سلامت

پنج محصول مبتنی بر اینترنت اشیاء برای جلوگیری از شیوع بیماری

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

پیش‌بینی آنفولانزای فصلی:
هر پاییز بیمارستان‌های کشورها با مشکل آنفولانزای فصلی روبرو می‌شوند که استفاده از اینترنت اشیاء می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. برای مثال اپلیکیشنی هوشمند برای رهگیری آنفولانزا عرضه شده که می‌تواند اطلاعات سلامتی نظیر دمای بدن را رصد و به پزشک منتقل کند. پزشک با این داده ها می‌تواند به بیمار بگوید که آیا نیاز به استفاده از دارو هست یا نه. تجمیع این داده‌ها می‌تواند در پیش‌بینی بروز آنفولانزا در یک منطقه یا کشور مفید باشد. این فناوری در یک مطالعه مورد استفاده قرار گرفته و سه هفته زودتر از روش‌های پیشین شیوع آنفولانزا را پیش‌بینی کرده است.

کاهش زمان تشخیص:
در اوگاندا از یک سامانه اینترنت اشیاء و پلتفورم مخابراتی جهانی اینترنت اشیاء استفاده شد تا بیماری سل تنها در مدت سه روز شناسایی شود در حالی که پیش از این دو ماه زمان برای این کار نیاز بود. با این کار می‌توان مانع از گسترش بیماری توسط افراد مبتلا به سل شد.

بهبود مبتلایان به ایبولا:
ایبولا به دلیل امکان انتقال از حیوان و انسان، سرعت گسترش بالایی دارد. ادوات پوشیدنی می‌تواند به مقابله با این بیماری کمک کند. اخیرا یک باند هوشمند ساخته شده که ضربان قلب، دما و میزان اکسیژن بدن فرد را رصد می‌کند. با این کار پزشکان می‌توانند منطقه آلوده را از راه دور تحت نظر داشته باشند و همچنین افراد سالم در مناطق اطراف را نیز رصد کنند تا پیش از شیوع از وضعیت منطقه مطلع باشند.

پایانی بر گسترش آلودگی آب:
نوعی ذات‌الریه براثر باکتری به نام Legionella ایجاد می‌شود که در آب داغ یا برج‌های سردکننده آب‌ زندگی می‌کند که شناسایی و رصد آن دشوار است. اخیرا سامانه‌ای مبتنی بر اینترنت اشیاء ساخته شده که می‌تواند سلامت آب را پایش کرده و گزارش نماید. با استفاده از اطلاعات این سامانه، تشخیص آلودگی به سرعت انجام می‌شود.

کنترل مناطق دچار شیوع بیماری از راه دور:
اخیرا میکروسکوپی مبتنی بر اینترنت اشیاء ساخته شده است که به محققان کمک می‌کند تا از چند هزار کیلومتر آنسوتر بتوانند یک منطقه را مورد پایش قرار دهند. این میکروسکوپ به محققان اجازه می‌دهد تا بخش‌های مختلف نمونه را مورد کاوش قرار دهند. این میکروسکوپ با اصلاح انجام شده روی یک میکروسکوپ تجاری ساخته شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram