1*u0UXo0DgDy8CBKFaf_rrog

آغاز راه اندازی سرویس eSIM ها در کشور

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

 

به گفته­ ی مدیرعامل ایرانسل،بیژن عباسی آرند، ا‌پراتور ایرانسل در راستای سیاست­های کشور جهت “هوشمندسازی شهری” از سال ۹۶ آزمایشات مقدماتی بر روی eSIMها آغازکرده بود، در آخرین ماه سال ۹۹ به طور رسمی موفق به راه اندازی آزمایشی eSIM ها شده است.

سیمکارت های eSIM، سیمکارت­هایی هستند که به لحاظ ابعادی بسیار کوچکتر از سیمکارت های متداولی می­باشند که ما به صورت روزمره با آن ها سر و کار داریم. ابعاد eSim در حدود یک‌سوم نانوسیم می­باشد. در اصطلاح “eSIM” حرف e مخفف کلمه ی embedded است که به معنای “تعبیه شده” می­باشد. در واقع واژه­ ی “تعبیه شده” نشان­دهنده­ ی این است که این سیمکارت در یک ابزار یا سیستم مخابراتی به صورت یک ماژول مستقل جاسازی می­شود. بحث تحقیق و توسعه استفاده از eSIMها در تلفن­های همراه در سال­های اخیر بسیار مورد توجه کمپانی­ های تولید تلفن همراه قرار گرفته است. بر خلاف سیمکارت­های متداول، امکان نصب یا باز کردن سیمکارت­های eSIM در تلفن­های همراه به سادگی امکان‌پذیر نیست. با این وجود امکان تغییر شماره ی تلفن یا حتی تغییر اپراتور امکان‌پذیر خواهد بود. در واقع این کار به صورت کاملا غیرحضوری و با سرعت و بدون نیاز به ارسال قطعه ای فیزیکی، انجام می­شود. اگر چه استفاده از eSIMها در تلفن­های همراه در ابتدای راه می­باشد، ولی از این تکنولوژی به صورت گسترده در شبکه­ ی اینترنت اشیاء (IoT) استفاده می­شود. از آنجایی که یکی از چالش­های همیشگی در حوزه­ ی اینترنت اشیاء کوچک کردن قطعات الکترونیکی ابزارها (گجت­ ها) می­باشد، به راحتی می­توان به اهمیت سرمایه­ گذاری در حوزه­ ی تکنولوژی eSIM ها پی برد.

داده های بدست آمده از مانیتورینگ بازار که توسط شرکت Trusted Connectivity Alliance (TCA) منتشر شده است، رشد قابل توجه جهانی eSIMها را در سال ۲۰۲۰ نشان می دهد. میزان داد و ستد­های eSIM که توسط اعضای TCAگزارش شده است نشان می­دهد که این تجارت با ۸۳٪ افزایش نسبت به سال گذشته به ۳۰۹ میلیون واحد رسیده است. TCA تنها سازمانی است که نمای جهانی کمی از تجارت eSIM را ارائه می دهد که این خود نمایانگر آن است که تعداد بسیار زیادی از سرویس دهندگان eSIM در عضویت آن می­ باشد.

افزایش استفاده از eSIMها عمدتاً با ادامه تولید مدل­های گوشی جدید مجهز به eSIM، دستگاه های اینترنت اشیا و ساعت های هوشمند در سراسر جهان صورت گرفته است. همچنین مقرراتی به مانند طرح eCall اروپا از افزایش استقرار eSIMها در موارد استفاده آنها در حمل­ و ­نقل پشتیبانی می کند.

منابع:

۱- https://iotbusinessnews.com

۲- https://www.ericsson.com/en

۳- https://www.irna.ir

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram