در ۷ دقیقه این متن را بخوانید

نام شرکت: شرکت آزو الکتریک هراز

سال تاسیس: ۱۳۹۵

حوزه‌ی فعالیت‌: کنترل صنعتی، ابزار دقیق، طراحی برد‌های الکترونیکی و هوشمندسازی.

استراتژی و رویکرد‌ها: توسعه‌ی زیرساخت‌ها و استفاده از فناوری‌های به‌روز جهت ارائه‌ی محصولات با کیفیت و پیشرفته، افزایش اثربخشی فرآیند‌های سیستم مدیریت کیفیت و حرکت پیوسته به سوی بهبود مستمر با هدف نهایی بهبود عملکرد شرکت، ارتقاء سطح رضایت مشتریان و بهینه‌سازی محصولات و خدمات پس از فروش، سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی تحقیق و توسعه و تولید محصولات جدید، تربیت و آموزش نیروی انسانی مجرب به منظور ارتقاء سطح دانش و تخصص آن‌ها.

 

لطفا ابتدا خودتان را معرفی کرده و بفرمایید از چه زمانی به صورت رسمی آغاز به فعالیت کرده‌اید؟

رضازاده: اینجانب محمود رضازاده متولد ۱۳۵۸ در شهرستان آمل و دانش آموخته‌ی رشته مهندسی برق می‌باشم. همزمان با تحصیلات دانشگاهی و از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۶ در مرکز تحقیقات برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و در زمینه‌ی طراحی و ساخت بُرد‌های الکترونیکی و رکوردر‌های صنعتی مشغول به تحقیق و مطالعه بودم. فعالیت‌های چند ساله بنده در آن مرکز منجر به آن شد که تجربیات بسیار خوبی در حوزه‌های طراحی بُرد‌، توسعه‌ی نرم‌افزار و دیگر فعالیت‌های مرتبط کسب نمایم. سپس در سال آخر خدمت سربازی، به صورت پاره‌وقت، جذب شرکت دیزل سنگین ایران شدم و به مدت حدود ۲ سال در آن شرکت در قسمت تحقیق و توسعه‌ی موتور مشغول به فعالیت بودم. در آن شرکت مطالعات بسیار خوبی در زمینه سیستم‌های مدیریت هوشمند موتور‌ها انجام داده و برای اولین بار توانستیم یک اتاق تست تمام هوشمند موتور دیزل سنگین را با تکیه بر دانش بومی در داخل کشور تجهیز نماییم. همچنین در این شرکت فعالیت‌ها و اقداماتی در مورد توسعه و ارتقاء سیستم مدیریت هوشمند برقی موتور‌های سنگین و دوگانه سوز کردن این موتور‌ها در چندین پروژه صورت گرفت. بعد از آن برهه‌ی زمانی در سال ۱۳۸۸ شرکت مدرن سیستم البرز را به همراه تعدادی از همکاران تاسیس کردیم. در این شرکت فعالیت‌هایی را در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی با تجربیاتی که از فعالیت‌های قبلی داشتیم، آغاز کردیم. برخی از فعالیت‌های این شرکت عبارت بود از: طراحی تابلو‌ها، موتورخانه‌ی هوشمند و اولین سری سنسور‌های سوئیچ پره‌ای. سپس با تکیه بر تجربیات سالیان گذشته و تاکید بر توسعه‌ی فناوری‌های نوین، شرکت آزو الکتریک هراز را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کردم که تمرکز اصلی آن بر موضوع اینترنت‌اشیا خانگی و صنعتی، هوشمند‌سازی صنعتی و تولید سخت‌افزار‌ها و نرم‌افزار‌های مربوط به آن می‌باشد.

ایده‌ی تولید یک محصول در حوزه اینترنت‌اشیا برای شما از کجا آغاز شد؟

رضازاده: ورود اینجانب در سال‌های ابتدایی فعالیت به حوزه‌ی اینترنت‌اشیاء بر اساس رفع نیاز مطرح شده توسط کارفرمایان در پروژه‌های مختلف بوده است. در آن زمان به صورت امروزی، موضوع اینترنت‌اشیاء، مزایا و قابلیت‌های آن و راهکار‌های بهره‌برداری از آن تبیین نگردیده بود و تقریبا می‌توان گفت هیچگونه تولید محتوایی در این زمینه در سایت‌ها و رسانه‌های داخلی انجام نشده بود. لذا با انجام تحقیق و مطالعه و اقداماتی که صورت پذیرفت، تیم تحقیقاتی شرکت به سرپرستی اینجانب سیستمی را توسعه داد که در زمان خود در ۱۵ سال گذشته جزو سیستم‌های انگشت شمار فعال در زمینه ساختمان هوشمند بود که تمام ماژول‌های مورد استفاده در آن به صورت بومی تولید گردید. در سال‌های اخیر نیز با توجه به نیاز‌های ساختمان‌های اداری و همچنین تجهیزات صنعتی، هوشمندسازی این مراکز و تجهیزات در دستور کار شرکت آزو الکتریک هراز قرار گرفت. این اقدام با پیاده‌سازی سخت‌افزار‌ها و پروتکل‌های ارتباطی با استفاده از نرم‌افزار‌های توسعه داده شده در این شرکت و در بستر اینترنت‌اشیا محقق گردید.

blank

همان‌طور که فرمودید در ابتدای مسیر برای رفع نیاز‌های خود و پس از آن برای پاسخگویی به نیاز‌های صنعت شروع به تولید محصولات اینترنت‌اشیا کردید. چه چالش‌ها و مشکلاتی در این مسیر برای شما وجود داشت؟

رضازاده: چالش‌های عمده در این زمینه، فقدان ساختار و چارچوب مشخص و سیاست‌گذاری یکپارچه در این زمینه در سطح کشور بود. از سوی دیگر ورود تجهیزات لازم به کشور از ساختار و الگوی مشخصی پیروی نمی‌کرد. به عنوان مثال در یک صنعت تجهیزات اتوماسیون بر اساس ارتباطات موجود سفارش دهی می‌گردید و در بخشی دیگر تجهیزات دیگری با برندی دیگر با توجه به ارتباطات آن صنعت خریداری می‌گردید؛ در صورتی‌که انتخاب هیچ کدام از این موارد بر اساس بررسی و تحلیل صحیح مهندسی برای رفع نیاز انجام نشده بود. بنابراین همه‌ی تلاش‌ها بر این اساس بود که اولا نیاز‌های مطرح شده توسط کارفرمایان در پروژه‌ها را پوشش دهیم و ثانیا، منطبق بر استاندارد‌ها و سیاست‌های جهانی در این زمینه پیش برویم و در بین مسیر‌ها و راهکار‌های موجود، بهترین روش را انتخاب نماییم.

آیا تنها محصول اینترنت‌اشیا شرکت شما، سامانه جامع هوشمند‌سازی ساختمان است؟ یا محصول و محصولات دیگری هم تولید کرده‌اید؟

رضازاده: با توجه به این که هر ساختمان مجموعه‌ای از چندین و چند ماژول برای اینترنت‌اشیا می‌باشد، مطابق با توسعه‌ی فناوری اینترنت‌اشیا در دنیا، نخستین هدف‌گذاری شرکت دانش بنیان آزو الکتریک هراز بهره‌برداری از این فناوری جهت ایجاد رفاه و‌آسایش در منازل و ساختمان‌های مسکونی بود. در آن سال‌ها اکثر شرکت‌های فعال در این زمینه از تجهیزات کابلی PLC استفاده کرده و با استفاده از این تجهیزات، الگوریتم‌هایی که در یک خانه به عنوان هوشمند‌سازی مورد نیاز بود را پیاده‌سازی نموده و به عنوان یک محصول هوشمند در بازار ارائه می‌کردند. اما در آن زمان شرکت آزو الکتریک هراز همه‌ی ماژول‌های مربوط به ساختمان هوشمند را با استفاده از فناوری اینترنت‌اشیا توسعه داده و تولید کرده بود که از طریق نرم‌افزار اختصاصی با یکدیگر و با سرور مرکزی مرتبط می‌گردیدند. البته در آن سال‌ها، چند شرکت همکار فعالیت‌های مشابه‌ای را داشتند، ولی پروتکل‌های مورد استفاده‌ی آن‌ها، پروتکل‌های استاندارد نبود و فقط مختص استفاده‌ی خود آن شرکت‌ها بود. اما پروتکل‌هایی که ما استفاده می‌کردیم علاوه بر استاندارد بودن، این قابلیت را داشتند که اطلاعاتشان را تحت وب جابه‌جا کنیم. از تجهیزات تولید شده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
• نمایشگر لمسی هوشمند
• کلید‌های هوشمند
• سنسور‌های دما و رطوبت هوشمند
• ماژول IR
• دیمر هوشمند
و. . .
که همه‌ی آن‌ها مبتنی بر اینترنت‌اشیا، با پروتکل‌های استاندارد هستند. تمامی این محصولات جهت کلیه‌ی کاربری‌ها قابل استفاده می‌باشند که البته در کاربردها‌ی صنعتی، بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. در صنایعی مانند گلخانه‌ها و پرورش طیور، از سنسور‌های دما و رطوبت و همچنین از نمایشگر‌های هوشمند این شرکت استفاده‌ی بسیاری شده است. جهت ارتباط از راه دور، مودم‌های اختصاصی وجود دارند که در مراکز مختلف نصب شده و اطلاعات را به فضای ابری ارسال می‌کنند و می‌توان این اطلاعات را به صورت آنی از طریق سیستم‌های اطلاع‌رسانی، بررسی نمود. در حال حاضر نیز این شرکت در حال تولید رکوردر‌های صنعتی به روش نوین با قیمت‌های مقرون به صرفه می‌باشد.

 

blank

محصولاتی که توسط شرکت شما تولید شده‌اند، در چه شرکت‌ها و یا صنایعی دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

رضازاده: با توجه به ویژگی‌های تعیین شده، تمامی محصولات اینترنت‌اشیا این شرکت، در همه سیستم‌های اتوماسیون و هوشمندسازی قابل استفاده بوده و تنها محدود به ساختمان‌های مسکونی نیستند. یکی از صنایع پر رونق در استان مازندران صنعت پرورش طیور است. اما متاسفانه اکثر این صنایع از نظر اتوماسیون بسیار ضعیف می‌باشند. یکی از عواملی که در سالن‌های پرورش طیور مهم است، کنترل میزان دما و رطوبت است. لذا محصول توسعه داده شده در شرکت ما پارامتر‌های مذکور را در نقاط مختلف اندازه‌گیری نموده و پس از ارسال به یک سیستم مرکزی، سناریو‌های مقتضی برای اقدام توسط عملگر‌ها را تعیین می‌کند. شایان ذکر است این فرایند با سیستم‌های PLC نیز قابل انجام است که در مقایسه با سامانه‌های مبتنی بر اینترنت‌اشیا بسیار پرهزینه‌تر می‌باشند. همچنین در دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه مازندران نیز از مجموعه‌ی هوشمندسازی ساختمان شرکت ما جهت مدیریت هوشمند موتورخانه‌ی مرکزی و. . . استفاده شده است. ضمنا از موارد دیگر استفاده از محصولات شرکت ما در گلخانه‌ها و سردخانه‌ها می‌باشد.

تجارت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های خصوصی در حوزه‌ی اینترنت‌اشیا با توجه به ظرفیت‌های موجود کشور، به نظر بازار پر سودی خواهد بود. هدف شما و شرکت‌تان در این بازار چیست؟

رضازاده: همان‌طور که مستحضرید، دسترسی‌ها و امکاناتی که فناوری اینترنت‌اشیا ایجاد می‌نماید قابل بهره‌برداری در خیلی از حوزه‌ها می‌باشند. به عنوان مثال می‌توان تمام تجهیزاتی که مربوط به پست برق است را وابسته به اینترنت‌اشیا نمود. یا می‌توان تمام تجهیزاتی که مرتبط با صنایع نفت و گاز است را از طریق اینترنت‌اشیا مدیریت نمود. با توجه به اینکه در صنعت نفت در بعضی از قسمت‌ها امکان عبور سیم برای برقراری ارتباطات وجود ندارد، لذا اینترنت‌اشیا، راه‌حل مشکل اتوماسیون در این صنایع است. شرکت آزو الکتریک هراز، با برقرار کردن ارتباط با شرکت‌های معتبر فعال در این زمینه، موفق به تولید نرم‌افزاری برای کنترل و اجرای فرآیند‌های مهم صنعتی شده است. در نتیجه هدف اصلی شرکت ما آن است که بتوانیم با یکپارچه‌سازی تجهیزات مورد استفاده در حوزه‌های مختلف صنایعی نظیر نفت و گاز، برق، حمل و نقل و. . . را پشتیبانی نماییم. بدین ترتیب نیاز نیست برای هر صنعت و یا حوزه‌ی فعالیت محصولات مجزایی را تولید نماییم؛ بلکه می‌توان با یک‌سری محصولات مشابه و با انجام برخی تغییرات کوچک و نرم‌افزاری هر کدام از این صنایع را پوشش داد و نیاز‌های خیلی از این صنایع را برطرف کرد.

آیا محصولات شرکت شما مشابه خارجی دارد؟ اگر مشابه خارجی دارد، میزان صرفه جویی ارزی در مقابل آن‌ها، تا چه حد برآورد می‌شود؟

رضازاده: مسلماً محصولات اینترنت‌اشیاء شرکت ما مشابه خارجی دارند. اما به دلیل نرخ بالای ارز و محدودیت‌های ناشی از وجود تحریم از یک سو و همچنین عدم پشتیبانی پس از فروش شرکت‌های خارجی از سوی دیگر، محصولات مذکور برند‌های معتبر بین‌المللی در داخل کشور بسیار کمیاب می‌باشند. لذا با تکیه بر تحقیق و توسعه و بومی‌سازی محصولات اینترنت‌اشیاء توسط شرکت ما، کاهش قیمت تا یک سوم قیمت نمونه‌ی مشابه خارجی صورت پذیرفته است.

blank

انتظار شما از سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی چیست؟

رضازاده: انتظار داریم در کارگروه‌هایی که در سطح کشور تشکیل می‌شوند و برای هوشمند‌سازی و توسعه‌ی تجهیزات مورد استفاده در صنایع مختلف برپایه‌ی فناوری اینترنت‌اشیا، اهداف و سیاست‌های توسعه را تعیین می‌نمایند، از نظرات و مشاوره شرکت‌های فعال در این زمینه استفاده شود. همچنین از شرکت‌های دانش بنیانی که در این زمینه سالیان متمادی تحقیق و توسعه انجام داده‌اند و محصولاتی دانش بنیان را تولید کرده اند، با عقد قرارداد‌های تضمینی تولید انبوه حمایت شود.

آینده کشور در حوزه اینترنت‌اشیاء را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رضازاده: در زمینه‌ی فناوری، هیچ کشوری تصمیم گیرنده در مورد آینده‌ی آن فناوری نخواهد بود. بلکه زمانی که چند کشور در حال پیشرفت در زمینه آن فناوری است، مابقی کشور‌ها هم مجبور به سرمایه‌گذاری می‌باشند که نظیر آن در انقلاب‌های صنعتی اول تا سوم در دنیا اتفاق افتاده است. در زمینه اینترنت‌اشیا که از آن به عنوان انقلاب صنعتی چهارم یاد می‌شود نیز، تنها در کشور می‌توان سازوکار‌های حمایتی برای رشد این فناوری طراحی کرد و نمی‌توان برخلاف رویه‌ی جهانی تصمیم‌گیری کرد. بنابراین هم اکنون که در شرف اتفاق بزرگی در سطح دنیا در زمینه‌ی اینترنت‌اشیا هستیم، بهتر است در داخل کشور خودمان بستر مناسب برای رشد این فناوری را فراهم کنیم و منتظر تا کشور‌های دیگر، بازار‌ها را شکل داده، تولید‌ها را به سرانجام برسانند و بازار‌های ما را از محصولات خود پر کنند. باید از همین حالا دست به کار شویم تا بتوانیم این حوزه را در کشور پر رونق کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram