digital-health

اینترنت اشیا و نظارت بر فشار خون

در ۱۲ دقیقه این متن را بخوانید

فشار خون و نظارت بر آن

فشار خون یکی از علائم اصلی حیات است، هنگامی که سرخرگ‌های بزرگ، قابلیت ارتجاع و استحکام طبیعی خود را از دست بدهند و عروق کوچک نیز باریکتر شوند، فشار خون بالا می‌رود. فشار خون‌ بالا، که علت اصلی بیماری‌‌های قلبی و سکته مغزی است، گاهی‌ قاتل خاموش نامیده‌ می‌شود، زیرا اغلب تا مراحل‌ انتهایی‌ هیچ‌ علامتی‌ ندارد. فشار خون باید بصورت دوره‌‌ای کنترل شود و دفعات بررسی به سن و وضعیت عمومی سلامتی بیمار بستگی دارد. برای بهبود میزان کنترل و ارائه شاخص‌‌های پیش آگاهی بهتر، کنترل فشار خون در منزل توصیه می‌‌شود.

فشار خون در اندازه‌‌گیری به دو نوع مجزا تقسیم می‌‌شود:

فشار خون سیستولیک که عدد اول یا عدد بالا در اندازه‌گیری فشار خون است. این عدد نشان‌دهنده حداکثر فشاری است که خون فرد به دیواره شریان‌ها (سرخرگ‌ها) هنگام ضربان قلب وارد می‌کند.

فشار خون دیاستولیک که عدد دوم یا عدد پایین در اندازه‌گیری فشار خون است. این عدد نشان‌دهنده حداقل فشاری است که خون فرد به دیواره شریان‌ها (سرخرگ‌ها) هنگام استراحت قلب وارد می‌کند.

فشار خون طبیعی انسان در حال استراحت در محدوده ۹۰ الی ۱۲۰ میلی‌مترجیوه (سیستولیک) روی ۶۰ الی ۸۰ میلی‌مترجیوه (دیاستولیک) قرار دارد.

نوسان‌‌های فشار خون طبیعی است. زمان روز، آب و هوا، استرس، فعالیت بدنی، داروها و غذاهای مختلف همه می‌‌توانند باعث نوسان‌‌های طبیعی فشار خون شوند. ولی فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشارخون‌ بالا است‌، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است.

بعضی از افراد در خانه فشار خون طبیعی دارند. اما وقتی به محیط‌‌های پزشکی مراجعه می‌‌کنند در اثر استرس ناشی از دیدن روپوش سفید پزشک یا پرستار، فشار خون آنها افزایش پیدا می‌‌کند. به این حالت سندروم روپوش سفید (White Coat Syndrome) گفته می‌‌شود. افراد دچار این سندروم از نظر سکته‌‌های قلبی و مغزی و دیگر بیماری‌‌های قلبی- عروقی در معرض خطر بیشتری هستند.

برخی از افرادی که فشار خون بالایی دارند، در محیط پزشکی فشار خون طبیعی نشان می دهند. این مورد را فشار خون بالای مخفی می نامند. برای تایید طبیعی بودن فشار خون در این افراد باید اندازه‌گیری فشار خون در منزل یا  اندازه‌گیری فشار خون ۲۴ ساعته انجام شود.

به طور معمول، فشار خون طی روز بالاتر می‌‌رود و هنگام شب و در زمان خواب ۱۰ تا ۲۰ درصد افت می‌‌کند. در بعضی افراد با افزایش سن، فشار خون به طور معمول طی شب افت نمی‌‌کند و حتی افزایش پیدا می‌کند که این حالت با نام پرفشاری خون شبانه نیز شناخته می شود. ریسک عوارض قلبی- عروقی در چنین افرادی، بالا است. برای آگاهی از وضعیت سلامت این افراد باید فشار خون در خواب و تغییرات ۲۴ ساعته فشار خون آنها کنترل شود.

نظارت مکرر بر فشار خون، تصویر واضح‌‌تری از مقادیر فشار خون ارائه می‌‌دهد و به بیمار و پزشک اجازه می‌‌دهد تا رفتار فشار خون بیمار را در عمل ببینند و آن یک گام مهم در جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی است.

به طور سنتی برای اندازه‌‌گیری فشار خون از دستگاه‌‌های اندازه‌‌گیری فشار خون و برای نظارت مداوم بر فشار خون از دستگاه هولتر استفاده می‌‌شود. دستگاه‌‌های سنتی قابلیت به اشتراک‌‌گذاری نتایج اندازه‌‌گیری را ندارند و با آنها نمی‌‌توان بر روند فشار خون نظارت کرد و اغلب در مواقع بحران‌‌های ناگهانی در دسترس یا مفید نیستند. داده‌‌های هولتر نیز که از نظارت ۲۴ یا ۴۸ ساعته بدست می‌‌آیند پس از اتمام دوره در اختیار پزشک قرار می‌‌گیرند. امروزه، تلاش تحقیقات و شرکت‌‌های فناوری بهداشتی در زمینه دستگاه‌‌های اندازه‌‌گیری هوشمند متصل به اینترنت است که بیمار بتواند همیشه همراه خود داشته باشد. سیستم نظارتی جدید شامل چنین دستگاه‌‌هایی امکان اجرای اینترنت اشیا(IoT)  را فراهم می‌‌کند.

در ادامه، با تعدادی از دستگاه‌‌ها و پوشیدنی‌‌های اندازه‌‌گیری و نظارت بر فشار خون مجهز به فناوری IoT آشنا خواهیم شد. در این دستگاه‌‌های مبتنی بر IoT، اندازه‌‌گیری فشار خون براساس یکی از دو روش زیر انجام می‌‌شود: 

در روش نوسان‌‌سنجی (oscillometric)، فشار خون با استفاده از یک کاف (قسمتی که دور دست بسته می‌‌شود)، پمپ و به طور معمول، یک حسگر فشار پیزوالکتریک اندازه‌‌گیری می‌‌شود که با اثر مقاومت پیزوالکتریک فشار را تشخیص می‌‌دهد. IoT مبتنی بر این نوع فناوری، با کسب چندین تأییدیه بین المللی، مقادیر فشار خون را دقیق و قابل اعتماد می‌‌دهد. با این حال، استفاده از دستگاه‌‌های اندازه‌‌گیری مبتنی بر کاف برای افراد مسن و افراد دارای اختلالات حرکتی دشوار است.

روش دوم استفاده از سیگنال‌‌های (Photoplethysmography) PPG است. PPG یک تکنیک نوری است که برای اندازه‌‌گیری تغییرات حجم خون در سطح پوست استفاده می‌‌شود. سیگنال PPG سیگنالی مربوط به تغییر در زمان حجم خون در قسمت‌‌های محیطی بدن است. به طور معمول با استفاده از یک دیود ساطع کننده نور و ذخیره کردن نور منعکس یا منتقل شده توسط یک حسگر دیود نوری بدست می‌‌آید. این روش می‌‌تواند بسیار مفید و جالب باشد، زیرا به کاف نیازی ندارد و بسیاری از پوشیدنی‌‌ها به حسگرهایی مجهز شده‌‌اند که PPG را برای ارزیابی اشباع اکسیژن و میزان نبض دریافت می‌‌کنند.

۱- پایشگر‌‌های فشار خون بی‌‌سیم شرکت Withings: BPM Connect و BPM Core

با این محصولات IoT شرکت Withings، می‌‌توان در منزل بر فشار خون نظارت و از بروز بیماری‌‌های ناشی از فشار خون بالا پیشگیری کرد. عملکرد دستگاه BPM Connect تنها در زمینه پایش فشار خون است، درحالیکه دستگاه BPM Core علاوه بر اندازه‌‌گیری فشار خون برای جلوگیری از فشار خون بالا، دو عملکرد دیگر را در خود دارد: الکتروکاردیوگرام (ECG) برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) و استتوسکوپ (Stethoscope) دیجیتال برای تشخیص بیماری دریچه‌‌ای قلب (VHD).

در زمینه پایش پایش فشار خون، هر دو دستگاه اندازه‌‌گیری دقیق فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و همچنین ضربان قلب را ارائه می‌‌دهند. این دستگاه‌‌ها، فشار خون را به روش نوسان‌‌سنجی اندازه می‌‌گیرد. کاربر با اندازه‌‌گیری فشار خون در خانه بوسیله BPM Connect یا BPM Core، ممکن است بتواند از سندروم روپوش سفید جلوگیری نموده، فشار خون بالای مخفی را تشخیص داده و فشار خون شبانه خود را مدیریت کند. پس از اندازه‌‌گیری، نتایج فوراً از طریق بازخورد کدگذاری شده با رنگ، که براساس توصیه‌‌های انجمن قلب آمریکا (AHA) است و به راحتی خوانده می‌‌شود، بر روی صفحه ظاهر می‌‌شوند. کاربر BPM Connect یا BPM Core می‌‌تواند از آن‌‌ها برای کمک در مدیریت بهتر فشار خون بالا و بررسی اثربخشی درمان‌‌های خود استفاده کند.

دو عملکرد دیگر دستگاه BPM Core که آن را از BPM Connect  متمایز می‌‌سازد به شرح زیر است:

الکتروکاردیوگرام: AFib رایج‌‌ترین شکل آریتمی است و می‌‌تواند منجر به نارسایی قلبی، خستگی و تنگی نفس شود. AFib همچنین یک خطر بزرگ برای سکته مغزی است و اغلب علائمی ندارد ولی از طریق ECG قابل تشخیص است. BPM Core به لطف ۳ الکترود نوار قلب را ثبت می‌‌کند: ۲ عدد در کاف و دیگری در لوله فولادی که طی اندازه‌‌گیری بالا نگه داشته شده می‌‌شود. داده‌‌ها به صورت زنده در دستگاه نشان داده می‌‌شوند و به اپلیکیشن ارسال می‌‌شوند، بنابراین در صورت مشاهده علائم فیبریلاسیون دهلیزی، کاربر بازخورد فوری را مشاهده خواهد کرد.

استتوسکوپ دیجیتال: افرادی که فشار خون بالا دارند بیشتر به VHD مبتلا می‌‌شوند. VHD با نقص دریچه‌‌های قلب مشخص می‌‌شود که می‌‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود و ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد. VHD می‌‌تواند برای مدت طولانی بدون علامت باشد. بیماران مبتلا به VHD اغلب آن را نمی‌‌دانند و با این دستگاه می‌‌توانند از تشخیص به موقع بهره‌‌مند شوند. هنگامی که دستگاه طی اندازه‌‌گیری در کنار قفسه سینه قرار می‌‌گیرد، حسگر صدای دقیق استتوسکوپ دیجیتال می‌‌تواند فرکانس‌‌های خاص صدای قلب را که مربوط به باز و بسته شدن دریچه‌‌های قلب است تشخیص دهد. با استفاده از این اصوات، هوش مصنوعی اختصاصی این شرکت که با کمک متخصصان قلب و عروق توسعه یافته و با استفاده از هزاران صدای ضبط شده قلب واقعی آموزش دیده است، می‌‌تواند اختلالات بالقوه را تشخیص دهد.

blank

دستگاه BPM Connect

blank

دستگاه BPM Core

داده‌‌های دو دستگاه BPM Connect و BPM Core از طریق Wi-Fi و بلوتوث با اپلیکیشن رایگان شرکت Withings به نام Health Mate که برای iOS یا Android در دسترس است همگام‌‌سازی می‌‌شوند. با همگام‌‌سازی Wi-Fi، نیازی نیست که کاربر تلفن همراه خود را در حین اندازه‌‌گیری یا پس از اندازه‌‌گیری در کنار خود داشته باشد، زیرا داده‌‌ها از طریق شبکه Wi-Fi خانگی به طور خودکار همگام‌‌سازی می‌‌شوند. کاربر در اپلیکیشن فضای ذخیره‌‌سازی نامحدود دارد. کد‌‌های رنگی در اپلیکیشن نیز نمایش داده می‌‌شوند تا کاربر بتواند سابقه اطلاعات کامل خود را مشاهده کند. کاربر با استفاده از حساب شخصی Withings خود می‌‌تواند به داده‌‌های خود در اپلیکیشن یا وب دسترسی پیدا کند. پیشرفت خود را مشاهده کند، داده‌‌های خود را به اشتراک بگذارد و موارد دیگر. هر دو دستگاه برای ارسال یا دریافت داده‌‌های فشار خون و ضربان قلب، بطور یکپارچه با اپلیکیشن Apple Health نیز همگام‌‌سازی می‌‌شوند.

۲- پایشگر‌‌های فشار خون بی‌‌سیم شرکت A&D: Premium و ULTRACONNECT Premium

دستگاه‌‌های پایشگر فشار خون Premium و ULTRACONNECT Premium به عنوان محصولات IoT شرکت A&D، فشار خون سیستولیک، دیاستولیک و ضربان قلب را به طور دقیق اندازه‌‌گیری می‌‌کنند و دقت آن‌‌ها از نظر بالینی تایید شده است. این دستگاه‌‌ها اندازه‌‌گیری فشار خون را به روش نوسان‌‌سنجی انجام می‌‌دهند. در هر دو دستگاه، ضربان قلب نامنظم (IHB) هنگام اندازه‌‌گیری نشان داده می‌‌شود و شاخص رتبه بندی فشار، فشار خون را مطابق با استانداردهای پزشکی تایید شده طبقه‌‌بندی می‌‌کند.

کاربر می‌‌تواند نتایج اندازه‌‌گیری‌‌های خود را به صورت بی‌‌سیم از طریق بلوتوث (بلوتوث کم انرژی؛ BLE) به تلفن/ رایانه لوحی سازگار خود ارسال کند. اپلیکیشن همراه رایگان Heart Track A&D به طور خودکار اندازه‌‌گیری‌‌ها و روند تغییرات فشار خون را ثبت می‌‌کند. می‌‌توان اندازه‌‌گیری‌‌ها را به آسانی با خانواده یا ارائه دهندگان مراقبت‌‌های بهداشتی به اشتراک گذاشت.

در سیستم پایشگر‌‌ فشار خون بی‌‌سیم Premium، خوانش‌‌های نامحدود در اپلیکیشن A&D Heart Track، بعلاوه ۳۰ اندازه‌‌گیری در حالت آفلاین ذخیره می‌‌شود. تاریخ و زمان با اپلیکیشن Heart Track برای کمک به روند همگام‌‌سازی می‌‌شود. رابط پایشگر تک کاربره است ولی اپلیکشن Heart Track چند کاربره است.

blank

پایشگر‌‌ فشار خون بی‌‌سیم Premium

در رابطه با پایشگر‌‌ فشار خون بی‌‌سیم ULTRACONNECT Premium، حداکثر پنج کاربر و یک مهمان می‌‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. تعداد ۱۰۰ اندازه‌‌گیری در حافظه پایشگر و تعداد خوانش‌‌های نامحدود در اپلیکیشن A&D Heart Track ذخیره می‌‌شود. فناوری اتصال هوشمند به طور خودکار اندازه‌‌گیری‌‌ها را بین پایشگر و اپلیکیشن  Heart Track شناسایی و همگام‌‌سازی می‌‌کند. برای افزایش انعطاف‌‌پذیری دستگاه، اندازه‌‌گیری فشار خون را می‌‌توان بدون تلفن یا رایانه لوحی نیز انجام داد.

blank

پایشگر‌‌ فشار خون بی‌‌سیم ULTRACONNECT Premium

پایشگر‌‌ فشار خون مچ دست بی‌‌سیم UltraConnect Premium نسل آینده پایشگر‌‌های فشار خون شرکت A&D است که دور مچ دست بسته می‌‌شود و ویژگی‌‌های آن مشابه پایشگر‌‌ فشار خون بی‌‌سیمULTRACONNECT Premium است.

blankپایشگر‌‌ فشار خون مچ دست بی‌‌سیم UltraConnect Premium

اپلیکیشن A&D Connect که برای هر دو سیستم عامل iOS و Android در دسترس است، قابلیت برقراری ارتباط با پایشگرهای فشار خون Premium و ULTRACONNECT Premium را دارد و به کمک آن می‌‌توان فشار خون بالا را با نمودارهای فشار خون، شامل روند تغییرات و گزارش‌‌دهی برای پزشک، مدیریت نمود.

۳- دستگاه QardioArm

سیستم QardioArm محصول شرکت چینی Atten Electronic یک دستگاه هوشمند محبوب در ارزیابی فشار خون به روش نوسان‌‌سنجی است. مقادیر اندازه‌‌گیری شده فشار خون بصورت بی‌‌سیم (بلوتوث) به تلفن‌‌های هوشمند یا سایر دستگاه‌‌های همراه برای تجسم داده‌‌ها از طریق اپلیکیشن اختصاصی Qardio، منتقل می‌‌شود.

دستگاه قادر به اندازه‌‌گیری مقادیر فشار خون سیستولیک، فشار خون دیاستولیک و ضربان قلب می‌‌باشد. مقایسه اندازه‌‌گیری این دستگاه و سیستم اندازه‌‌گیری استاندارد فشار خون مورد تایید  OMRON M3همبستگی خطی مستقیم بین نتایج نشان می‌‌دهد. علاوه بر این، QardioArm تمام استانداردهای تأیید اعتبار تعیین شده توسط پروتکل بین المللی فشار خون بین المللی اروپا را تصویب کرده است.

دستگاه با سیستم‌‌ عامل‌‌های iOS، Android و Kindle سازگار است. دستگاه، به منظور مدیریت آسان، با اپلیکیشن‌‌های Apple Health و S (Samsung) Health یکپارچه می‌‌شود. دستگاه برای اندازه‌‌گیری‌‌های معمول یادآوری تنظیم کرده و آنها را با پزشک به اشتراک می‌‌گذارد.

blank

دستگاه QardioArm

محدودیت دستگاه‌‌های معرفی شده تاکنون، این واقعیت است که دستگاه مبتنی بر کاف یک سخت افزار جانبی را برای بیمار به همراه دارد و در موارد اضطراری همیشه در دسترس نیست.

۴- دستگاه پوشیدنی OMRON HeartGuide

برند جهانی OMRON در سیستم اندازه‌‌گیری فشار خون،  با شعار جهانی بدون حمله قلبی، در سال ۲۰۱۹ یک دستگاه هوشمند پوشیدنی، به نام OMRON HeartGuide را روانه بازار کرد که تأییدیه سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) را برای استفاده بالینی دریافت کرده است. HeartGuide یک ساعت مچی هوشمند است که می‌‌تواند مستقیماً مقادیر فشار خون را اندازه‌‌گیری و بر آن نظارت کند. این دستگاه مبتنی بر فناوری کوچک‌‌سازی قطعات مربوط به اندازه‌‌گیری نوسان‌‌سنجی سنتی است بصورتی که اندازه‌‌گیری میزان فشار خون با استفاده از یک کاف قابل تورم درون بند ساعت انجام می‌‌شود.  

HeartGuide یک پایشگر فشار خون در درجه پزشکی است که دارای ابزارهایی است که کاربر برای درک آن نیاز دارد. با این دستگاه می‌‌توان تأثیرات مستقیم سبک زندگی روزمره بر سلامتی خود را کشف کرد. این دستگاه از نمایشگر LCD برخوردار است که مقادیر فشار خون و ضربان قلب را نشان می‌‌دهد، اما همچنین می‌‌تواند قدم‌‌ها، مسافت، قدم‌‌های هوازی، کالری سوزانده شده و الگوی خواب (ساعت خواب و زمان بیداری) را ردیابی کند، و اینکه چگونه عادات خواب بر سلامت قلب تأثیر می‌‌گذارد را تجزیه و تحلیل کند. همچنین امکان تنظیم اعلان وقتی به یک هدف دست یافته می‌‌شود، به عنوان مثال تعداد قدم‌‌ها/ روز را دارد. یک بخش رادیویی با استفاده از بلوتوث (BLE) امکان اتصال دستگاه به تلفن هوشمند یا دستگاه همراه را با اپلیکیشن اختصاصی OMRON به نام HeartAdvisor فراهم می‌‌کند و داده‌‌ها در دسترس پزشکان قرار می‌‌گیرد و گفتگوی متمرکز با پزشکان و دستیابی به هدایت سلامت قلب بی‌‌درنگ، از طریق مقایسه مقادیر فشار خون با مقادیر توصیه شده از AHA را تسهیل می‌‌کند. کاربر می‌‌تواند یادآورهای شخصی روزانه تنظیم کند و هنگام دریافت تماس، پیامک یا ایمیل روی تلفن هوشمند خود، از طریق ساعت اعلان دریافت کند.

blank

ساعت هوشمند OMRON HeartGuide

۵- پوشیدنی‌‌های هوشمند شرکت Pioneer

دستبند هوشمند DreamCare:
شرکت Pioneer IoT، یک دستبند هوشمند مبتنی بر IoT به نام دستبند هوشمند پایش فشار خون DreamCare را به بازار عرضه می‌‌کند. دستبند به طور ویژه بر فشار خون حالت پویا و ایستا و ضربان قلب پویا و ایستا نظارت می‌‌کند و همچنین دارای عملکردهای دیگری شامل گام شمار، محاسبه کالری، ثبت مسافت، پایش خواب، یادآوری تماس، اعلان پیام و … می‌‌باشد. در این دستبند اندازه‌‌گیری فشار خون به روش سیگنال PPG انجام می‌‌شود. ارتباطات بین دستبند و تلفن همراه کاربر از طریق بلوتوث (BLE) انجام می‌‌شود. این دستبند قابلیت اتصال به سیستم عامل‌‌های iOS و Android را دارد.

blank

دستبند هوشمند پایش فشار خون DreamCare

ساعت هوشمند مراقبت‌‌های بهداشتی Pioneer 4G: دیگر محصول شرکت Pioneer، یعنی نسل دوم ساعت هوشمند مراقبت‌‌های بهداشتیPioneer 4G  یک دستگاه متصل به IoT است که در کنار سایر نکات مراقبت سلامتی می‌‌تواند ضربان قلب و فشار خون فرد را از راه دور اندازه‌‌گیری کند، همچنین می‌‌تواند ضربان قلب و فشار خون را روی ساعت بررسی کند.

blank

نسل دوم ساعت هوشمند مراقبت‌‌های بهداشتی Pioneer 4G

۶- دستگاه پوشیدنی ASUS VivoWatch BP

پوشیدنی‌‌ تجاری ASUS VivoWatch BP، محصول IoT شرکت ASUS برای اندازه‌‌گیری فشار خون می‌‌باشد. این پوشیدنی نوید ارزیابی فشار خون در ۱۵ سالگی را می‌‌دهد. متفاوت از HeartGuide، VivoWatch فشار خون را از طریق ترکیب یک حسگر ECG درجه پزشکی در پشت ساعت (روی مچ بیمار) برای خواندن ضربان قلب بیمار با یک حسگر PPG نوری در قسمت روی ساعت برای خواندن جریان خون در انگشت اشاره بیمار ارزیابی می‌‌کند. تهیه چنین سیگنال‌‌هایی توسط الگوریتم اختصاصی، امکان ارزیابی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و همچنین ضربان قلب بیمار را فراهم می‌‌کند.

عدم وجود قطعه مکانیکی برای اندازه‌‌گیری فشار خون، عمر باتری را نسبت به HeartGuide بیشتر می‌‌کند، یعنی ۲۸ روز و این دستگاه به عنوان یک همراه تمام وقت در جهت کمک به سلامتی می‌‌باشد. داده‌‌های بدست آمده توسط ساعت از طریق اینترنت به تلفن همراه منتقل می‌‌شود. اپلیکیشن اختصاصی ASUS HealthConnect به کاربران امکان می‌‌دهد داده‌‌های فشار خون و ضربان قلب و همچنین سایر داده‌‌های سلامتی را به روشی بصری و آسان مدیریت کنند. این اپلیکیشن با فناوری ASUS HealthAI از یک الگوریتم منحصر به فرد برای تجزیه و تحلیل خودکار داده‌‌های حسگر ECG و PPG و سایر اندازه‌‌گیری‌‌های سلامت بدست آمده از ساعت استفاده می‌‌کند و بر اساس آخرین تحقیقات و از متخصصان برجسته پزشکی در زمینه اهداف فعالیت‌‌های بدنی روزانه و خواب مشاوره شخصی ارائه می‌‌دهد و پیشرفت کاربر در رسیدن به این اهداف را ردیابی می‌‌کند. اپلیکیشن ASUS HealthConnect  برای iOS  و Android  در دسترس است و به صورت یکپارچه با ساعت کار می‌‌کند. ساعت دارای حسگر GPS داخلی برای پیگیری تمرینات و مشاهده نقشه‌‌ها و آمار فعالیت‌‌ها، مانند سرعت، مسافت و مدت زمان در اپلیکیشن بصری ASUS HealthConnect می‌‌باشد. در وب سایت رسمی ASUS، اعلام شده است که: ASUS VivoWatch BP وسیله پزشکی نیست و برای تشخیص شرایط پزشکی در نظر گرفته نشده است.

blank

دستگاه ASUS VivoWatch BP با حسگر ECG در پشت ساعت و حسگر PPG در گوشه چپ صفحه ساعت

در همه سیستم‌‌های معرفی شده تاکنون، لایه اول (بخش فیزیکی؛ دستگاه، حسگر و تبدیل فشار خون به سیگنال الکتریکی) و لایه دوم (جمع‌‌آوری و پردازش سیگنال و تبدیل آنالوگ به دیجیتال) از مراحل IoT در خود دستگاه اندازه‌‌گیری فشار خون اجرا می‌‌شود. برای اجرای لایه‌‌های بالایی IoT استفاده از دستگاه تلفن همراه هوشمند کاربر مجهز به اپلیکیشن اختصاصی ضروری است. داده‌‌های جمع‌‌آوری شده توسط دستگاه همراه بیمار، از طریق اتصال به اینترنت، برای ایجاد لایه سوم (انتقال داده) از مراحل IoT در فضای ابری در دسترس قرار می‌‌گیرد. اپلیکیشن، لایه چهارم IoT (خدمات توزیع داده) را تسهیل می‌‌کند.

۷- سیستم IBP Auralife

از IBP IoT (فشار خون فوری)، محصول شرکت Auralife، می‌‌توان برای تخمین فشار خون و ضربان قلب بلافاصله قبل، حین یا بعد از یک فعالیت تفریحی استفاده کرد. سیستمIBP  برخلاف سایر سیستم‌‌‌‌های نام برده شده، لایه‌‌های اول و دوم IoT را در دستگاه تلفن همراه کاربر پیاده‌‌سازی می‌‌کند. به طور خاص، سیگنال PPG با استفاده از دستگاه همراه مجهز به چراغ فلش و دوربین بدون نیاز به سخت‌‌افزار اضافی بدست می‌‌آید. اپلیکیشن IBP با الگوریتم اختصاصی، سیگنال PPG را برای تخمین مقادیر فشار خون تجزیه و تحلیل می‌‌کند.IBP  به صورت تجاری در دسترس بوده و هر روز بیش از ۹۵۰ نسخه از آن به فروش می‌‌رسد. با این حال، شایان توجه است که این سیستم برای جایگزینی کاف یا دیگر پایشگرهای فشار خون به اندازه کافی دقیق نیست و برای توصیه‌‌ها یا تشخیص پزشکی نباید به آن اعتماد کرد.

blank

سیستم IBP Auralife

منابع:

  1. Lamonaca et al., “An Overview on Internet of Medical Things in Blood Pressure Monitoring,” ۲۰۱۹ IEEE International Symposium on Medical Measurements and Applications (MeMeA), ۲۰۱۹, pp. 1-6, doi: 10.1109/MeMeA.2019.8802164.
  2. https://www.withings.com/us/en/blood-pressure-monitors
  3. https://iot.do/devices/withings-wireless-blood-pressure-monitor
  4. https://medical.andonline.com/product/
  5. https://www.getqardio.com/qardioarm-blood-pressure-monitor-iphone-android/
  6. https://omronhealthcare.com/products/heartguide-wearable-blood-pressure-monitor-bp8000m/
  7. https://pioneer.id.au/630-2/?et_fb=1&PageSpeed=off
  8. https://www.instantbloodpressure.com/

–––———––———––———––———––———––———––———––———––———––———––———––———––———

AFib: Atrial fibrillation

BLE: Bluetooth Low Energy

BPM: Blood Pressure Monitor

ECG: Electrocardiogram

IBP: Instant Blood Pressure

IoT: Internet of Things

PPG: Photoplethysmography

VHD: Valvular Heart Disease

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram