Internet-of-Autonomous-Things

 اینترنت اشیا خودگردان، نسل جدیدی از ربات ها

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

در حاشیه ی رویداد مایکروسافت ایگنایت (Microsoft Ignite) 2020 که در شهریور ۹۹ برگزار شده است، به موضوع “اشیاء خودگردان اینترنت ” پرداخته شد. وقتی مردم اصطلاح “رباتیک” را می شنوند، تصاویری از رفتارهای خصمانه ربات ها با انسان را به ذهن متبادر می کنند. این امر عمدتاً ناشی از علاقه آنها به فیلم های علمی-تخیلی هیجان انگیزی به مانند مجموعه ی “نابودگر” است. البته این تنها تصورات در مورد رباتیک نیست، به ویژه در سناریوهای صنعتی و تجاری. به گفته ی رنه شولت مدیر نوآوری جهانی در Valorem Reply، در کنفرانس مایکروسافت ایگنایت: ” اینترنت اشیاء رباتیک (IoRT) که از اتصال سه بخش واقعیت ترکیبی  (MR)، اینترنت اشیاء (IoT) و رباتیک بوچود می آید، محرک اصلی صنعت ۴.۰ (انقلاب صنعتی چهارم) می باشد “.

شاید به طور عام، به رباتیک ها  به عنوان ابزار سرگرمی که اطراف ما هستند، نگاه شوند. اما بسیاری از مردم معمولاً تعجب می کنند که چگونه رباتیک های پیشرفته وارد دنیای تجارت شده اند. ماتوشوزکی مدیر شرکت المانی  GmbH & CO. KG، در کنفرانس ایگنایت تصریح کرد: “ما در واقع در میانه راه توسعه ی بازار رباتیک هستیم، که علت این توسعه را می توان به دو عامل نسبت داد: ما پیوسته در حال کاهش قیمت سخت افزارها  هستیم و همچنین دوره جدیدی از ربات های متحرک، تحت عنوان “ربات های متحرک خودکار ” [AMR ها] را تجربه می کنیم.”

 اینترنت اشیا خودگردان (IoAT/AuT) ارزش های خود را ثابت می کنند

علاوه بر این وی گفت، اگرچه شرکتهای مختلف قبلاً از وسایل نقلیه هدایت شونده خودکار استفاده کرده اند، اما به مرور آنها دریافته اند که آنها به زیرساختهای اختصاصی مانند کابلها ، علائم فیزیکی ، جاده های عمدتا مشخص شده نیاز دارند که معمولاً باید هزینه های اولیه بالقوه آن را بپردازند. به گفته ماتوشوزکی، در سال های اخیر AMRها به عنوان دسته ای از اینترنت اشیاء خودگردان یا همان AuTها، به محبوبیت بیشتری رسیده اند. AMRها آنها آزادانه حرکت می کنند، از سامانه ناوبری مخصوص به خود و از سیستم های جلوگیری از برخورد بر پایه ی هوش مصنوعی استفاده می کنند که این در نهایت باعث می شود که هزینه های پیشین زیرساخت در مقایسه با رباتیک هایی با پلتفرم گذشته کاسته شود.

همچنین وی افزود: “یک نمونه بسیار ساده از AMR که می توانید در بسیاری از خانواده ها در سراسر جهان پیدا کنید همان چیزی است که در خانه خود دارید – جاروبرقی رباتیک مدرن با سنسورهایLiDAR [سنسورهای تشخیص نور و فاصله] می باشد.”

The competition: can Xiaomi beat out iRobot's Roomba?

جاروبرقی رباتیک مدل Roomba محصول کمپانی iRobot

ماتوشوزکی در تشریح زمینه های بکار گیری AuTها بیان داشت: ” روبات های متحرک در واقع دستگاه های لبه اینترنت اشیا در حال حرکت هستند. آنها می توانند به جاهایی بروند که هیچ انسانی نمی تواند بدون آسیب رساندن به خود آنجا برود، که این بسیار هیجان انگیز است. همین مفهوم در رباتیک صنعتی نیز صدق می کند. ربات­های صنعتی خودکار با کمک ابزارهایی به مانند دوربین های دید حرارتی، سنسورهای گاز، دماسنج ها و غیره، و همچنین با مجهز بودن به هوش مصنوعی (AI) برای تشخیص جسم یا حیوانات بیشترین اثرگذاری را برای نظارت و بررسی مکان های خطرناک صنعتی دارند. در حال حاضر از AuTها برای اهداف متنوعی در صنایع به مانند استخراج نفت و گاز، نظارت بر توربین های بادی و استفاده در هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) بهره برده می­شود. هم اکنون E.ON یکی از بزرگترین کمپانی­ های حوزه­ ی انرژی در آلمان با همکاری مهندسان و دانشمندان شرکت Reply از AuTها به منظور بهبود عملکرد توربین­های بادی استفاده می­کنند”

منبع:

https://www.iotworldtoday.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram