industry-1-1200x675

ضرورت استفاده از اینترنت اشیا (IoT) در صنعت بهداشت و درمان

در ۱۲ دقیقه این متن را بخوانید

IoT در حال ایجاد تغییر در شیوه زندگی و کار ما است و اگر به کامل‌ترین پتانسیل خود برسد، اساساً همه جنبه‌­های زندگی ما را تغییر خواهد داد. IoT در مراقبت‌های بهداشتی می­‌تواند راه‌­حلی برای بعضی مشکلاتی باشد که در طول تاریخ با پزشکی همراه بوده­‌اند. در بخشی از مراقبت‌­های بهداشتی که در طول دهه­‌ها قلم و کاغذ وسیله اصلی ثبت اطلاعات بیمار بوده است وجود اختلال بدیهی است. امروزه همه­‌گیری کووید ۱۹، آسیب پذیری­ها و ناکارآمدی­‌ها را در بخش بهداشت و درمان بیشتر نشان داده ­است. از مشکلات حل نشده‌­ای که صنعت بهداشت و درمان از ابتدا تا به امروز آنها را تجربه کرده است می‌­توان موارد زیر را مثال زد:

مسئولیت­‌پذیری و پایبندی کم بیمار به دارو؛ اغلب، بیماران با استفاده از داروهای قومی یا “دارویی که توسط دوستان توصیه می‌­شود” به سادگی توصیه­های متخصص را نادیده می­‌گیرند. با استفاده از راهکارهای مراقبت­‌های بهداشتی IoT که امکان پیگیری از راه دورِ پایبندی به دارو و مسئولیت­‌پذیر شدن بیمار را فراهم می­کند، روند درمان همیشه تحت کنترل پزشک خواهد بود.

روند درمان کند و تأخیر در ترخیص از بیمارستان؛ حتی در روزهای عادی، بیمارستان­ها اغلب از توانایی کارکنان کافی برای خدمت‌­رسانی به تمام بیمارانی که وارد بیمارستان می­شوند، برخوردار نیستند. بیماری همه­گیر فقط این مسئله را در برخی مواقع تشدید می­کند و نقاط ضعف موجود در فرآیندهای مراقبت­های بهداشتی موجود را نشان می‌­دهد. به این نکات، کمبود متخصصان شایسته، تعداد کم اتاق مجهز و غیره را اضافه کنید. با یکپارچه­‌سازی IoT در صنعت مراقبت­های بهداشتی، می­توان روند ارائه خدمت را به طور چشم‌گیری تسریع و ساده کرد. فناوری متصل می­تواند به نظارت بر پذیرش بیمار، بهینه­‌سازی گردش کار، پیش‌بینی هجوم بیماران در طی دوره اپیدمی و غیره کمک کند.

کمبود اعتبار و جایگیری نادرست منابع؛ طب مدرن بسیار پرمصرف است و تأمین تمام نیازها همیشه امکان­پذیر نیست. این امر خصوصاً در مورد کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین صدق می­‌کند. IoT به طور قابل توجهی هزینه نگهداری اماکن، پرسنل، حمل و نقل و موارد دیگر را کاهش می­دهد.

برنامه­های مراقبت­های بهداشتی دیجیتال اکنون به بیماران اجازه می­دهند تا وقت ملاقات خود را بدون نیاز به تماس با مطب پزشک و منتظر پذیرش ماندن تنظیم کنند. فناوری اطلاعات بهداشتی به پزشکان اجازه می­دهد تا به هرجا که می­روند از طریق برنامه­های موجود در تلفن­های هوشمند خود، اطلاعات را با خود حمل کنند.

اتصال در حال گسترش دستگاه­های پزشکی، در حال سرعت گرفتن است و نشانی از کند شدن ندارد. انتظار می­رود بازار جهانی اینترنت اشیای پزشکی (IoMT) در سال ۲۰۲۲ به ۱۵۸ میلیارد دلار برسد، در حالی که در سال ۲۰۱۷، ۴۱ میلیارد دلار بود. بیش از ۶۰٪ از سازمان­های پزشکی در سراسر جهان تا سال ۲۰۱۹ راه­حل­های IoT را اجرا می­کنند. تعداد بیماران و متخصصان مراقبت­های بهداشتی که از دستگاه‌­های متصل به IoT برای نظارت بر سلامت استفاده می­کنند، هر ساله ۴۴.۴ درصد رشد می­کند. به طور خلاصه، اتصال بیشتر به معنای داده­های قابل دسترسی بیشتر و مراقبت­‌های بهداشتی بهتر برای بیماران است. IoT و مراقبت­های بهداشتی می­توانند به طور متقابل نتایج بسیار خوبی داشته باشند. هرچه امکانات پزشکی زودتر با فناوری IoT یکپارچه­‌سازی شوند، فرصت­های بیشتری برای توسعه تجارت در طولانی مدت وجود خواهد داشت.

سیر تکاملی فناوری بهداشت

مسلماً بزرگترین جهش فناوری در چند دهه گذشته ایجاد پرونده الکترونیکی سلامت یا EHR بوده است. پیش از این، بیمارستان‌ها دارای سیستم­‌های متعددی بودند که نقش‌­های مختلفی را بر عهده داشتند، اما EHR­ها همه آنها را در یک سیستم واحد قرار می­‌دهند. EHR­ها تقریباً در بیمارستان­‌های ایالات متحده به طور کامل نفوذ کرده­‌اند و با پیشرفت فناوری بهداشت، EHR­ها در حال تبدیل شدن به پلتفرم­‌هایی هستند که با ابزارهای قدرتمند پشتیبانی تصمیم­‌گیری بالینی تلفیق شده‌­اند.

سپس فناوری درگاه (پورتال) را داریم که به بیماران امکان می­‌دهد نقش فعال­‌تری در سلامتی و تندرستی خود داشته باشند. درگاه‌­ها به کاربران اجازه می­‌دهند برای دسترسی به سوابق پزشکی، بارگیری فرم­‌ها و آماده شدن برای قرار ملاقات، به وب­سایت­‌های ارائه دهنده خدمات بهداشتی وارد شوند.

انقلاب IoT در صنعت بهداشت و درمان

قبل از IoT، ارتباط بیماران با پزشکان به ویزیت و ارتباط تلفنی و پیامکی محدود می‌­شد. به هیچ وجه پزشکان یا بیمارستان­‌ها نمی­‌توانستند سلامت بیماران را به طور مداوم کنترل کنند و بر این اساس توصیه­‌هایی را ارائه دهند. دستگاه‌­های مجهز به IoT امکان نظارت از راه دور در بخش مراقبت­‌های بهداشتی را فراهم و پتانسیلی را برای حفظ ایمنی و سلامت بیماران آزاد کرده و پزشکان را قادر به ارائه مراقبت­های فوق العاده می­‌کنند. آسانتر و کارآمدتر شدن تعاملات با پزشکان، باعث افزایش تعامل و رضایت بیمار شده ­است. علاوه بر این، نظارت از راه دور بر سلامتی بیمار به کاهش طول مدت بستری در بیمارستان کمک و از بستری مجدد جلوگیری می‌­کند. IoT همچنین تأثیر عمده­ای در کاهش قابل توجه هزینه‌­های مراقبت­‌های بهداشتی و بهبود نتایج درمان دارد.

IoT بدون شک با تعریف مجدد فضای دستگاه­ها و تعامل مردم در ارائه راه‌­حل­‌های مراقبت­‌های بهداشتی، صنعت بهداشت و درمان را متحول می­‌کند. IoT در مراقبت‌­های بهداشتی کاربردهایی دارد که به نفع بیماران، خانواده‌­ها، پزشکان، بیمارستان­‌ها و شرکت­‌های بیمه است.

IoT برای بیماران؛ دستگاه­های پوشیدنی مانند باندهای آمادگی جسمانی و سایر دستگاه‌­های متصل بی­‌سیم مانند دستبندهای پایش فشار خون و ضربان قلب، گلوکومتر (تست قند خون) و غیره به بیماران امکان توجه شخصی را می­‌دهند. این دستگاه­‌ها می­‌توانند برای یادآوری میزان کالری، چک کردن تمرین، قرار ملاقات‌­ها، تغییرات فشار خون و موارد دیگر تنظیم شوند.

IoT با امکان ردیابی مداوم شرایط سلامتی، زندگی افراد به ویژه بیماران مسن را تغییر داده است. این مسئله تأثیر عمده­ای روی افرادی که تنها زندگی می‌­کنند و خانواده­‌های آنها گذاشته است. در صورت ایجاد هر گونه آشفتگی یا تغییر در فعالیت‌­های معمول فرد، مکانیسم هشدار سیگنال­‌هایی را به اعضای خانواده و ارائه­‌دهندگان مراقبت­‌های بهداشتی مربوطه ارسال می­‌کند.

IoT برای پزشکان؛ با استفاده از تجهیزات پوشیدنی و سایر تجهیزات نظارت بر خانه که در IoT جاسازی شده ­است، پزشکان می­توانند به طور موثرتری سلامت بیماران را پیگیری کنند. آنها می­‌توانند پایبندی بیماران به برنامه­های درمانی یا هرگونه نیاز به مراقبت فوری پزشکی را پیگیری کنند. IoT متخصصان مراقبت­‌های بهداشتی را قادر می‌­سازد مراقب­تر باشند و به طور فعال با بیماران ارتباط برقرار کنند. داده­‌های جمع‌­آوری شده از دستگاه‌­های IoT می­‌تواند به پزشکان کمک کند تا بهترین روند درمانی را برای بیماران شناسایی کرده و به نتایج مورد انتظار برسند.

IoT برای بیمارستان­‌ها؛ به غیر از نظارت بر سلامت بیماران، نواحی دیگری در بیمارستان وجود دارد که دستگاه‌­های IoT بسیار مفید هستند. دستگاه‌­های IoT برچسب ­خورده با حسگرها برای ردیابی موقعیت مکانی واقعی تجهیزات پزشکی مانند صندلی­های چرخدار، دفیبریلاتورها، نبولایزرها، پمپ­های اکسیژن و سایر تجهیزات نظارت استفاده می‌­شوند. استقرار کادر پزشکی در مکان­‌های مختلف نیز می‌­تواند بطور بی­‌درنگ تجزیه و تحلیل شود.

شیوع عفونت­‌ها نگرانی عمده بیماران در بیمارستان­‌ها است. دستگاه‌های نظارت بهداشتی متصل به IoT در جلوگیری از آلوده شدن بیماران کمک می­کند. دستگاه­‌های IoT همچنین به مدیریت دارایی مانند کنترل موجودی داروخانه و نظارت بر محیط زیست، به عنوان مثال، بررسی دمای یخچال و رطوبت و کنترل دما کمک می‌­کنند.

IoT برای شرکت­های بیمه درمانی؛ با دستگاه‌­های هوشمند متصل به IoT، فرصت­های بی شماری برای بیمه­‌های سلامت وجود دارد. شرکت­‌های بیمه می­‌توانند از داده­‌های گرفته شده از طریق دستگاه­‌های نظارت بر سلامت برای فعالیت‌های پذیره‌­نویسی و اقدامات ادعایی استفاده کنند. این داده­‌ها به آنها امکان می‌دهد ادعاهای کلاهبرداری را کشف کرده و چشم انداز پذیره­‌نویسی را شناسایی کنند. دستگاه‌­های IoT در فرآیند پذیره‌­نویسی، قیمت­‌گذاری، رسیدگی به ادعاها و ارزیابی ریسک بین بیمه‌­گران و مشتریان شفافیت ایجاد می‌­کنند. با توجه به تصمیمات مبتنی بر داده­‌های بدست آمده از IoT در تمام فرآیندهای عملیاتی، مشتریان دید کافی برای تفکر اصولی درباره هر تصمیم‌­گیری و نتایج فرآیند دارند.

بیمه‌­ها می­‌توانند انگیزه­‌هایی را برای استفاده و به اشتراک­‌گذاری داده‌­های بهداشتی و پزشکی تولید شده توسط دستگاه­‌های IoT به مشتریان خود ارائه دهند. آنها می­‌توانند به مشتریان برای استفاده از دستگاه‌­های IoT پاداش دهند تا فعالیت‌­های معمول آنها را دنبال کنند و از برنامه­‌های درمانی و اقدامات پیشگیرانه بهداشتی پیروی کنند. این به بیمه­‌گران کمک می­کند ادعاها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. دستگاه­‌های IoT همچنین می­‌توانند شرکت‌­های بیمه را قادر به تأیید ادعاها از طریق داده‌­های گرفته شده توسط این دستگاه‌­ها کنند.

تعریف مجدد بهداشت و درمان با فناوری IoT

تکثیر محصولات IoT مختص مراقبت­‌های بهداشتی فرصت‌­های بسیار زیادی را ایجاد می­‌کند و حجم عظیم داده­‌های تولید شده توسط این دستگاه­‌های متصل، پتانسیل تحول در مراقبت­‌های بهداشتی را دارد. در یک سیستم مبتنی بر IoT، دستگاه‌­ها به شکل یکپارچه با استفاده از زیرساخت اینترنت و شبکه بی‌­سیم، در بستر یک پروتکل ارتباطی به یکدیگر متصل می­­‌شوند و با هم در ارتباط و تعامل هستند. IoT دارای یک معماری چهار مرحله­‌ای است که اساساً مراحل یک فرآیند هستند. همه مراحل به هم متصل هستند بصورتی که داده‌­ها در یک مرحله دریافت یا پردازش می­شوند و مقدار را به مرحله بعدی می­‌رسانند.

مرحله ۱: مرحله اول شامل استقرار دستگاه­های بهم پیوسته بوده که شامل حسگرها، محرک­ها، پایشگرها، ردیاب­‌ها، سیستم­‌های دوربین و غیره است. این دستگاه­ها داده­‌ها را جمع­‌آوری م‌ی­کنند.‌

مرحله ۲: معمولاً داده‌­های دریافت شده از حسگرها و سایر دستگاه­‌ها به صورت آنالوگ است که برای پردازش بیشتر، داده‌­ها باید تجمیع و به فرم دیجیتال تبدیل شوند.

مرحله ۳: هنگامی که داده­‌ها دیجیتالی شده و تجمیع می­‌شوند، آنها پیش­پردازش شده و استاندارد هستند و به مرکز داده یا ابر منتقل می‌­شوند.

مرحله ۴: داده‌­های نهایی در سطح مورد نیاز مدیریت و تحلیل می­‌شوند. تحلیل‌­های پیشرفته که به این داده­ها اعمال می‌­شود، بینش عملیاتی برای تصمیم‌گیری موثر به ارمغان می­‌آورد.

blank

چهار مرحله­‌ی راه­‌حل IoT از چپ به راست

IoT با تضمین مراقبت بهتر، بهبود نتایج درمان و کاهش هزینه­‌های بیماران، و فرآیندها و گردش کار بهتر، بهبود عملکرد و تجربه بیمار، خدمات بهداشتی را از نو تعریف می­‌کند.

مزایای IoT در بهداشت و درمان

IoT در بهداشت و درمان نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر مزایای زیادی دارد. با این حال، برخی از مزایای IoT در مراقبت­های بهداشتی به دلیل ارزش آنها، از استفاده از فناوری متصل در حوزه‌­های دیگر پیشی می­گیرد. مزایای IoT در مراقبت­های بهداشتی عبارتند از:

کاهش هزینه؛ IoT امکان نظارت بیمار بطور بی­‌درنگ را فراهم می­‌کند، بنابراین ملاقات­‌های غیرضروری با پزشکان، بستری شدن در بیمارستان و پذیرش مجدد را به طور قابل توجهی کاهش می‌­دهد.

درمان بهتر؛ IoT پزشکان را قادر می­سازد براساس شواهد تصمیم‌­گیری کنند و شفافیت مطلق را به همراه دارد.

تشخیص سریعتر بیماری؛ نظارت مداوم بر بیمار و داده­‌های به موقع در تشخیص بیماری­ها در مراحل اولیه یا حتی قبل از پیشرفت بیماری براساس علائم کمک می­‌کند.

افزایش قابلیت­‌های پزشکی پیشگیرانه با IoT؛ نظارت مداوم بر سلامت، درهای ارائه خدمات درمانی پیشگیرانه را باز می­کند. با استفاده از داده­های IoT می­توان بیمار را بهتر درک کرده و مطابق آن پاسخ داد. اطلاعات جمع­آوری شده به پزشکان این امکان را می­دهد تا تغییرات را مشاهده کرده و بطور مستقیم به هر موضوعی بپردازند بدون اینکه منتظر بمانند تا علائم ظاهر شود. برای این منظور، استفاده از شبکه­های عصبی برای تجزیه و تحلیل داده­ها همراه با داده­های فراوان IoT عالی است.

افزایش تحرک و هوشیاری کارکنان بیمارستان؛ این مورد یکی از بزرگترین مزایای IoT در مراقبت­های بهداشتی است که می­تواند برای کارکنان خط مقدم تفاوت ایجاد کند. در زمان همه­گیری، تعداد بیشتری از بیماران به کمک فوری نیاز دارند. امروزه پرستاران یا پزشکان فراتر از توانایی خود کار می­کنند. آنها به ابزاری نیاز دارند که به آنها کمک کند ده­ها و حتی صدها بیمار را بطور بی­درنگ ردیابی کنند. با استفاده از سیستم­های ردیابی IoT، آنها می­توانند بلافاصله در هنگام ایجاد تغییرات مهم در پارامترهای بیماران هشدار دریافت کنند، به سرعت بیمارانی را که نیاز به کمک دارند پیدا کرده و به محض امکان کمک کنند.

پردازش سریع داده­‌های فرد بیمار؛ به طور معمول پزشکان ساعت­ها وقت خود را صرف پردازش انواع مختلف اطلاعات می­کنند. این امر با استفاده از IoT فقط چند دقیقه طول می­کشد. علاوه بر این، IoT، در ترکیب با هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML)، می­توانند گزینه­های درمانی احتمالی را ارائه دهند.

مدیریت داروها و تجهیزات و پایبندی به دارو؛ مدیریت داروها و تجهیزات پزشکی چالشی اساسی در صنعت بهداشت و درمان است. از طریق دستگاه­های متصل به IoT، داروها و تجهیزات همراه با کاهش هزینه­ها به طور کارآمد مدیریت و استفاده می­شوند. با استفاده از برنامه­های پزشکی برای پزشکان، متخصصان مراقبت­های بهداشتی می­توانند از راه دور متوجه شوند که آیا بیمار دارو مصرف کرده است یا خیر، و در صورت عدم مصرف، درمانگر می­تواند در این مورد تماس گرفته و به بیمار یادآوری کند، یا حتی کل این فرآیند می­تواند خودکار باشد.

کاهش ریسک خطا و محاسبه اشتباه به دلیل عامل انسانی؛ گاهی اوقات آزمایش­ها درهم می­شوند، یا ممکن است پزشک اندازه­گیری اشتباه یا نتیجه­گیری نادرستی انجام دهد. عامل انسانی در پزشکی می­تواند عواقب جدی را به دنبال داشته باشد. با استفاده از IoT، با بررسی­ها و هماهنگی­ها تا حد زیادی از این عواقب جلوگیری می­شود. دستگاه حداکثر دقت تشخیصی را فراهم می­کند.

انتقال ایمن اطلاعات شخصی به طور مستقیم به پزشک؛ تمام اطلاعات کاملاً محرمانه است و به جز پزشک معالج، کسی قادر به دیدن آن نخواهد بود. اطلاعات بطور مستقیم از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل می­شوند.

استفاده از محصولات IoT در بهداشت و درمان؛ شرکت‌­ها و استارت­آپ­‌های بهداشتی IoT

وقتی صحبت از IoT و مراقبت­های بهداشتی به میان می‌­آید چندین شرکت در این زمینه شناخته­ شده هستند. این شرکت‌­ها با تولید محصولاتی برای کاربردهای خاص پزشکی، افزایش تحقیق و توسعه­‌ی مشترک، و دستیابی به استارت­آپ­‌های جدید، خواهان به دست آوردن بخش عمده­ای از این بازار سودآور سلامت دیجیتال هستند.

به عنوان مثال مایکروسافت، پلتفرم ابر Microsoft Azure خود را برای تسهیل ارائه خدمات درمانی متعدد مبتنی بر ابر ایجاد کرده ­است. علاوه بر این، اَپِل تلاش کرده ­است محصولات خود را به مراکز بهداشت قابل حمل تبدیل کند. ساعت اپل با هر تکرار همچنان به پیشرفت ویژگی­‌های سلامتی خود ادامه می­‌دهد؛ مانند الکتروکاردیوگرام مورد تایید FDA  که در سری ۴ تعبیه شده­ است، یک ویژگی ردیابی سلامت قاعدگی و یک برنامه تحقیقاتی اختصاصی که به سری ۵ اضافه شده­است.

تنوع استفاده از IoT در مراقبت­‌های بهداشتی تنها به ساعت­‌های هوشمند یا دستبندهایی که ضربان قلب را کنترل می­‌کنند محدود نمی‌­شود. استارت­آپ­‌های سخت­‌افزاری و نرم­‌افزاری زیادی وجود دارند که تمام تلاش خود را می‌­کنند تا راه­‌حل­‌های پیشرفته­ای را برای مشکلات فعلی مراقبت­‌های بهداشتی ارائه دهند و از مزایای IoT در برنامه­‌های مراقبت­‌های بهداشتی استفاده کنند.

یکی از ابزارهای IoT برای سیستم­‌های بهداشتی و بیمارستان­‌های ایالات متحده امریکا که منجر به بهبود نتایج و کاهش هزینه­‌ها ­شده، فناوری نظارت از راه دور بیمار (RPM) است. این نوع مراقبت از بیمار با استفاده از دستگاه­‌های متصل به حسگرهای IoT جریان مداوم داده‌­های سلامتی مانند ضربان قلب، فشار خون و میزان قند خون را بصورت بی­درنگ به ارائه­ دهندگان عرضه می­‌کند.

بیمارستان­های متعددی شروع به استفاده از تختخواب­‌های هوشمند کرده­اند که می­‌تواند وجود بیمار را درک کند و به طور خودکار خود را با زاویه و فشار مناسب تنظیم کند تا بدون نیاز به مداخله پرستار، بیمار از حمایت مناسب برخوردار شود.

چند نمونه از دستگاه‌­های پزشکی متصل با فناوری IoT در ادامه ذکر شده ­است: دستگاه Cardiomo که پارامترهای اساسی بیومتریک مانند دمای بدن، نبض، فشار و … را ردیابی می­کند، دستگاه تنفس RS01X هوشمند محصول شرکت Amiko که اطلاعات مربوط به تنفس فرد را جمع‌­آوری می­‌کند، عینک هوشمند برای کمک به نابینایان محصول استارت­آپ Aira، دستگاه محصول شرکت Thync جهت کمک در زمینه روانپزشکی، پمپ پستان محصول شرکت Elvie و بیمارستان هوشمند محصول شرکت Z-works.

blank blank
دستگاه Cardiomo دستگاه تنفس هوشمند RS01X محصول شرکت Amiko
 

 

blank

 

 

blank

عینک هوشمند Aira پمپ شیردهی به کودکان محصول Elvie

اما ده­‌ها شرکت و استارت­آپ دیگر مانند AliveCor، Proteus، CrossChx، Neurotech، Sensely، Pear Therapeutics، Clover Health، Babylon Health، Genoox، Helix و  Karius به دنبال نفوذ به این فضای متصل هستند.

آینده بهداشت و درمان با فناوری IoT

یکی از عوامل توسعه بازار خدمات پزشکی در زمان قرنطینه و فراتر از آن، استفاده روزافزون از پهپادها (هواپیماهای بدون سرنشین)، ابزارهای همراه برای پزشکی از راه دور، فناوری­های ردیابی بیمار از راه دور از طریق پوشیدنی­ها و غیره است. به عنوان مثال، آزمایش فناوری­های پهپاد در زنجیره تامین پزشکی در حال حاضر در جریان است. به طور خاص، در رواندا، از هواپیماهای بدون سرنشین برای انتقال خون اهدا کننده استفاده می­شود. در آینده از هواپیماهای بدون سرنشین برای رساندن دارو به بیماران برای درمان خانگی استفاده می­شود.

فواید سامانه بازشناسی با امواج رادیویی (RFID) در بهداشت و درمان بسیار اثبات شده­است و به همین دلیل است که توسعه راه­حل­های مراقبت­های بهداشتی IoT منجر به ادغام روزافزون با فناوری­های RFID می­شود. تا سال ۲۰۲۱، این فناوری در زمینه­های مختلفی از جمله مدیریت موجودی کالا در موسسات پزشکی (۳۲٪) و همچنین سیستم­های نظارت بر بیمار (۲۸٪) مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به­راستی، صنعت به کمک IoT فرصت­های زیر را در مرز دانش بدست می­آورد:

پزشکی از راه دور. با کمک IoMT، شخص می­تواند از راه دور مشاوره دریافت کند. بنابراین، می­‌توان در وقت بیمار صرفه جویی کرد و حجم کار پزشک را کاهش داد.

RFID برای نظارت بر بیمار. برچسب­ها امکان ردیابی موقعیت فعلی بیمار را فراهم می­کنند. در عمل، RFID در زایشگاه­‌ها برای جلوگیری از سردرگمی کودکان مادران مختلف استفاده می­‌شود. این فناوری همچنین برای افرادی که از مشکلات حافظه مانند بیماری آلزایمر و سایر اختلالات رنج می­برند استفاده می‌­شود.

blank

برچسب RFID روی مچ بیمار

دستگاه‌­های پوشیدنی که داده‌­ها را بطور مستقیم به پزشکان منتقل می‌­کنند. این موارد اغلب به صورت ساعت، باند، دستبند و سایر ردیاب­‌ها اجرا می‌شوند که تمام اطلاعات لازم (ضربان قلب، فشار خون، نبض، قند خون و …) را جمع­آوری کرده و برای پزشک ارسال می­‌کنند. در حال حاضر ده­ها مورد از این IoT در نمونه­‌های مراقبت‌های بهداشتی وجود دارد که پیش از این به عنوان بخشی از خدمات مراقبت­های بهداشتی کار می­‌کردند.

تشخیص، داروی پیشگیری. دستگاه­های جمع‌­آوری اطلاعات پزشکی، آن را به پزشک منتقل می‌­کنند، وی می­‌تواند هرگونه انحراف از استاندارد را تعیین کند و درمان مناسب را از قبل توصیه کند.

این تغییرات می­‌تواند چنان بنیادی باشد که صنعت در قالب قدیمی تقریباً به طور کامل کنار زده شود، و بنابراین برای هر دوی بیمار و پزشک بسیار راحت‌­تر و موثرتر خواهد شد.

نتیجه­‌گیری و چالش‌­ها

آینده IoT در مراقبت­‌های بهداشتی از نظر وقایع اخیر امیدوار­کننده است. بحران در حال گسترش در صنعت ناشی از همه‌­گیری بار دیگر اهمیت پیاده­‌سازی فناوری‌هایی مانند IoT، داده­‌های عظیم و هوش مصنوعی برای افزایش کارایی و بهبود ایمنی در مراقبت­‌های بهداشتی را اثبات نمود. اجرای راه‌­حل‌­های IoT در حال حاضر دیگر به معنای جلو ماندن در رقابت نیست، بلکه درباره اطمینان یافتن از ­توانایی کنترل بحران است.

البته بکارگیری IoT بدون چالش نبوده و آوردن IoT در بازار بهداشت و درمان چندان آسان نیست. مشکلات اصلی مربوط به توسعه ناکافی فناوری­‌های حریم خصوصی و همچنین استفاده از زیرساخت‌­های قدیمی است. دستگاه‌­های متصل به IoT، داده­های زیادی را از جمله اطلاعات حساس ضبط می­کنند و باعث نگرانی در مورد امنیت داده می­شوند. اجرای اقدامات امنیتی مناسب بسیار مهم است. IoT ابعاد جدید مراقبت از بیمار را از طریق نظارت بر سلامتی بطور بی­درنگ و دسترسی به داده­های سلامت بیماران بررسی می­کند. این داده‌­ها یک معدن طلا برای ذینفعان مراقبت­های بهداشتی است تا ضمن ایجاد فرصت­‌های درآمد و بهبود اقدامات مراقبت­های بهداشتی، سلامت و تجربیات بیمار را بهبود بخشد. آماده بودن برای مهار این قدرت دیجیتالی در دنیای متصل رو به افزونی متمایز­کننده است. لازم به ذکر است که هزینه اجرای IoT هنوز بسیار بالا است و این فناوری کاملاً بالغ نیست. در عین حال، در صورت محاسبه درست، سرمایه­‌گذاری در IoT در مراقبت­‌های بهداشتی می­‌تواند به سرعت شروع به بازده‌ای کند.

منابع:

https://www.wipro.com/business-process/what-can-iot-do-for-healthcare

https://www.businessinsider.com/iot-healthcare

https://www.digiteum.com/iot-benefits-healthcare-industry

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram