part1

پیش نویس سیاست در اینترنت اشیا (قسمت اول)

در ۶ دقیقه این متن را بخوانید

گروه الکترونیک و فناوری اطلاعات

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت هند

۱. مقدمه

فضای دیجیتال در چند سال گذشته شاهد تحولات بزرگی بوده است و به گفته‌ی متخصصان صنعت، به خودی خود به تکامل ادامه می‌دهد. آخرین ورودی به فضای دیجیتال، اینترنت اشیا است. اینترنت اشیا را می‌توان به عنوان تعامل برای صنعت نرم‌افزار، مخابرات و سخت‌افزار الکترونیکی تعریف کرد و نوید می‌دهد فرصت‌های فوق العاده‌ای را برای بسیاری از صنایع فراهم می‌کند.

 

با ظهور اینترنت اشیا، حسگرهایی که به زودی به هزار میلیارد دلار می‌رسند، با سیستم‌های هوشمند میلیاردی کار می‌کنند و میلیون‌ها برنامه را شامل می‌شوند، اینترنت اشیا رفتار جدید مصرف کننده و تجارتی را به دنبال خواهد داشت که نیاز به صنعت هوشمند دارد. راه‌حل‌هایی، که به نوبه‌ی خود، تریلیون‌ها دلار فرصت برای صنعت فناوری اطلاعات و حتی بیشتر برای شرکت‌هایی که از اینترنت اشیا استفاده می‌کنند، سود خواهد برد.

 

راه‌اندازی برنامه دیجیتال دولت هند، که هدف آن ” تبدیل هند به جامعه‌ی قدرتمند و اقتصاد دانش ” است، انگیزه‌ی لازم برای توسعه‌ی صنعت اینترنت اشیا در کشور را فراهم خواهد کرد. ابتکارات مختلفی که تحت مفهوم شهر هوشمند و برنامه دیجیتال هند برای راه اندازی زیرساخت‌های دیجیتال در کشور پیشنهاد می‌شود، به تقویت صنعت اینترنت اشیا کمک می‌کند. اینترنت اشیا در هوشمند سازی این شهرها بسیار مهم خواهد بود. برخی از جنبه‌های اصلی یک شهر هوشمند موارد زیر است:

۱. پارکینگ هوشمند                   ۲. سیستم حمل و نقل هوشمند            ۳. روشنایی شهری هوشمند

۴. مدیریت پسماند                     ۵. نگهداری از شهر هوشمند                 ۶. مراقبت از راه دور

۷. ایمنی شهروندان                   ۸. شبکه‌ی هوشمند                            ۹. انرژی هوشمند

۱۰. مدیریت آب

 

از جمله موارد دیگر، اینترنت اشیا می تواند از طریق دستگاه‌های از راه دور به طور خودکار به حل مشکلات صنایع مختلفی مانند کشاورزی، خدمات بهداشتی، انرژی، امنیت، مدیریت بلایا و غیره کمک کند.

اینترنت اشیا برای ادغام سیستم به اپراتورهای مخابراتی امکاناتی را برای افزایش قابل توجه درآمدشان ارائه می‌دهد و منجر به تصویب برنامه‌ها و سرویس‌های اینترنت اشیا توسط این فناوری می‌شود. به غیر از برنامه‌های مستقیم اینترنت اشیا، صنعت فناوری اطلاعات همچنین فرصتی برای ارائه راه‌حل‌ها، خدمات و تجزیه و تحلیل‌های مربوط به اینترنت اشیا دارد.

اینترنت اشیا شامل مراحل مشخصی است:

۱. سنسورهایی که داده‌ها را جمع آوری می‌کنند (از جمله شناسایی و آدرس‌ دهی به سنسور یا دستگاه)

۲. برنامه‌ای که این داده‌ها را برای ادغام بیشتر جمع آوری و تحلیل می‌کند.

۳. تصمیم گیری و انتقال داده‌ها به سرور تصمیم گیری؛ موتورهای تحلیلی، محرک‌ها و داده‌های بزرگ ممکن است برای فرایند تصمیم گیری استفاده شوند.

 

چندین کشور مانند ایالات متحده، کره جنوبی، چین و سایر کشورها، آمادگی خود را برای استفاده از اینترنت اشیا اعلام کرده‌اند.

دست‌اندرکاران اصلی در ابتکارات اینترنت اشیا می‌توانند شهروندان، دولت، دانشگاه و صنعت باشند. مشارکت و همکاری هر یک از ذینفعان در یک مرحله مناسب ضروری است. در این مقطع، ما به سیاست‌هایی برای ارتقا اینترنت اشیا، انتخاب حوزه‌های ضروری و تأکید بر ایجاد پاسخ برای “چه داده‌هایی به شهروندان خدمات می‌دهد” نیاز داریم. محصولات و راه‌حل‌های اینترنت اشیا باید به روشنی با یک هدف ساده استراتژی “افزایش ارزش” و “کاهش هزینه” را داشته باشند.

با همکاری صنعت، تجربیات از مجامع جهانی، یادگیری از کشورهای دیگر که در اینترنت اشیا پیشرو هستند، مشارکت فعال شرکای جهانی به ما کمک می‌کند تا رویکرد بیشتری را بر اساس نوآوری ایجاد کنیم. کلید موفقیت اینترنت اشیا در ساخت سیستم عامل‌های باز برای سهولت استفاده و هزینه کم، ساخت مدل‌های مقیاس پذیر است. داده‌ها باید به طور آشکار جمع آوری شده و بین توابع متقابل تقسیم شوند تا حداکثر مزایا را به همراه داشته باشند. مشارکت شرکت‌های نوپا در این مرحله به ما کمک می‌کند تا برخی از روش‌ها و یا مفاهیم ابتکاری را که می‌تواند سنگ بنای “مفهوم هوشمند” کلی آینده باشد، ابداع کنیم.

 

۲. تعریف

اینترنت اشیا یک سیستم شبکه‌ای متصل شده با اشیا و یا وسایل تعبیه‌شده، با شناسه‌هایی است که در آن ارتباط بدون هیچ گونه دخالت انسانی با استفاده از پروتکل‌های ارتباطی استاندارد و قابل تعامل امکان پذیر است.

 

۳. چشم انداز

ایجاد سیستم مبتنی بر اینترنت اشیای متصل، ایمن و هوشمند برای اقتصاد، جامعه، محیط زیست و نیازهای جهانی کشورمان.

 

۴. اهداف

 • هدف، پرورش ۱۰ هزار شرکت نوپا در صنعت تولید محصولات نرم‌افزاری است که به طور مستقیم و غیرمستقیم ۳.۵ میلیون نفر را تا سال ۲۰۲۵ استخدام کند. این سیاست اذعان دارد که صنعت نرم‌افزار در هند یکی از بزرگترین کارفرمایان بخش سازمان یافته است که نزدیک به ۱۴ میلیون شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند. همچنین تخمین زده می‌شود که این صنعت تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند تا ۳۵۰ میلیارد دلار آمریکا یا بیش از ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی هند کمک کند.
 • توسعه‌ی ظرفیت فناوری و ظرفیت انسانی را برای مجموعه‌ی مهارت‌های ویژه‌ی اینترنت اشیا، برای بازارهای داخلی و بین المللی انجام دهید.
 • توسعه و تحقیق برای همه‌ی فن‌آوری‌های کمک کننده
 • تولید محصولات اینترنت اشیای خاص نیازهای هند در حوزه‌های کشاورزی، بهداشت، کیفیت آب، بلایای طبیعی، حمل و نقل، امنیت، خودرو، مدیریت زنجیره تامین، شهرهای هوشمند، اندازه‌گیری خودکار و نظارت بر خدمات، مدیریت پسماند، گاز نفت و غیره.

 

۵. راهکارها و راهبردها

چارچوب سیاست اینترنت اشیا پیشنهاد شده است که از طریق یک رویکرد چند ستونی اجرا شود. این رویکرد شامل پنج ستون عمودی (مراکز نمایشی، ظرفیت سازی پرورش دادن، تحقیق و توسعه و نوآوری، مشوق‌ها و مشارکت‌ها، توسعه‌ی منابع انسانی) و دو پشتیبانی افقی (ساختار حاکمیت، استانداردها) است.

 

۵.۱. نمایش کاربردهای خاص دامنه

 • توسعه‌ی استراتژی‌های خاص دامنه برای اینترنت اشیا از جمله ساختمان سبز، شبکه هوشمند، تولید هوشمند، نظارت صنعتی، کشاورزی، شهرهای هوشمند، مراقبت‌های بهداشتی، خانه‌های متصل، زنجیره تامین، ایمنی و امنیت، جنگل و حیات وحش، خودرو، بلایای طبیعی و غیره.
 • برای شناسایی برنامه‌های کاربردی خاص یا نمونه‌های اولیه که دارای بالاترین اولویت و شامل مزایا هستند.

 

۵.۱.۱. شهر هوشمند

 • برای راه‌اندازی یک مدل شهر هوشمند که شامل استقرار و نمایش مفاهیم اینترنت اشیا برای استفاده در توسعه شهر هوشمند باشد. این مدل باید شامل مفاهیمی مانند، روشنایی هوشمند، مدیریت ترافیک هوشمند، ساختمان هوشمند، سلامت هوشمند، پارکینگ هوشمند، دسترسی به اینترنت Wi-Fi از طریق نظارت بر شهر، مدیریت پسماند جامد، اندازه‌گیری هوشمند، کیفیت آب، مدیریت گرفتگی آب در شهرها و غیره باشد.
 • توسعه ابزارهایی جهت امکان دسترسی افراد معلول.

 

۵.۱.۲. سیستم آب هوشمند

 • برای راه‌اندازی ابزارهای نظارت بر آب آشامیدنی برای نظارت بر کیفیت آب لوله کشی در کلیه‌ی موسسات آموزشی دولتی و اماکن عمومی.
 • برای راه اندازی پروژه‌ی تشخیص نشت و ضایعات کارخانه‌های موجود در رودخانه‌ها و سایر آب‌های طبیعی در زمان دقیق.
 • برای راه‌اندازی پروژه‌ی نظارت بر تغییرات سطح آب در رودخانه‌ها، سدها و مخازن، برای مدیریت پیشگیرانه فاجعه.

 

۵.۱.۳. محیط هوشمند

 • برای راه‌اندازی پروژه‌ی هشدار و کنترل انتشار کربن‌دی‌اکسید کارخانه‌ها، آلودگی ساطع شده توسط اتومبیل‌ها و گازهای سمی تولید شده.
 • برای راه‌اندازی پروژه‌های ایجاد هشدارهای مبتنی بر کنترل توزیع شده در مکان‌های خاص مانند ساختمان‌ها، پل‌ها و ایجاد یک سیستم هشدار دهنده‌ی پیشگیری از حوادث طبیعی.

 

۵.۱.۴. سلامتی از راه دور هوشمند

 • برای راه‌اندازی پروژه‌هایی برای نظارت بر پارامترهای حیاتی مختلف بیماران مانند تغییرات نامشخص در نبض، تنفس، وضعیت قلب، دما و هشدارهای پیشگیرانه در شروع زودرس ذات الریه (در کودکان) یا سایر مشکلات تهدید کننده‌ی حیات زندگی، در داخل بیمارستان‌ها و در محل بیمار، از راه دور از جمله افراد مسن در خانه و آمبولانس.
 • برای راه‌اندازی پروژه‌هایی برای شناسایی پشتیبانی از افراد مسن در صورت سقوط.

 

۵.۱.۵. مدیریت زباله‌ی هوشمند

 • برای کمک به پروژه “SWACH BHARAT”، ممکن است پروژه‌هایی برای ایجاد محصولاتی ساخته شود که دارای مخزن زباله‌ی خورشیدی و کمپرسور سطل آشغال هستند و در صورت پر بودن به سرویس‌های بهداشتی مقامات شهرداری هشدار می‌دهند.

 

۵.۱.۶. کشاورزی هوشمند

 • برای راه‌اندازی پروژه‌هایی برای کشاورزی دقیق که از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای شخصی سازی عملیات استفاده می‌کند. این پروژه ممکن است شامل نظارت بر رطوبت خاک، ارتعاشات، تراکم زمین و آفات برای شناسایی الگوهای خطرناک در شرایط زمین و ایجاد مکانیزم بروزرسانی آنلاین برای کشاورزان باشد.
 • برای راه اندازی پروژه‌ای که به کشاورزان امکان می‌دهد از طریق اینترنت دمای سطل‌های دانه‌ها را کنترل کرده و در صورت افزایش دما خارج از حد قابل قبول، هشدار دریافت کنند تا به آن‌ها در حفظ غلات در محل‌های ذخیره سازی کمک کند. این مورد را می‌توان به هشدارهای مورد نیاز کنترل آفات نیز تعمیم داد.
 • برای ایجاد ابزارهای بدون سرنشین برای سمپاشی کنترل آفات و سایر حشره‌کش‌ها.

 

۵.۱.۷. ایمنی هوشمند

 • پروژه راه‌اندازی ساخت وسایل پوشیدنی برای ایمنی زنان، کودکان، افراد مسن و معلولین جسمی.
 • برای راه‌اندازی پروژه‌هایی برای حمایت از زوال عقل و دیگر بیماران روحی و روانی.
 • برای ایجاد ابزارهای کم هزینه برای رهگیری فعالیت‌های غیرعادی در هر مکان؛ این می‌تواند به عنوان یک راه حل برای تامین ایمنی در مکان‌های خلوت، از راه دور و مرزها گسترش یابد.

 

۵.۱.۸. زنجیره‌ی تامین هوشمند

 • برای راه‌اندازی پروژه‌ای برای فعال کردن خدمات آمبولانس جهانی در هر مکان با استفاده از هر نوع دستگاه.
 • زنجیره‌ی تامین تحت مدیریت دولت، کالاهای اساسی غذایی را تضمین کند که بر اساس نیاز مجدد و کاهش هدر رفتن مواد غذایی اطمینان حاصل کند.
 • برای ایجاد ابزاری که امکان انجام سریع‌تر خریدهای تجارت الکترونیکی را فراهم کند.

 

۵.۱.۹. ساخت هوشمند یا اینترنت اشیا صنعتی

 • برای راه‌اندازی پروژه‌هایی با استفاده از اینترنت اشیا برای برنامه‌ریزی پیشگیرانه و به موقع برای تجهیزات در واحد‌های مختلف تولید؛ سنسورهای تشخیص زود هنگام، نقص در کاهش سو عملکرد تجهیزات و در نتیجه خرابی کمک می‌کند.
 • برای راه‌اندازی پروژه‌هایی برای بهبود فرآیند تولید منجر به استفاده‌ی بهینه از منابع (سوخت، نیرو، و غیره) می‌شود.
 • برای راه‌اندازی پروژه‌های نظارت بر عملیات و ایجاد هشدار یا هشدار برای انحراف یا خسارت. به عنوان مثال آتش سوزی، سنسورهای نشت گاز همراه با هشدارها.

 

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram