iot-1

پایلوت ۲۰ طرح در حوزه ی اینترنت اشیاء با مشارکت بخش خصوصی

در < 1 دقیقه این متن را بخوانید

حسین فرازمند، دبیر ستاد هوشمندسازی کشاورزی، از پایلوت ۲۰ طرح در حوزه‌ی اینترنت اشیا خبر داد که این طرح‌ها با مشارکت بخش خصوصی به اجرا خواهند رسید.

فرازمند افزود که این پایلوت‌ها در زمینه‌ی آبیاری هوشمند، مرغداری و دامداری هوشمند و نیز مزرعه، باغ و گلخانه‌ی هوشمند می‌باشند. همچنین با تایید سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مبتنی بر ایجاد یک سیستم نرم افزاری همچون تکنولوژی آبیاری هوشمند، این سامانه به زودی وارد عرصه‌ی کشاورزی می‌شود.

اینترنت اشیا به کشاورزان در تصمیم‌گیری در مورد دما، رطوبت و میزان آبیاری کمک می‌کند. ورود اینترنت اشیا به عرصه‌ی کشاورزی توام با رشد کیفیت و صرفه‌جویی در هزینه و زمان خواهد بود. اینترنت اشیا به راحتی می‌تواند نیازهای یک گیاه را با سنسورهای موجود در خاک و محیط به کشاورز اطلاع دهد. همچنین می‌تواند کشاورز را از لزوم رسیدگی به گیاهان هنگام حمله‌ی آفت‌ها به مزرعه با خبر کند.

اینترنت اشیا برای طیور و دام‌ها هم راهکارهای عملیاتی دارد. دمای بدن دام‌ها، موقعیت مکانی دام‌ها، سلامت دام‌ها، میزان تغزیه‌ی دام‌ها و مواردی از این دست از جمله کاربردهای اینترنت اشیا در حوزه‌ی دامداری هستند.

آبیاری هوشمند نیز یکی از مسائل بسیار جدی در حوزه‌ی کشاورزی است، خصوصا در سال‌های اخیر که مصرف بی رویه‌ی آب آسیب‌هایی هم برای مردم و هم برای کشاورزی در پی داشته است. با ورود اینترنت اشیا به صنعت کشاورزی، زمان و میزان آب رسانی به گیاه مشخص می‌شود و با امکانات و تجهیزات مخصوصی آب‌رسانی طبق برنامه صورت می‌گیرد.

 

 

منبع:

https://www.maj.ir

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram