اشیاء انتخاب کردند.

این نظرسنجی نکته جالب دیگری را نیز مشخص شد، هرچند در این نظرسنجی موضوع کاربرد هیجان‌انگیز مطرح بود اما این نظرسنجی نگرانی کاربران را نسبت به این فناوری نشان داد. ۶۶ درصد از شرکت‌کنندگان به این سوال که آیا فکر می‌کنید اینترنت اشیاء امن است، پاسخ منفی داده‌اند و فقط ۲۸ درصد آن را امن می‌دانند و ۶ درصد نیز نظری نداشتند.
در کنار دغدغه‌های امنیت فناوری اینترنت اشیاء، یک نگرانی دیگر نیز وجود دارد، شرکت‌کنندگان نسبت به حریم شخص خود و اثرات این فناوری در نقص حریم شخصی نگران بودند. زمانی که از آنها درباره بزرگترین ریسک یا چالش اینترنت اشیاء سوال شد، ۳۲ درصد حریم شخصی و ۲۵ درصد تهدیدهای سایبری را انتخاب کردند. از دیگر دغدغه‌های شرکت‌کنندگان، هزینه‌های پنهان، باگ نرم‌افزاری، اثرات روی سلامتی نظیر تابش امواج و کوتاه شدن عمر ادوات را نام بردند

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram