فناوری اینترنت اشیاء و حیوانات

پایش مستمر سلامت گوشت، از دامداری تا رستوران با فناوری اینترنت اشیا

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

تصویر عمومی از کشاورزی در جامعه، تا حد زیادی سنتی است در حالی که صنعت کشاورزی و مواد غذایی در حال رشد و توسعه است به ویژه‌ اینکه اخیرا اینترنت اشیاء (IoT) وارد این صنعت شده است. اینترنت اشیاء کاربردهای وسیعی می‌تواند درصنعت کشاورزی داشته باشد به طوری که از رصد وضعیت خاک تا آبیاری مزارع می‌تواند تحت پوشش این فناوری قرار گیرد.
برنامه‌ای در دانشگاه نبرسکا اجرا شده که خروجی آن فناوری اینترنت اشیاء برای استفاده از صنعت دام و مواد غذایی است. این پروژه برچسب‌هایی قابل نصب روی گوش دام ساخته شده که می‌توان با آن اطلاعاتی درباره وضعیت دام به‌دست آورد. این برچسب اطلاعات رفتاری و بیومتریک را از مزارع جمع‌آوری کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این سامانه بی‌سیم بوده و قابل استفاده در مناطق روستایی است، برای این کار، یک شرکت رایانه‌ای اقدام به تسهیل فرآیند جمع‌آوری داده‌ها کرده و درنهایت پیاده‌سازی این فناوری ساده شده است. ساده‌سازی اهمیت بسیاری در استفاده از اینترنت اشیاء دارد و اینکه بتوان تنها از یک شبکه و با یک سامانه از اینترنت اشیاء استفاده کرد، نقش مهمی در توسعه این فناوری دارد.
البته تصور نکنید که این فناوری تنها تا زمان زنده بودن دام استفاده می‌شود بلکه پس ازذبح دام نیز این فناوری به کمک صنعت مواد غذایی می‌آید. رستوران‌ها حسگرهای دمایی را به این شبکه متصل می‌کنند و گوشت خریداری شده به‌وسیله‌ی رستوران به‌وسیله‌ی این حسگرها پایش می‌شود.
یکی از رستوران‌هایی که این فناوری را مورد استفاده قرار داده معتقد است که با کمک فناوری LoRaWAN می‌توان ایمنی مواد غذایی را بهبود داد. یکی از رستوران‌هایی که مرغ سوخاری عرضه می‌کند می‌گوید که این حسگرها برای زمان‌هایی که با قطع برق روبرو هستیم کمک شایانی به ما می‌کند به طوری که می‌توانیم دمای گوشت‌ را پایش کرده و مانع از فساد آن‌ها شویم. به کارگیری این نوع فناوری مانع از خرابی گوشت و صرفه‌جویی ده‌ها هزار دلاری در رستوران‌ها می‌شود.
صاحبان رستوران معتقداند که هر چیزی که بتواند مواد غذایی از برگر گرفته تا مرغ و گوشت را سالم نگه‌دارد و در عین حال قیمت را نیز کاهش دهد برای این صنعت مناسب است. برچسبی که در این پروژه ساخته و مورد آزمایش قرار گرفته با فرکانس‌های پایین کار می‌کند که این موضوع موجب افزایش دامنه کاربرد آن می‌شود. امکان عبور این فرکانس از میان اجسام حجیم نظیریخچال فریز و درهای ضخیم سردخانه یک مزیت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram