MIT-Glucose-Model-01_0

فناوری اینترنت اشیا در خدمت مبتلایان به دیابت

در ۱۴ دقیقه این متن را بخوانید

معرفی بیماری دیابت

قند خون یا گلوکز ترکیبی است که بدن برای تامین انرژی مورد نیاز از آن استفاده می کند وکنترل سطح گلوکز در بدن نقش مهمی در سلامتی انسان‌‌ها دارد. کنترل سطح قند خون برعهده هورمون انسولین می‌‌باشد. این هورمون توسط غده لوزالمعده تولید شده و وارد جریان خون می‌‌شود و اجازه سوخت و ساز گلوکز موجود در غذاها را به منظور تولید انرژی می‌‌دهد و قند خون را در حد طبیعی تنظیم می‌‌کند. اگر بدن دیگر قادر به تولید انسولین نباشد میزان قند خون در بدن افزایش یافته و فرد به بیماری مزمن دیابت مبتلا می‌‌شود. دو نوع شایع این بیماری دیابت نوع ۱ و نوع ۲ هستند و انواع دیگری مانند پیش‌‌دیابت و دیابت بارداری نیز وجود دارد.

در دیابت نوع ۱ به علت تخریب سلول‌‌های تولید کننده انسولین، تولید هرگونه انسولین توسط الوزالمعده به طور کامل متوقف می‌‌شود. مبتلایان به این نوع دیابت باید برای زنده ماندن بصورت روزانه انسولین تزریق کنند. اگرچه این نوع دیابت معمولاً در کودکان و نوجوانان کمتر از ۳۰ سال رایج است اما در سنین بالاتر نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

در دیابت نوع ۲، لوزالمعده به اندازه کافی انسولین تولید نمی‌‌کند و یا بدن قادر به استفاده درست از آن نیست. این نوع دیابت معمولاٌ افراد بالای ۴۰ سال و یا افراد دارای اضافه وزن و سابقه خانوادگی را درگیر می‌‌کند ولی امروزه به شدت در بین جوانان در حال افزایش است.

علاوه بر قند خون بالا (هایپرگلیسمی) که کمبود انسولین موجب آن می‌‌شود و در صورت عدم درمان منجر به عوارض جدی شامل  بیماری قلبی- عروقی، از کار افتادن کلیه‌‌ها، آسیب عصبی، نابینایی، عفونت، مشکلات استخوان، قطع عضو یا مرگ می‌‌شود، قند خون پایین (هیپوگلیسمی) نیز در صورت عدم درمان می‌‌تواند باعث تشنج، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ شود. علت افت قند خون وجود انسولین زیاد در خون در اثر مواردی مانند مصرف بالای انسولین توسط فرد دیابتی می‌‌باشد. با توجه به این موارد سطح قند خون باید در حد طبیعی (زیر ۱۴۰ میلی گرم در دسی‌‌لیتر و نزدیک به محدوده ۷۰ تا ۱۲۰ میلی‌‌گرم در دسی‌‌لیتر) نگه داشته شود.

در حال حاضر بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان تا ۱۴ سال در جهان به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند. ۴۱۵ میلیون نفر از بزرگسالان ۷۹-۲۰ ساله مبتلا به دیابت هستند. ۱۹۳ میلیون نفر بدون تشخیص و ۳۱۸ میلیون نفر پیش دیابت یا دچار اختلال تحمل گلوکز هستند. بنابراین این بیماری به طور نگران کننده‌‌ای شایع است.

دستگاه‌‌‌‌های سنجش و پایش سطح قند خون

اندازه‌‌گیری سطح قند خون با استفاده از دستگاه سنجش قند خون در کنترل و مهار بیماری دیابت، نقش مهمی دارد. مبتلایان به هر دو نوع ۱ و ۲ دیابت، باید چندین بار طی روز سطح قند خون خود را کنترل کنند. دستگاه سنجش قند خون یا گلوکومتر دستگاهی پزشکی برای تعیین غلظت تقریبی گلوکز در خون است. در نوع سنتی و رایج آن یک قطره خون که از یک خراش کوچک بر روی پوست توسط لانست بدست می‌‌آید، روی نوار تست یکبار مصرف قرار می‌‌گیرد که گلوکومتر آن را می‌‌خواند و از آن برای محاسبه سطح گلوکز استفاده می‌‌کند. در نوع پیشرفته‌‌تر که به آن سیستم نظارت مداوم بر گلوکز (CGM) می‌‌گویند به جای روش خراش انگشت، از یک حسگر تزریق شده زیر پوست برای سنجش سطح گلوکز استفاده می‌‌شود و سیستم به طور مستمر وضعیت قند خون را کنترل کرده و در صورت لزوم هشدار می‌‌دهد. نوع دیگر که در حال توسعه است گلوکومتر غیرتهاجمی نامیده می‌‌شود و بدون نیاز به ایجاد برش در پوست و از روی پوست سطح گلوکز را می‌‌سنجد.      

اتصال دستگاه‌‌های سنجش قند خون به فناوری IoT

یکی از راه‌‌های کمک به دیابتی‌‌ها و سایر افرادی که نیاز به مراقبت‌‌های پزشکی مزمن یا فوری دارند، برای زندگی ایمن‌‌تر و مستقل‌‌تر، استفاده از فضای IoT است که به طور مداوم در حال گسترش است. در این فضا، چندین شرکت بهداشتی توان مهندسی خود را برای تولید تجهیزات نظارت متصل و البته اپلیکیشن‌‌هایی برای استفاده از آنها اختصاص داده اند. دستگاه‌‌های تست قند خون که به شیوه سنتی خراش انگشت قند خون را اندازه می‌‌گیرند با اتصال به فناوری IoT، از این فناوری برای ارسال نتیجه تست از طریق اینترنت به پزشک استفاده می‌‌کنند و دستگاه‌‌های CGM به کمک فناوری IoT در هر زمان و هرکجا داده‌‌های حاصل از نظارت بر قند خون را بطور بی‌‌درنگ به پزشک ارسال می‌‌کنند. نکته قابل توجه دیگر آن است که فناوری IoT با فراهم ساختن امکان کنترل از راه دور قند خون بیماران دیابتی توسط متخصصان مراقبت‌‌های بهداشتی، نقش مهمی را در صنعت بهداشت بویژه در دوران همه‌‌گیری کووید ۱۹ ایفا می‌‌کند.

در ادامه نمونه‌‌هایی از دستگاه‌‌های سنجش و پایش قند خون مجهز به IoT با ویژگی‌‌های مختلف معرفی خواهد شد.

نمونه‌‌هایی از دستگاه‌‌های سنجش قند خون IoT

۱. دستگاه Caresens N IoT

SK Telecom دستگاه اندازه‌‌گیری قند خون متصل به شبکه IoT خود را برای بیماران دیابتی ارائه کرده است. در آغاز ماه نوامبر ۲۰۱۸، تولید کننده آمریکایی دستگاه‌‌های اندازه‌‌گیری قند خون iSense و اپراتور مخابراتی کره جنوبی SK Telecom دستگاه CareSens N IoT را برای اندازه‌‌گیری سطح قند خون با قابلیت اتصال به IoT ارائه کردند. عملکرد اتصال به اینترنت اشیا به لطف آنچه پزشکان و نزدیکان همیشه می‌‌توانند از سلامت دیابتی آگاه باشند، از ویژگی‌‌های آن شد.

این دستگاه که توسط شرکت iSense  طراحی شده است به شبکه LTE Cat M1 IoT شرکت مخابراتی متصل است. این شبکه در کل کشور کره جنوبی در دسترس است و برای دستگاه‌‌هایی که در مقایسه با تلفن‌‌های هوشمند اغلب اوقات استفاده نمی‌‌شوند و ترافیک حجمی را انتقال نمی‌‌دهند، بهینه شده است.

CareSens N IoT یک آنالیزگر جمع و جور است که سطح قند خون را در مقدار کمی خون مویرگی اندازه‌‌گیری می‌‌کند. چنین دستگاهی برای تشخیص منظم و ردیابی وضعیت فعلی متابولیسم کربوهیدرات در افراد دیابتی حیاتی است.

CareSens N IoT از طریق تلفن هوشمندی که با آن از طریق بلوتوث و ماژول ارتباطی داخلی هماهنگ می‌‌شود به اینترنت متصل می‌‌شود. به لطف آن مقادیر سطح قند خون درست بعد از اندازه‌‌گیری می‌‌تواند به تلفن پزشکان معالج یا اعضای خانواده ارسال شود که آنها می‌‌توانند به سرعت در برابر وخیم شدن حال بیمار واکنش نشان دهند. این دستگاه میزان قند خون بیماران را هر کجا که باشند به خانواده‌‌ها و بیمارستان‌‌ها ارسال می‌‌کند. CareSens N IoT همیشه به اینترنت متصل است بنابراین نه فقط برای اندازه‌‌گیری گلوکز بلکه برای برای کنترل آن در هر لحظه کاربرد دارد.

با آغاز ماه نوامبر ۲۰۱۸، CareSens N IoT  با قیمت ۹۹ هزار وون (حدود ۸۷ دلار) در معرض فروش است. برای کار کامل دستگاه، یعنی انتقال اطلاعات پزشکی در شبکه مخابراتی، باید حق اشتراک خدمات اپراتور به ارزش ۱۱۰۰ وون (۱ دلار) در ماه پرداخت شود.

blank
دستگاه کنترل قند خون CareSense N

۲. گلوکومتر شرکت Cooey

استارت‌‌آپ مستقر در بنگالورو به نام Cooey، اولین گلوکومتر مجهز به IoT هند را برای مدیریت دیابت منتشر کرد که به صورت بی‌‌سیم داده‌‌ها را با تلفن هوشمند همگام‌‌سازی می‌‌کند. گلوکومتر هوشمند یک دستگاه کوچک و جیبی است که قابل حمل است، با استفاده از جک هدفون ۳.۵ میلی‌‌متری به تلفن هوشمند متصل می‌‌شود و قرائت‌‌ها را به طور خودکار به اپلیکیشن Cooey منتقل می‌‌کند.

Cooey سه دستگاه هوشمند را ارائه می‌‌کند؛ گلوکومتر هوشمند، پایشگر فشار خون و آنالیز کننده چربی بدن، که همگی به طور یکپارچه با اپلیکیشن متصل می‌‌شوند. طبق گفته بنیانگذار و مدیر عملیات شرکت Cooey، اپلیکیشن اندروید، که می تواند از Google PlayStore بارگیری شود ، تاکنون ۹۰،۰۰۰ در سراسر جهان بارگیری شده است که نشان دهنده نیاز شدید به نظارت بی دردسر و مدیریت دیابت است. Cooey قصد دارد به زودی برنامه iOS را برای دستگاه‌‌های اپل منتشر کند.

گلوکومتر Cooey یک دستگاه اتوماتیک و ساده است. سطح گلوکز خون از طریق یک قطره خون روی یک نوار در گلوکومتر هوشمند اندازه‌‌گیری می‌‌شود و داده‌‌ها به طور خودکار ثبت می‌‌شوند. دسترسی کامل به تاریخچه، الگوها، اسپایک‌‌ها و سایر داده‌‌ها برای پیگیری پیشرفت بیمار در دسترس است، می‌‌تواند از طریق اپلیکیشن‌‌هایی مانند واتساپ، پیام کوتاه یا ایمیل با پزشک به اشتراک گذاشته شود، که راحتی بسیار زیادی را فراهم می‌‌کند. اشتباهات در ورود دستی مقادیر، فراموشی یا فراموشی برای حمل سوابق کاملاً برطرف شده است.

blank

گلوکومتر Cooey

سیستم‌‌های نظارت مداوم بر گلوکز

استفاده از یک دستگاه متصل برای جمع آوری اطلاعات بطور بی‌‌درنگ، یک روش انقلابی برای نظارت بر قند خون ارائه می‌‌دهد، برخلاف روشی که چند بار در روز به انگشت سوزن زده می‌‌شد. دسترسی به داده‌‌های بی‌‌درنگ می‌‌تواند بیماران و پزشکان را هشدار دهد تا اقدامات لازم را خیلی زودتر از فرآیندهای نوبتی انجام دهند. فناوری CGM به افراد دیابتی اجازه می‌‌دهد تقریباً یک جریان مستمرم از داده‌‌های قند خون داشته باشند که از روی قرائت حسگر از سطح گلوکز مایع میان‌‌بافتی محاسبه می‌‌شود.

۱. سیستم CGM FreeStyle Libre

سیستم نظارت مداوم بر گلوکز FreeStyle Libre اولین پایشگر قند خون بر مبنای حسگر جهان است که توسط Abbott، یک شرکت معروف تولید سایر محصولات مرتبط با دیابت، تولید شده است. سازمان غذا و داروی امریکا (FDA)  FreeStyle Libre را در سال ۲۰۱۷ فقط برای بزرگسالان تأیید کرد. از آن زمان، نسخه‌‌های جدید پایشگر برای بزرگسالان و کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ تولید شده است. این سیستم اولین سیستم CGM با کالیبراسیون بدون خون در نظر گرفته شد. این بدان معناست که برای تهیه نمونه خون به روش خراش انگشت نیاز نیست.

برای راه‌‌اندازی FreeStyle Libre، ابتدا باید یک حسگر کوچک را با استفاده از یک اعمالگر که همراه این مجموعه است، به مدت ۱۴ روز در قسمت بالای بازو قرار داد. اندازه این حسگر تقریباً به اندازه یک سکه است و دقیقاً در زیر لایه بالایی پوست قرار می‌‌گیرد. حسگر باید پس از ۱۴ روز تعویض شود.

برای اندازه‌‌گیری سطح قند خون در هر زمان دلخواه باید پایشگر را در مقابل حسگر موجود در پوست تکان داد. می‌‌توان سطح گلوکز را در هر زمان بررسی نمود، اما حداقل هر ۸ ساعت باید این کار انجام شود.

این پایشگر هنگامی که در یک دوره زمانی استفاده می‌‌شود، می‌‌تواند به کاربر کمک کند الگوهایی در سطح قند خون مشاهده کند. به عنوان مثال، ممکن است کاربر متوجه شود که آنها در حال تثبیت هستند یا ممکن است به سمت بالا یا پایین روند. در اختیار قرار دادن چنین اطلاعاتی برای تعیین برنامه درمان دیابت بسیار مهم است.

اپلیکیشن FreeStyle LibreLink برای استفاده با حسگرهای FreeStyle Libre و FreeStyle Libre 2 تأیید شده است. با این اپلیکیشن می‌‌توان مقادیر قند خون را بر روی تلفن هوشمند به راحتی کنترل کرد. هشدارهای اختیاری در تلفن هوشمند یا پایشگر موجود هستند. برای دریافت داده فاصله تلفن هوشمند از شخص باید حداکثر ۶ متر (بدون مانع) باشد. هنگام شروع کار حسگرFreeStyle Libre 2 باید بلوتوث روشن شود و برای دریافت هشدارهای مربوط به سطح قند خون، باید بلوتوث و اعلان‌‌ها روشن باشد.

blank
پایشگر مستمر قند خون FreeStyle Libre و حسگر قرار گرفته بر روی بازو

۲. سیستم CGM Eversense XL

از میان سیستم‌‌های CGM موجود در بازار، سیستم Eversense که توسط شرکت Senseonics تولید می‌‌شود اولین محصول قابل کاشت بلند مدت است (در مقابل حسگری که هر ۷-۱۴ روز تعویض می‌‌شود). Senseonics یک شرکت فناوری است که در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد. سیستم CGM برای استفاده ۹۰ روزه در اروپا در سال ۲۰۰۹ و برای استفاده ۱۸۰ روزه در سال ۲۰۱۷ تأیید شد. FDA سیستم ۹۰ روزه را در سال ۲۰۱۸ در ایالات متحده تأیید کرد. در حال حاضر، این سیستم فقط برای استفاده در بزرگسالان (سنین ۱۸ سال به بالا) مورد تأیید است.

سیستم Eversense XL متشکل است از حسگر قابل کاشت، فرستنده که در قسمت خارج بازوی محل کاشت حسگر پوشیده می‌‌شود و اپلیکیشن تلفن همراه که داده‌‌های قند خون را در یک تلفن هوشمند نشان می‌‌دهد. قرائت هر ۵ دقیقه و در مجموع ۲۸۸ بار در هر ۲۴ ساعت انجام می‌‌شود. این دستگاه توسط FDA برای تصمیم‌‌گیری در مورد دوز انسولین بدون اندازه‌‌گیری از انگشتان تأیید شده است، اگرچه هنوز بطور روزانه دو کالیبراسیون با استفاده از نمونه‌‌گیری از انگشت مورد نیاز است. اجزای سیستم Eversense XL به شرح زیر است:

  1. حسگر؛ حسگر قابل کاشت کوچک با ابعاد تقریباً ۳.۵ در ۱۸ میلی‌‌متر.

مانند سایر محصولات CGM، این حسگر مقدار گلوکز مایعات بینابینی (مایعات بین سلول‌‌ها) را اندازه‌‌گیری می‌‌کند تا غلظت‌‌های قند خون مربوطه را تعیین کند. این ماده از یک پلیمر خاص فلورسنت استفاده می‌‌کند، اتصال به گلوکز باعث افزایش خروجی فلورسنت می‌‌شود که سپس توسط سیستم نوری حسگر دریافت می‌‌شود.

  1. فرستنده؛ ابعاد فرستنده ۱.۵ در ۱.۷ اینچ و ضخامت آن ۰.۶ اینچ است. در صورت تمایل می‌‌توان آن را برداشته و سپس دوباره اعمال کرد. فرستنده هشدارهای لرزشی را به بیمار ارائه می‌‌دهد. این دستگاه باید روزانه حدود ۱۵ دقیقه برداشته و شارژ شود.
  2. اپلیکیشن تلفن همراه؛ اپلیکیشن تلفن همراه که داده‌‌های قند خون را نمایش می‌‌دهد با سیستم‌‌عامل‌‌های iOS ، اندروید و ساعت اَپِل سازگار است. کاربران می‌‌توانند هشدارهای سفارشی را برای قند خون بالا و پایین برنامه ریزی کنند و هشدارهای پیش‌‌بینی نیز در دسترس هستند. بیماران همچنین می‌‌توانند پارامترهایی مانند مصرف غذا و داده‌‌های ورزشی را ردیابی کنند، همچنین گزارش‌‌های مربوط به داده‌‌ها و الگوهای گلوکز را مشاهده کنند. همچنین، ویژگی «My Circle» امکان اشتراک داده با حداکثر پنج نفر دیگر را فراهم می‌‌کند.

سیستم Eversense XL با دقت استثنایی و فراتر از دقت هدف عملکرد است و حسگر کاملاً قابل کاشت آن تا ۱۸۰ روز دوام می‌‌آورد. این سیستم می‌‌تواند با ارائه بینشی بی‌‌درنگ از تغییر میزان قند خون، که فرد می‌‌تواند با دقت آن را در دستگاه تلفن همراه سازگار خود بررسی کند، در مدیریت بهتر دیابت کمک می‌‌کند.

blank

اجزای سیستم Eversense XL CGM

۳. سیستم CGM Dexcom G6

Dexcom یک شرکت پیشرو در زمینه مدیریت دیابت و فضای نظارت مداوم بر گلوکز است. آخرین نسل محصول آنها، CGM Dexcom G6، قرائت قند را بطور بی‌‌درنگ انجام می‌‌دهد و داده‌‌ها را به صورت بی‌‌سیم به تلفن هوشمند ارسال می‌‌کند و اجازه می‌‌دهد تا اطلاعات ذخیره و در نهایت با اعضای خانواده و پزشکان به اشتراک گذاشته شود.

سیستم Dexcom G6 شامل اجزای زیر است:

  1. اعمالگر ساده اتوماتیک؛ یک اعمالگر تک لمسی به راحتی یک حسگر کوچک را دقیقاً در زیر پوست قرار می‌‌دهد.
  2. حسگر و فرستنده؛ یک حسگر باریک به طور مداوم سطح گلوکز را در زیر پوست اندازه‌‌گیری می‌‌‌‌کند و داده‌‌ها را به صورت بی‌‌سیم از طریق فرستنده به دستگاه نمایشگر می‌‌فرستد.
  3. دستگاه نمایشگر؛ یک گیرنده صفحه لمسی کوچک یا دستگاه هوشمند سازگار داده‌‌های قند خون را بی‌‌درنگ نمایش می‌‌دهد.

blankاجزای سیستم Dexcom G6 CGM

blank

حسگر و پایشگر سیستم Dexcom G6 CGM

مانند سایر سیستم‌‌های CGM، سیستم نظارت مداوم بر گلوکز Dexcom G6 هر ۵ دقیقه، به اندازه ۲۸۸ بار در روز، بطور بی‌‌درنگ بینشی از وضعیت قند خون فرد آماده می‌‌کند. پیکان‌‌ها و رنگ‌‌های زنده که در دستگاه هوشمند نمایش داده می‌‌شوند سرعت و جهت تغییرات گلوکز را به فرد نشان می‌‌دهد؛ بنابراین تصمیم گیری در مورد مدیریت دیابت آسان‌‌تر است. در این سیستم، روش اندازه‌‌گیری از نمونه خون انگشت برای کالیبراسیون و تصمیم‌‌گیری در مورد درمان دیابت حذف می‌‌شود.

اپلیکیشن Dexcom G6 اطلاعات گلوکز را در دستگاه هوشمند سازگار نمایش می‌‌دهد. هشدارهای قابل تنظیم می‌‌توانند در مواقع بالا یا پایین بودن قند خون کاربر را مطلع سازند. علاوه بر گوشی هوشمند می‌‌توان داده‌‌های قند خون را روی ساعت اَپِل یا اندروید مشاهده و وضعیت دیابت را مدیریت نمود. با استفاده از نرم افزار Dexcom CLARITY، می‌‌توان داده‌‌های دیابت را مدیریت کرد. کاربر قادر خواهد بود داده‌‌های خود را در نمودارهای با خوانش آسان مشاهده کند، روندها، آمارها و داده‌‌های روز به روز را مشاهده کند و حتی آنها را از طریق وب سایت Dexcom CLARITY برای متخصص بهداشت خود ایمیل کند.

در افق نزدیک، حسگرG7  Dexcom که به زودی عرضه می‌‌شود کاملاً یکبار مصرف خواهد بود، نازک‌‌تر است و رد کمتری دارد، هزینه ساخت آن بیش از ۵۰٪ کمتر است و عمر آن ۱۵ روز است. چنین پیشرفت هایی می‌‌تواند فرصتی برای بهبود نظارت بر قند برای بخش بیشتری از میلیون‌‌ها مبتلا به دیابت در جهان فراهم کند.

۱.۳. همکاری KORE و Dexcom برای پاسخ به همه‌‌گیری جهانی کووید ۱۹

تجهیز دستگاه پایش قند خون Dexcom به فناوری IoT و اتصال دستگاه به تلفن همراه هوشمند در نتیجه همکاری شرکت Dexcom و شرکت KORE به عنوان متخصص جهانی IoT صورت پذیرفته است. هدف از همکاری این دو شرکت، ارائه راه حل پایش از راه دور بیمار برای کمک به ارائه دهندگان خدمات مراقبت بهداشتی در طی همه‌‌گیری جهانی کووید ۱۹ بوده است. سیستم Dexcom G6 CGM برای کمک به متخصصان مراقبت‌‌های بهداشتی در کاهش استفاده از تجهیزات محافظت شخصی (PPE) و تعداد بررسی‌‌های حضوری سطح قند خون در بیمارانی که برای درمان کووید ۱۹ در بیمارستان تحت مراقبت هستند، طراحی شده است.

به منظور کنترل موفقیت آمیز سطح قند خون در بیمارانی که بخاطر ابتلا به کووید ۱۹ تحت درمان هستند، متخصصین مراقبت‌‌های بهداشتی باید برای هر ویزیت، خود را به PPE‌‌های تازه مجهز کنند. بیماران تحت درمان انسولین، هر روز به چندین مورد بررسی قند خون، تا حدود یک بار در ساعت نیاز دارند؛ یعنی هر روز برای هر بیمار PPE‌‌های متعدد دور ریخته می‌‌شوند. با توجه به اینکه بسیاری از بیمارستان‌‌ها و کارمندان بهداشت و درمان در حال حاضر کمبود یا نبود PPE مناسب را تجربه می‌‌کنند، خطر قرار گرفتن در معرض بیماری و عفونت، همچنین هزینه‌‌ها به طور قابل توجهی افزایش می‌‌یابد.

همانطور که گفته شد دستگاه Dexcom هر پنج دقیقه به طور خودکار سطح قند خون را اندازه‌‌گیری و داده‌‌ها را به دستگاه تلفن همراه منتقل می‌‌کند، بنابراین داده‌‌ها می‌‌توانند از فاصله ایمن در دسترس متخصصین مراقبت‌‌های بهداشتی قرار بگیرند و آنها با خیال راحت و به دقت سطح قند خون را از راه دور کنترل کنند؛ فقط با استفاده از یک مجموعه PPE روزانه به منظور تغییر دستگاه، یا در موارد دیگر که مداخله فوری لازم است. KORE در زمینه اتصال و شناسایی راه‌‌حل‌‌های اتصال و تهیه دستگاه با Dexcom همکاری می‌‌کند.

طبق گفته مت دولان، معاون ارشد رئیس و مدیر کل Dexcom، تلاش این شرکت در جهت حمایت از سلامت و ایمنی بیماران و کارکنان مراقبت‌‌های بهداشتی که در حال حاضر با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌‌کنند و کاهش میزان مواجهه بیماران و کارکنان، کاهش اتلاف غیرضروری منابع محدود PPE و بهبود کارایی بیمارستان‌‌ها می‌‌باشد.

دستگاه‌‌های سنجش قند خون غیرتهاجمی

دستگاه‌‌های پایش قند خون مجهز به IoT معرفی شده در بخش‌‌های قبل به علت نیاز به ایجاد برش در سطح پوست قسمتی از بدن برای دریافت نمونه خون یا تزریق حسگر، دستگاه‌‌های تهاجمی محسوب می‌‌شود. امروزه برخی از شرکت‌‌ها در حال فعالیت برای ارائه دستگاه‌‌های تست قند خون غیرتهاجمی می‌‌باشند که در ادامه دو مورد معرفی می‌‌شود.

۱. گلوکومتر غیرتهاجمی شرکت Quantum Operation

یک شرکت مبتنی بر مراقبت‌‌های بهداشتی IoT مستقر در ژاپن (شهر توکیو) به نام Quantum Operation که در سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد، پیش‌‌بینی می‌‌کند که با استفاده از IoT، مراقبت های بهداشتی بیماران مبتلا به دیابت را متحول کند. Quantum Operation قرار است اولین گلوکومتر پوشیدنی غیرتهاجمی جهان که مجهز به فناوری IoT است را برای کمک به کودکان و بزرگسالان مبتلا به دیابت در سراسر جهان، روانه بازار کند. این استارت‌‌آپ مراقبت بهداشتی دو هدف اصلی را در قلب فعالیت خود دارد: کمک به افزایش امید به زندگی سالم و ارائه مراقبت‌‌های پیشگیرانه که گلوکومتر پوشیدنی Quantum Operation به دستیابی به آن اهداف کمک می‌‌کند. این گلوکومتر از فناوری اختصاصی استارت‌‌آپ استفاده می‌‌کند و نیاز به اندازه‌‌گیری تهاجمی قند خون (برش پوست) را از بین می‌‌برد.

این دستگاه جمع و جور است و پوشیدن آن آسان است و به راحتی به اپلیکیشن اختصاصی متصل می‌‌شود. اتصال اپلیکیشن امکان هماهنگی داده‌‌ها از طریق open API  را فراهم می‌‌کند به این دلیل که آنها قادر به استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌‌ها برای اندازه‌‌گیری دقیق گلوکز هستند. طبق اظهار Quantum Operation، این دستگاه همچنین قادر به خواندن سایر علائم حیاتی مانند ضربان قلب و نوار قلب است.

برای استفاده از دستگاه، فرد فقط باید ساعت مچی را روشن کرده و پایش را از طریق منو فعال کند و پس از حدود ۲۰ ثانیه، داده‌‌ها نمایش داده می‌‌شود. این شرکت همچنین در حال ساخت یک بستر بزرگ داده برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌‌های تولید شده توسط بیماران است. در حال حاضر، Quantum Operation در مرحله اول طلب گواهینامه برای استفاده تجاری از دستگاه پوشیدنی است.

blank

گلوکومتر غیرتهاجمی شرکت Quantum Operation

۲. گلوکومتر غیرتهاجمی GlucoWize

در حال حاضر شرکت Metamaterial (META) در حال تولید یک دستگاه پایش قند خون غیرتهاجمی است که به کنترل دیابت کمک می‌‌کند. برای اندازه‌‌گیری سطح قند خون، دستگاه طوری قرار می‌‌گیرد که پوست بین انگشت شست و اشاره یا لاله گوش را به آرامی فشرده می‌‌کند. این دستگاه در دست توسعه است و هنوز برای آزمایش عمومی در دسترس نیست. تصور می‌‌شود که Glucowise یک وسیله غیر تهاجمی کاملاً بدون درد باشد. فناوری حسگر منحصر به فرد آن امکان کنترل سطح قند خون را بدون نیاز به ایجاد خراش در پوست می‌‌دهد. مبتلایان به دیابت با Glucowise می‌‌توانند قند خون خود را به راحتی و هر زمان و هر کجا که دوست دارند اندازه‌‌گیری کنند و اطمینان حاصل کنند که از وقایع ناگهانی افت قند خون جلوگیری می‌‌کنند.

اپلیکیشن Glucowise و فناوری Smart Cloud مشاوره و هشدارهای شخصی را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد تا به آنها در مدیریت کامل شرایط خود کمک کند. تجزیه و تحلیل هوشمند با استفاده از داده‌‌های فعلی و قدیمی روند فوری سطح قند خون را محاسبه و پیش‌‌بینی می‌‌کند، به کاربر این امکان را می‌‌دهد که مصرف غذا یا دارو را بر اساس فعالیت‌‌ها یا احساس خود تنظیم کند. طراحی جمع و جور، حریم خصوصی بالایی را برای کاربر فراهم می‌‌کند. بیش از ۱۰ ثانیه طول نمی‌‌کشد تا یک آزمایش ساده، سریع و کاملاً مجزا، در هر زمان و هر مکان، انجام شود. سپس به لطف ناوری IoT، داده‌‌ها به صورت بی‌‌سیم و ایمن به تلفن هوشمند یا رایانه لوحی ارسال می‌‌شوند.

blank blank

گلوکومتر غیرتهاجمی GlucoWise و اتصال آن به تلفن هوشمند

منابع:

—————————————————————————————————————————————————————————

IoT: Internet of Things

CGM: Continues Glucose Monitoring

PPE: Personal Protective Equipment

FDA: Food and Drug Administration

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram