clayton-cardinalli-hkJNx0EDbjE-unsplash-1

راهنمایی برای صنعت تولید: وقت آن است که به اینترنت اشیای صنعتی بروید.

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

جمع‌آوری داده‌ها در تولید، دارایی ارزشمندی برای سازمان‌ها به دلیل بهینه‌سازی فرایندهای خود و درک بهتر از نحوه عملکرد خطوط تولید آن‌ها است؛ اما دامنه آن تا به امروز محدود بوده است. در دفعات قبلی، داده‌ها از یک قطعه تجهیزات جمع آوری می‌شد و برای بهبود فرایند موشکافی می‌شد. به این فکر کنید که هزاران کارمند به طور مداوم با یک روند طولانی و طاقت فرسا، در حال جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل هستند.

خوشبختانه، سیستم عامل‌های مبتنی بر اینترنت اشیای صنعتی، امروز همه چیز را تغییر داده‌اند. از داده‌های خوب تجزیه شده می‌توان برای بهبود شاخص اندازه‌گیری جامع از تجهیزات تولیدی (OEE) و در عین حال کاهش تلفات و اتلاف وقت استفاده کرد. همین مجموعه داده همچنین می‌تواند بهره‌وری تولید را بهبود بخشد و تفاوت بین شیفت‌های تولید را مقایسه کند.

با این حال، تمام این ظرفیت‌های موجود به معنای این نیست که سازمان شما می‌خواهد – یا نیاز دارد – در تمام حسگرهای جدید، بر روی راه‌حل‌های اینترنت اشیای صنعتی و یا دستگاه‌های جمع‌آوری داده سرمایه گذاری کند. یک روش بهتر آن است که از آنچه در حال حاضر دارید، در حالی که آن را با جدیدترین پروتکل‌های اینترنت اشیای صنعتی هم تراز می‌کنید، استفاده کنید.

 

اینترنت اشیای صنعتی چگونه کارایی و نوآوری را به همراه دارد؟

ابتدا، بیایید به تعداد بیشماری از تاثیرات قدرتمندی که فناوری اینترنت اشیای صنعتی می‌تواند در یک تولید معمولی داشته باشد، نگاهی دقیق داشته باشیم.

اساسا، اینترنت اشیای صنعتی دستگاه‌های مختلف از سراسر محیط را قادر می‌سازد تا به طور خودکار با یکدیگر ارتباط برقرار کنند – حتی اگر از پروتکل‌های خاص مختلفی استفاده کنند. شرکت‌هایی که به دنبال اتصال دستگاه‌های تولیدکنندگان مختلف هستند، اکنون می توانند دستگاه های ارتباط بین انسان و ماشین پیشرفته (HMI) و سایر محصولات اتوماسیون را انتخاب کنند. این محصولات صنعتی سپس دستگاه‌ها را قادر می‌سازند بدون توجه به محیط فیزیکی ارتباط برقرار کنند و همچنین از پشتیبانی از چند پروتکل مختلف برخوردار باشند.

به نوبه‌ی خود، این اینترنت اشیای صنعتی را قادر می‌سازد تا از کارایی دستگاه‌ها در کل زیرساخت‌های تولید اطمینان حاصل کند. یکی از این کارایی‌ها شامل استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از نقاط مختلف در راستای یک خط تولید برای به حداقل رساندن اتلاف و خرابی است. با ادامه پیشرفت فناوری، این نقاط شامل افزایش حجم اطلاعات از طیف موثرتری از منابع خواهد بود. سوییچ‌ اترنت‌های مدیریت شده می‌توانند به همان روشی که حسگرهای موجود در خطوط مونتاژ وضعیت محصول را در یک خط تولید گزارش می‌دهند، از جریان داده‌ها در سراسر مرکز گزارش دهند.

 

چگونه باید محصولات و خدمات اینترنت اشیای صنعتی را انتخاب کنید؟

با استفاده از این مزایای تجاری، جای تعجب نیست که هرچه بیشتر سازمان‌های تولیدی و صنعتی به دنبال استقرار اکوسیستم های اینترنت اشیای صنعتی هستند. اما ملاحظات کلیدی که باید در نظر داشته باشند چیست؟

جمع‌آوری داده‌ها در محیط‌های صنعتی معمولا شامل قابلیت همکاری چندین دستگاه با استفاده از پروتکل‌های مختلف و ناسازگار است. برای اطمینان از پایه و اساس اینترنت اشیای صنعتی، یک درگاه تبدیل پروتکل برای برآورده‌کردن الزامات میزبان نهایی برای تحویل داده‌ها بین اجزای مختلف، حیاتی است. این عملیات شبکه را ساده می‌کند، عملکرد شبکه را افزایش می‌دهد و سرمایه‌گذاری تجهیزات قدیمی را گسترش می‌دهد.

امنیت یکی دیگر از موارد مهم است. اگر هیچ چیزی به تجهیزات اتوماسیون متصل نباشد، احتمال به خطر افتادن امنیت نسبتا کم است. با این حال، اینترنت اشیای صنعتی به این معنی است که امکانات اتصال رایگان به مرور بسیار کم است. از آنجا که آن‌ها از این واقعیت جدید استقبال می‌کنند، امنیت باید از طریق برنامه‌ریزی دقیق شبکه و استفاده از بهترین روش‌های آدرس‌دهی مورد توجه قرار گیرد.

چند گزینه مختلف وجود دارد که روترها (روتر دستگاهی است که بسته‌های داده‌ای دستگاه‌های موجود در شبکه را به مقصد مناسب رسانده و با این کار آن‌ها را به اینترنت متصل می‌کند) می‌توانند در یک شبکه مستقر شوند تا ترافیک شبکه را به انواع خاصی از ترافیک یا به کاربران خاص محدود کنند. ترجمه آدرس شبکه (NAT) که تکنیکی برای استفاده‌ی چندین کاربر از یک آدرس IP است، می‌تواند برای پنهان کردن دستگاه‌های موجود در شبکه بکار رود و VPN یا شبکه‌ی مجازی خصوصی می‌تواند ارتباطات کارخانه به کارخانه، زنجیره تامین به کارخانه یا کارخانه توزیع کننده، با ایجاد شبکه‌ی مجازی که از طریق آن‌ها داده‌های حساس انتقال می‌یابد راایمن سازند.

دستگاه‌های اینترنت اشیای صنعتی نقش اصلی را در تحولات دیجیتال ایفا می‌کنند، به ویژه هنگامی که سازمان‌ها سعی می‌کنند خطوط تولید و زنجیره‌های خود را دیجیتالی کنند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ برای ترکیب داده‌های اینترنت اشیا صنعتی تکامل می‌یابد. این امکان را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا شرایط را در زمان واقعی تشخیص دهند و مطابق آن پاسخ دهند. اگرچه چندین سال است که دستگاه‌های اینترنت اشیا صنعتی وجود دارند، اما پذیرش آن در دنیای واقعی هنوز در مراحل ابتدایی است. با روند همه‌گیر شدن ۵G ، بیشتر سازمان‌ها متوجه می‌شوند که اینترنت اشیا صنعتی چه کاری می‌تواند برای آن‌ها انجام‌ دهد.

 

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram