building-a-smarter-warehouse

تحول در سیستم انبارداری با ربات‌های خودگران اینترنت اشیا

در ۱۲ دقیقه این متن را بخوانید

فروشگاه‌های بزرگ که تحت عنوان ابر فروشگاه از آنها یاد می‌شود همواره با چالش‌های همچون پاسخ سریع به حجم بالای خرید، کاهش تاخیر در فرایند ارسال کالای خریداری شده، پشتیبانی از انبارهای بزرگ با کمک تعداد زیادی از پرسنل و غیره رو‌به‌رو هستند. یکی از این ابر فروشگاه‌ها، فروشگاه آمازون می‌باشد. فروشگاه آمازون بزرگترین بازار تجارت الکترونیکی است که به طور متوسط ۳۶ میلیون سفارش در روز به مشتریان ارائه می‌دهد. پردازش این حجم از سفارشات در یک روز فراتر از توانایی‌های انسانی در مکانی است که وسعت آن به اندازه ۱۰ برابر یک زمین فوتبال است. فروشگاه آمازون به منظور ساده‌سازی در انجام وظایف، از سیستم مدیریت انبار مبتنی بر اینترنت اشیا بهره برده است. در این فروشگاه از زمان ورود تا زمان بیرون آمدن از فروشگاه هیچ‌گونه تعامل انسانی وجود نداشته و از حسگرها و ربات‌ها برای اتوماسیون کردن کارهایی از قبیل ذخیره‌سازی، بسته بندی، ردیابی موجودی در زمان واقعی، تجزیه و تحلیل پیش بینی و موارد دیگر استفاده می‌شود. با بکارگیری فناوری اینترنت اشیا به راحتی می‌توان این حجم از سفارشات را مدیریت کرده و چالش‌های پیشرو در صنعت را برطرف نمود.

در این تحقیق در ابتدا به بررسی چالش‌های مدیریت انبار و نقش استفاده از اینترنت اشیا در سیستم انبار به همراه مزیت‌های آن پرداخته می‌شود. در ادامه، فناوری‌های اتوماسیون انبار هوشمند مورد بررسی قرار گرفته و در پایان نیز نگاهی دقیق‌تر به گرایش‌های فناوری‌ اینترنت اشیا در حوزه انبار می‌اندازیم و به عنوان یک مطالعه موردی به چگونگی بکارگیری ربات‌های سیار خودگردان در انبارهای بزرگ می‌پردازیم.

بررسی چالش‌های مدیریت انبار

مدیریت انبار همیشه در فکر این موضوع است که چگونه می‌تواند مدیریت بهتری بر سیستم انبار داشته باشد که در نتیجه آن افزایش کارایی سیستم را به دنبال داشته باشد. در این راستا و در جهت دستیابی به این هدف نیز با چالش‌هایی روبروست که در اینجا به مهم‌ترین چالش‌های پیشرو اشاره می‌شود:

 • محل قرارگیری موجودی‌ها

وجود اطلاعات نادرست از محل قرارگیری کالاها باعث بروز مشکلاتی از جمله افزایش زمان موردنیاز برای جستجو و تحویل کالاها می‌شود. برای مثال فرض کنید موجودی کالا در قفسه‌ غیر معمول دیگری قرار داشته باشد. در این صورت، در زمان تحویل کالا به مشتری نمی‌توان آن کالا را به موقع پیدا کرد، کالای موردنظر به موقع به مشتری تحویل داده نمی‌شود و فرد از محل حمل و نقل خود برای دریافت کالا بی‌اطلاع است.

 • مقدار دردسترس از موجودی‌ها

با داشتن اطلاعات دقیقی از میزان موجودی در دسترس از کالاها و میزان موجودی خارج شده از انبار می‌توان مدیریت و پیش‌بینی بهتری بر تقاضاهای مشتریان داشت. با وجود بکارگیری از نرم‌افزار مدیریت موجودی نیز به علت عدم امکان ثبت جزئیات موجودی کالاها در هر ثانیه نمی‌توان از تعداد دقیق موجودی کالاها در زمان واقعی و میزان تقاضای کالاها مطلع شد.

 • بهینه‌سازی فضای انبار برای به حداقل رساندن زمان

در صورتی که سیستم‌های ذخیره‌سازی و الگوهای چیدمان پالت‌‌ در انبارها بهینه‌سازی نشده باشد، مقدار فضای موردنیاز برای ذخیره‌سازی و زمان موردنیاز برای جستجوی موجودی کالاها افزایش می‌یابد که به تبع آن تاخیرات زیادی در پاسخگویی به نیازهای مشتریان به وجود می‌آید.

 • اطمینان از صحت کارکرد تجهیزات مورد استفاده

اطمینان از انجام صحیح کارها به وسیله تجهیزات مورد استفاده گامی موثر در کاهش تاخیرات و ایجاد شرایط مناسب برای کالاهای ذخیره شده است. برای مثال، مواد غذایی فاسد شدنی که باید در دمای خاصی ذخیره شوند را در نظر بگیرید. استفاده از تجهیزاتی مانند لیفتراک مدت زمان از کارافتادگی انبار را افزایش داده و منجر به ایجاد آسیب‌ها و تاخیراتی در انجام عملیات‌ها می‌شود.

نقش راه‌حل‌های اینترنت اشیا برای مدیریت انبار

ماهیت ذاتی مدیریت انبار به صورت سنتی، بهبود کارایی سیستم را دچار مشکل می‌کند. تمامی چالش‌های پیشرو برای مدیریت انبار به روش‌های موثر، مولد و کارآمدی نیاز دارد تا به مدیران در کنار تغییرات و شکاف‌های آگاهانه‌ای که نیاز به توجه دارند کمک کند. با استفاده از راهکار اینترنت اشیا برای مدیریت انبار تا حدود زیادی می‌توان بر چالش‌های مطرح شده غلبه کرد. این فناوری دارای حسگرها، ربات‌ها، مانیتورها و سایر اجزای سازنده هستند که داده‌ها را از نقاط مختلف داده جمع‌آوری کرده و  قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعات را به مدیریت انبار می‌دهند. نمای شماتیکی از نقش اینترنت اشیا در مدیریت انبار در ذیل نمایش داده شده است.

blank

در ادامه به برخی از راه‌حل‌های اینترنت اشیا برای مدیریت انبار اشاره می‌شود:

 • پیگیری دارایی

سیستم‌های انبار مبتنی بر اینترنت اشیا به کسب و کارهای با زمان واقعی محصول، جزئیات حمل و نقل و بسته‌بندی کمک می‌کند. در واقع با بروزرسانی دقیق و در لحظه اطلاعات می‌توان این اطمینان را حاصل کرد که هیچ دارایی از مسیر تعریف شده خود خارج نمی‌شود.

 • مدیریت دارایی

دستگاه‌های انبار هوشمند از قبیل سنسورهای موجود در قفسه‌ها و دارایی‌ها به علت در اختیار داشتن اطلاعات دقیق دارایی‌ها  منجر به مدیریت بهتر موجودی و همچنین آسان‌تر شدن تحویل یا بازگرداندن کالا می‌شوند.

 • نگهداری و تعمیرات پیشگویانه

با تعیین وضعیت دارایی‌ها و تجهیزات و ایجاد سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگویانه به واسطه استفاده از اینترنت اشیا این اطمینان به مدیران انبار داده می‌شود تا از خرابی‌ها جلوگیری کرده و زمان از کار افتادگی را کاهش دهند. نگهداری و تعمیرات پیشگویانه تکنیکی است که تجهیزات را در حین انجام کار ردیابی می‌کند و پیش از آن‌که خرابی چنان پیشروی کند که تاثیر منفی بر عملکرد تجهیزات بگذارد، نقایص را برطرف می‌کند. علاوه بر این، با دستیابی به وضعیت دارایی‌ها و جمع‌آوری داده‌ها از منابع مختلفی همچون وسایل نقلیه و دارایی‌ها نیز می‌توان از بروز جعل، تقلب، سرقت و خرابی‌ها تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

 • بهینه سازی موجودی

با تجزیه و تحلیل دقیق داده‌ها در سیستم‌های مدیریت انبار مبتنی بر اینترنت اشیا می‌توان هر عملیاتی را ردیابی کرده و در راستای برنامه‌های تجاری آینده سود محور گام برداشت. در حقیقت، استفاده از اینترنت اشیا منجر به ردیابی تمامی عملیات‌ها، پردازش تمامی داده‌ها، پیش‌بینی تقاضاها، برنامه‌ریزی دقیق برای موجودی کالاها، بهینه‌سازی فضای انبار و حداقل کردن زمان مورد نیاز برای مکان‌یابی و برداشتن کالاها می‌شود.

 • اتوماسیون گردش کار

فناوری اینترنت اشیا در انبار تحت عنوان IoE (اینترنت چیزها) نیز شناخته می‌شود زیرا تمامی کارها به خصوص کارهایی که خسته‌کننده هستند از قبیل ذخیره‌سازی، جمع‌آوری، بسته‌بندی، بارگیری، تخلیه، سفارش محصول،  بررسی نگهداری و تعمیرات تجهیزات برنامه‌ریزی شده و … به صورت خودکار انجام می‌شود.

مزایای پیاده‌سازی اینترنت اشیا در سیستم انبار

راه‌حل‌های عنوان شده در سیستم‌های انبار مبتنی بر اینترنت اشیا، می‌تواند مزیت‌های متعددی را به دنبال داشته باشد که در اینجا به مهم‌ترین مزیت‌هایی که در نتیجه بکارگیری از این فناوری در سیستم انبار ایجاد‌ می‌شود، اشاره می‌گردد:

 • پیگیری زمان واقعی

سیستم‌های انبار مبتنی بر اینترنت اشیا می‌توانند اطلاعات مفیدی از جزئیات دارایی در زمان واقعی مانند مکان، حمل‌و‌نقل، وضعیت، بسته‌بندی و مسیریابی کالاها را ارائه دهند. با بروز رسانی و ردیابی مداوم محصولات و به طور خاص کالاهای با ارزش بالا و حساس به دما این اطمینان حاصل می‌شود که هیچ کدامیک از موجودی‌های انبار دچار آسیب نمی‌شود.

 • افزایش میدان دید

دستگاه‌های اینترنت اشیا داده‌های زمان واقعی از دارایی‌ها را جمع‌آوری می‌کنند، که به اشتراک‌گذاری بیشتر این اطلاعات با مشتریان منجر به فراهم آمدن شفافیت خواهد شد.

 • بهبود مدیریت موجودی

لزوم به کارگیری اینترنت اشیا در انبارها، استفاده از تجهیزاتی از قبیل قفسه‌ها، ظروف و پالت‌های هوشمند است که به مکان‌یابی، مدیریت موجودی و برنامه‌ریزی موجودی براساس تقاضای محصول کمک زیادی می‌کند. علاوه بر این، در صورتی که محصولی خارج از موجودی باشد و یا شرایطی ایجاد شود که بر روی کیفیت آن تأثیر بگذارد، هشدارهای لازم از طریق سیستم به مدیران داده می‌شود.

 • کاهش ریسک

به ‌کار‌گیری اینترنت اشیا در انبارها مشاغل را قادر می‌سازد تا با نظارت بر شرایط و استفاده از  نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه با هدف کشف علائم اولیه از سوء عملکرد تجهیزات، تا حدود زیادی ریسک‌های موجود، زمان از کار افتادگی و بروز حوادث را کاهش دهند.

 • کاهش هزینه

مزیت اصلی انبارهای هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی سیستم است. با توجه به برنامه‌ریزی سیستمی، استفاده بهینه از منابع تضمین می‌شود و در نتیجه منجر به کاهش اتلاف منابع، افزایش سود و کاهش هزینه‌های مدیریت می شود.

 • افزایش مقیاس‌پذیری

با استفاده از اینترنت اشیا می‌توان فضای ذخیره‌سازی انبار را بهینه‌سازی کرده و متناسب با نیاز خود، عملیات مقیاس‌بندی را انجام داد.

 • بهبود دقت پیش بینی

انبارهای مبتنی بر اینترنت اشیا می‌توانند داده‌های موجودی را به صورتی جمع‌آوری و پردازش کنند تا افزایش یا کاهش حجم کاری، تقاضای محصول، مدیریت موجودی، تنظیم فضای ذخیره‌سازی و … را پیش‌بینی کرد.

 • بهره‌وری بالاتر کارکنان

انبارهای مبتنی بر اینترنت اشیا با اولویت‌بندی کارها، جهت‌یابی و پیمایش در انبار، کمک فوری به کارکنان در صورت درخواست و .. میتوانند بهره‌وری نیروی کار را به لحاظ پاسخگویی به تعداد بیشتری از کارها افزایش دهند.

موارد استفاده از سیستم مدیریت انبار مبتنی بر اینترنت اشیا

 • دارایی و موجودی

سیستم مدیریت انبار مبتنی بر اینترنت اشیا تمامی اطلاعات از جمله به روزرسانی وضعیت، موقعیت مکانی، اعلان‌ها و سایر اطلاعات مربوطه را از زمان ورود دارایی به انبار تا تحویل آن به مشتری جمع‌آوری می‌کند.

 • دستگاه‌های پوشیدنی

با بکارگیری دستگاه‌های متصل، کارکنان انبار می‌توانند محصولات و بسته‌های موردنظر را فوراً شناسایی کنند. پوشیدنی‌هایی مانند ساعت‌های هوشمند، صحت انتخاب محصول کارکنان برای پیگیری عملکرد آن‌ها و نظارت بر ضربان قلب و اعضای حیاتی کارکنان برای اطمینان بخشی از عدم خستگی آن‌ها را ردیابی می‌کنند.

 • رباتیک انبار

اینترنت اشیا همراه با رباتیک انبار به انجام خودکار کارهای یکنواختی مانند چیدن، بسته‌بندی، ذخیره‌سازی، مدیریت و … کمک می‌کند و احتمال خطای انسانی، عدم صحت سفارش و آسیب به موجودی را کاهش می‌دهد.

 • انتخاب چشم انداز

عینک‌های هوشمند و ردیاب GPS موجود در آن‌ها به چیدمان، حمل و نقل اقلام در انبار و مکان‌یابی خودکار قفسه‌ها و محصولات کمک می‌کنند. علاوه بر این، عینک‌ هوشمند می تواند موجودی کالاها را به صورت خودکار و بدون هیچ‌گونه مستنداتی مدیریت کرده و با اسکن سریع برچسب‌های بارکد روی آن‌ها اهداف موجودی را دنبال کند.

فناوری‌های اتوماسیون انبار هوشمند پیشران

از آنجایی که سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) دارای کارایی لازم در محیط‌های داخلی نیست، بسیاری از شرکت‌ها از فناوری‌های مختلفی مانند برچسب‌هایRFID ، Beacon مبتنی بر بلوتوث کم انرژی، مادون قرمز یا فراصوت و … استفاده می‌کنند. در اینجا به رایج ترین و در عین حال پرکاربردترین فناوری‌هایی که منجر به ایجاد پردازش هوشمند می‌شوند، اشاره می‌شود.

 • RFID

با توجه به مزیت ذخیره اطلاعات بیشتر در فناوری برچسب‌هایRFID  نسبت به فناوری بارکد، شرکت‌ها تمایل بیشتری دارند تا از این فناوری برای ذخیره و جمع آوری اطلاعات دارایی، تولید کننده، تاریخ انقضا، شماره سریال، خط تولید و … استفاده کنند. علاوه بر این، این فناوری این قابلیت را دارد تا ۲۰۰ برچسب را به طور همزمان اسکن کرده و داده ها را به راحتی بازیابی نماید.

 • Beacons

Beacon فرستنده‌هایی هستند که می‌توانند بر روی یک شی ردیابی شده نصب شده و سیگنال رادیویی را برای انتقال داده‌ها به بستر اینترنت اشیا پخش کنند. علاوه بر این، این قابلیت در این فناوری وجود دارد که برای ردیابی اشیا حساس، حسگرهای اضافی مانند شتاب‌سنج یا دما را به دستبندهای BLE اضافه کرد.

 • بلاکچین

فناوری بلاکچین بینش‌های واقعی (بلادرنگی) درباره کالاها ارائه می‌دهد و به مدیران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از این فناوری سرقت‌ها را کشف کرده و موجودی کالاها را به صورت فعالانه مدیریت کنند.

گرایش‌های فناوری انبارها با قابلیت اینترنت اشیا

در کنار اینترنت اشیا، فناوری‌های برجسته‌ای برای انبارهای هوشمند وجود دارد که در اینجا به معرفی مهم‌ترین فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی از قبیل ربات‌های سیار خودگردان، عینک هوشمند و هواپیماهای بدون سرنشین که بدون شک سیستم انبارداری را طی سال‌های آینده متحول خواهند کرد خواهیم پرداخت.

 • ربات‌های سیار خودگردان (AMR[۱])

فناوری ربات‌های سیار خودگردان به مدیران و کارکنان انبار این امکان را می‌دهد تا با استفاده از وسیله نقلیه راهنمای خودکار [۲] ، جابجایی یا مدیریت کالاها را در انبار انجام دهند. این ربات‌ها با استفاده از سنسورهای ناوبری و دوربین‌ها می‌توانند آزادانه در انبار حرکت کرده و با استفاده از حسگرها یک حرکت برنامه‌ریزی شده را براساس محیط، موقعیت و سایر عوامل موجود در مسیر انبار انجام دهند. علاوه بر این، این فناوری این قابلیت را دارد که محموله‌های ۱۰۰۰ کیلوگرمی را در اطراف کارخانه حمل کند و داده‌های موجود در مورد کالاها را ردیابی کرده و بازخورد آن را به مدیران ارائه دهد.

blank

 • عینک هوشمند

فناوری عینک هوشمند به مدیران و کارکنان انبار این امکان را می‌دهد تا نمایش‌های تصویری دستورالعمل‌های چیدمان سفارش‌ها یا اطلاعات مربوط به موقعیت دارایی‌ها را مشاهده کرده و تصمیم بگیرند که یک محصول خاص را در چه موقعیتی قرار دهند. به طور کلی، استفاده از این فناوری منجر به نمایش دقیق تمامی جزئیات محصول،  افزایش عملکرد و دقت انتخاب، و کاهش زمان حمل و نقل و آموزش می‌شود. نمایش تصویری بکارگیری این فناوری در سیستم انبار در ذیل قابل مشاهده است.

blank

 • هواپیماهای بدون سرنشین

یکی از چالش‌های اساسی موجود در انبار، جابجایی و چیدمان دستی کالاها و افزایش خطر صدمات محل کار در چیدمان کالاها از قفسه‌های بلند می‌باشد. از این رو، استفاده از فناوری‌ هواپیماهای بدون سرنشین می‌تواند منجر به مدیریت بهتر انبار با ردیابی کالاها، راهنمایی درباره موقعیت کالاها و انتخاب محصولات از قفسه‌های بلند شود. نمایش تصویری بکارگیری این فناوری در سیستم انبار در ذیل قابل مشاهده است.

blank

مطالعه موردی از بکارگیری ربات‌های سیار خودگردان

با توجه به رشد روز افزون تجارت الکترونیکی و اقتصاد مبتنی بر تقاضا در سراسر جهان، نسل جدیدی از ربات‌های سیار خودگردان به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های عمده ناشی از این گسترش سریع و تقاضا مواجه شوند. بیش از ۵۰ شرکت در زمینه ربات‌های انبارداری و لجستیکی وجود دارند که برای ارائه خدمات به مشتریان با هم در رقابت هستند. مطالعه موردی زیر به چگونگی هدف‌گذاری سه شرکت تولیدکننده ربات‌های سیار خودگردان یا AMR برای حل مشکلات پیشرو در حوزه لجستیک و تجارت الکترونیکی می‌پردازد.

 • ربات‌های Fetch

یکی از پیشگامان اولیه در این زمینه، ربات‌های Fetch مستقر در سن خوزه در شمال کالیفرنیا است که ربات‌های سیار خودگردان مشترکی برای مکان‌یابی، ردیابی و انتقال موجودی در سیستم‌های انبارداری و لجستیکی ایجاد کرده است. اجزا تشکیل‌دهنده این ربات نیز شامل یک ربات متحرک، پیوست‌های مدولار و یک سیستم نرم‌افزاری منحصر به فرد مبتنی بر ابر است. آقای جو لاو مدیر بازاریابی محصولات این شرکت معتقد است که این رویکرد سه‌گانه، انبارها را قادر می‌سازد تا در ساعت‌ها و روزها، برخلاف هفته‌ها و ماه‌ها به سیستم اتوماسیون دست یابند و  نیروی انسانی را از انجام کارهای پیش پا افتاده آزاد کنند و به آنها اجازه دهند تا بر روی کارهای پیچیده‌تر و با ارزش افزوده بالاتر تمرکز کنند. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که استفاده از این نوع ربات‌ها به مشتریان اجازه می‌دهد تا بدون تغییر در زیرساخت‌ها به صورت لحظه‌ای با محیط پیرامون خود سازگار شده و از داده‌های بدست آمده برای تجزیه و تحلیل و مدیریت موجودی‌ها استفاده کنند.

در حال حاضر ربات‌های سیار خودگردان Fetch در چندین مکان در سراسر جهان از جمله مرکز توزیع DHL در هلند، RK Logistics در سانفرانسیسکو و تولید کننده قطعات خودرو آلمان Mahle Behr در ایالات متحده مستقر شده‌اند. در مرکز توزیع DHL ، ربات‌های سیار خودگردان به مدیریت کل زنجیره لوازم یدکی از زمان دریافت سفارش تا تحویل مشتری کمک می‌کند. علاوه بر این، آقای لاو  بیان کرد که در RK Logistics، ربات‌های سیار خودگردان برای اداره ۳۰ تا ۵۰ درصد از اقلام در تسهیلات موجود و درMahle Behr  نیز از ربات‌های دارای قابلیت RFID برای ردیابی موجودی‌ها استفاده می‌شوند.

blank

از ویژگی‌های مهم سیستم ربات سیار می‌توان به ساده‌سازی اداره موجودی و تطبیق دادن سیستم با محیط‌های پویا با تنظیم گردش کار انبارها بدون نیاز به برنامه نویسی پیچیده اشاره کرد. شرکت سازنده این ربات چشم‌ا‌نداز ایجاد راه‌حل‌های کلیدی برای انجام هرگونه کارهای تکراری و ساخت یک دستیار سیار شامل بازو و چنگال را برای آینده خود ترسیم کرده است.

 • ربات‌های InVia

از پیشگامان اولیه در این زمینه، ربات‌های InVia مستقر در کالیفرنیا است که طیف وسیعی از ربات‌های سیار خودگردان را برای انجام چندین کار از جمله بازیابی مشترک کالاها برای جمع‌کننده‌ها (چیننده‌ها)، پرکردن مجدد موجودی، شمارش چرخه و تأیید اقلام توسعه داده است. آقای لیور الازاری بنیانگذار و مدیر عامل شرکت InVia معتقد است که سیستم مدیریت رباتیک یکپارچه (RMS) موجود در این ربات، کنترل کاملی بر ربات‌ها به کاربران ارائه داده و آن‌ها را قادر می‌سازد تا تصمیم مناسبی در زمینه مهم‌ترین وظایف اتخاذ کنند. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده هوش مصنوعی این گونه از ربات‌ها قادر به انطباق با محیط‌های موجود در انبار برای انواع مختلفی از حمل و نقل‌ها و قفسه‌ها هستند. به طور کلی، این فرآیند از طریق نرم افزار رباتیک به عنوان یک سرویس (RaaS) کنترل می‌شود و از این طریق به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا محیط‌های انبار خود را بدون ایجاد اختلال در اکوسیستم خود بهینه کنند.

در حال حاضر ربات‌های سیار خودگردان InVia در چندین مکان در سراسر جهان از جمله فروشگاه آنلاین دلار و لوازم در حال رشد تجارت الکترونیکی Hollar و ارائه دهنده لجستیک شخص ثالث (۳PLs) Rakuten Super Logistics در ایالات متحده مسقر شده‌اند. آقای الازاری اشاره کرد که با وجود اینکه هر دو یکپارچه‌سازی در سال جاری آغاز شد، اما نتایج چشمگیری مشاهده شده و انتظار می‌رود که بهره‌وری انبار از ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصد افزایش یابد.

blank

شرکت سازنده این ربات چشم‌ا‌نداز اتوماسیون کامل سیستم را با به صفر رساندن لمس محصول و حداقل کردن اشتباهات از زمان تحویل تا زمان خروج محصول از انبار برای آینده خود ترسیم کرده است. علاوه بر این، الازاری بیان کرد که از زمان پرکردن مجدد تا چیدن و شمارش چرخه، افراد همچنان درگیر خواهند بود، اما در یک سطح بالاتر و به منظور انجام کارهای مهمی مانند کنترل کیفیت [و نه] حرکات فیزیکی اطراف انبار، می‌توان از ربات‌ها استفاده کرد.

 • ربات‌های Vecna

از پیشگامان اولیه در این زمینه، ربات‌های Vecna مستقر در ماساچوست در کمبریج است که طیف وسیعی از ربات‌های سیار خودگردان را براساس ساختار خودگردانی جدید توسعه داده است. آقای دان پت مدیر عامل شرکت Vecna معتقد است که این ربات‌ها می‌توانند از انواع مختلف حسگرها استفاده کرده و اطلاعات را با هم ادغام کنند تا در نهایت مکان قرارگیری و چگونگی انجام وظایف مشخص شود. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که شرکت Vecna با دارا بودن طیف کاملی از ربات‌هایی که مجموعه‌ای از وظایف را مدیریت کرده و فناوری که همکاری آن‌ها را در تنظیمات کار واقعی هماهنگ می‌کند، بی نظیر است و شرکت ما را به یک ارائه دهنده اتوماسیون طیف کامل در لجستیک، تدارکات، توزیع، تحقق و سایر کارها تبدیل می‌کند.

در حال حاضر ربات‌های سیار خودگردان Vecna در چندین مکان در سراسر جهان از جمله شرکت فدرال اکسپرس در آمریکا برای انتقال و مرتب‌سازی بسته‌های بزرگ در مراکز توزیع مسقر شده‌اند. آقای پات اشاره کرد که با توجه به اینکه این کار به عملیاتی در یک مجموعه ترافیکی مختلط انسان، عابر پیاده و ربات احتیاج دارد، استفاده از این ربات به طور ویژه‌ای مورد نیاز خواهد بود.

blank

شرکت سازنده این ربات چشم‌ا‌نداز ارائه برنامه‌های دارای موقعیت مکانی نسبی با دقت بسیار بالا را برای آینده خود ترسیم کرده است. علاوه بر این، پات بیان کرد که بازار تازه شروع به گرم شدن کرده است و انتظار داریم که در مورد مجموعه‌ای گسترده‌تر از موارد استفاده همراه با پیشرفت بلوغ فنی و قابلیت اطمینان بالا، پذیرش بسیار بیشتری داشته باشیم. نحوه بکارگیری فناوری ربات Vecna در محیط یک انبار در تصویر زیر نمایش داده شده است.

منابع:

[۱] https://www.biztechcs.com

[۲] www.roboticsbusinessreview.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram