IIoT-MindSphere-877x432

اینترنت اشیای صنعتی چگونه طراحی و ساخت محصول را متحول می‌کند

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

اولین بار توسط دانشمندان آلمانی در سال ۲۰۱۱ مفهوم صنعت ۴.۰ یا انقلاب صنعتی چهارم به عنوان یک استراتژی برای دولت ساخته شد. اولویت تولید انبوه بود که شامل شخصی سازی محصولات، هماهنگی انسان، ماشین آلات، دستگاه‌ها و حسگرها، شفافیت اطلاعات و توانایی تصمیم گیری در نقاط غیرمتمرکز تولید بود.

تسهیل صنعت ۴.۰ به فرآیندهای تولید جدید، فناوری‌ها، آموزش و سیستم‌ها نیاز دارد. اینترنت اشیای صنعتی نقشی اساسی در اتصال قطعات و امکان پذیر ساختن فرآیندهای غیرمتمرکز و تصمیم گیری را دارد. اکنون، ۱۰ سال بعد، شرکت‌ها در زمینه اتوماسیون ساخت، هوشمندی و نوآوری قدم‌هایی برداشته‌اند که در همه جا مشهود است تا روند کار تولید را سرعت بخشند.

 

مهندسی و طراحی محصول برای اینترنت اشیای صنعتی – و تکنولوژی همزاد دیجیتال

تصور یک محصول جدید، سپس ساختن محصول و آزمایش نحوه کارکرد آن، دو چیز متفاوت است. اغلب اوقات، بخش‌های مهندسی یک طراحی محصول را منتشر می‌کنند، و سپس تیم جداگانه‌ای از مهندسان طراحی را بررسی می‌کنند و نیاز به تغییرات محصول را بر اساس چگونگی عملکرد محصول در واقع بررسی می‌کنند. اکنون با استفاده از همزاد دیجیتال مجازی اینترنت اشیای صنعتی، طراحان محصول می‌توانند برای نمایش عملکردهای محصولات در سناریوهای مختلف، چه چیزی را در صورت نمایش‌های مجازی اجرا کنند. همزاد دیجیتال که یک برنامه رایانه‌ای است، داده‌های دنیای واقعی را در مورد یک جسم یا سیستم فیزیکی تزریق می‌کند و سپس پیش‌بینی‌ها یا شبیه‌سازی‌هایی را درباره نحوه‌ی کار آن شی یا سیستم تولید می‌کند. شبیه سازی همزاد دیجیتال باعث بهبود و بازنگری محصولات می‌شود. از آنجا که همزادهای دیجیتال شبیه‌سازی محصولات هستند، استفاده از آن‌ها می‌تواند زمان از بین رفتن کف تولید را در هنگام کشف نقص از بین ببرد و برای حل آن‌ها گران‌تر است.

David Stephenson، مدیر استیفنسون، گفت: “داده‌های زمان دقیق از همزادهای دیجیتال به طراح اجازه می‌دهد تا در زمان دقیقی نحوه‌ی استفاده یا نادیده گرفتن [محصول] و الگوهای سو استفاده را که ممکن است به دلیل ضعف مستندات باشد، ببیند. غالباً، می‌توان محصول را به صورت دیجیتالی، از طریق به‌روزرسانی نرم افزار، کاهش مشکلات نگهداری و افزایش رضایت و وفاداری مشتری به‌روز کرد.”

 

اتوماسیون، قابلیت مشاهده‌ در زمان دقیق در طبقه تولید

پیش فرض اصلی صنعت ۴.۰ تولید غیرمتمرکز است. از نقطه نظر فناوری اطلاعات، این بدان معناست که محاسبات بیشتری از راه دور در شرکت و خارج از مراکز داده‌ی مرکزی در حال اجرا است. این فناوری‌های اینترنت اشیای صنعتی مانند سنسورها، رباتیک، اتوماسیون و جریان ویدئو هستند که تولید را تسهیل می‌کنند. در طبقه تولید، تمرکز روی خودکارسازی فرآیندهای تولید و قابلیت رویت در این فرایند برای کارایی و صرفه جویی در هزینه است. به خصوص در محیط‌های تکراری تولید، که یک مورد واحد مانند یک جعبه غلات صبحانه یا یک رول حوله کاغذی به طور مکرر تولید می‌شود، رباتیک اینترنت اشیای صنعتی خطوط مونتاژ خودکار را با انجام دقیق و درست همان عملیات بارها و بارها، بدون انحرافاتی که می‌تواند خطا ایجاد کند، انجام می‌دهد.

این اتوماسیون سرعت پردازش‌ها را کاهش می‌دهد و می‌تواند هزینه‌های تولید را کاهش دهد، اما نکته مهم این است که انسان باید بتواند در صورت لزوم مداخله کند. این جایی است که قابلیت مشاهده زمان واقعی وجود دارد. سنسورهای تعبیه شده در رباتیک و سایر تجهیزات تولید خودکار هنگامی که فرآیند یا قطعه خاصی از تجهیزات خبر از احتمال خرابی می‌دهد، هشدار می‌دهند. از آنجا که هشدارها پیش از بروز مسئله پیش بینی می‌کنند، می‌توان تعمیر و نگهداری پیشگیرانه‌ای را که از خرابی جلوگیری می‌کند، انجام داد.

قابلیت مشاهده‌ی اینترنت اشیای صنعتی که توسط جریان‌های حسگر و ویدئو فعال می‌شود، نقشی اساسی ایفا می‌کند، زیرا متوسط هزینه‌ی خرابی برای تولید تکراری ۶۰۰۰ دلار در ساعت برآورد شده است. کارخانه‌های تولیدی همچنین مجهز به دوربین‌هایی هستند که فیلم را از نقاط مختلف کارخانه پخش می‌کنند. یک سرپرست تولید، اگر از کارخانه دور باشد، می‌تواند روند تولیدی را که ممکن است از تلفن هوشمندش به مشکل بخورد، مشاهده کند و بلافاصله پاسخ دهد. تجهیزات، محصولات و سایر دارایی‌های شرکت در طبقه تولید و در قفسه‌های تجهیزات ایمن نیز می‌توانند به طور مداوم با جریان فیلمبرداری دوربین برای اهداف امنیتی بررسی شوند.

ایوان گوارناچیا، معمار راه حل‌های SAS، گفت: “فقط انجام تجزیه و تحلیل آفلاین کافی نیست، زیرا هدف این است که یک مشکل در پایین دست را از قبل تعیین کنید، که به نظارت زمان واقعی اطلاعات رویداد برای مولفه‌های مهم نیاز دارد. می‌تواند یک موتور الکتریکی کوچک باشد که در صورت بروز مشکل باعث خرابی بیشتر در خطوط می‌شود و یا می‌تواند یک جزبسیار گران قیمت باشد.”

 

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram