Modern living room with grey sofa and frame, green wall close up

آرانت۴، ابزار هوشمند سنجش کربن‌دی‌اکسید برای محیط منزل

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

در این دوران قرنطینه که بسیاری از ما کارهایمان را از خانه انجام می‌دهیم، اطمینان از پاک و تازه بودن هوای داخل خانه از همیشه مهم‌تر شده است. به همین دلیل در این مجال به بررسی یک دستگاه هوشمند خانگی به نام آرانت۴ می‌پردازیم، که حسگر کیفیت هوا می‌باشد.

اهمیت کیفیت هوا

بنابر گفته اس‌اِی‌اف تنیکا (SAF Tehnika) که سازنده آرانت۴ است، کیفیت هوای مطلوب:

 • به حفظ سلامت و ایمنی در برابر ویروس‌ها کمک می‌کند؛
 • عملکرد و بازدهی را افزایش می‌دهد؛
 • و انرژی موردنیاز در طول روز را تامین می‌نماید.

همه افراد می‌دانند که باید به کیفیت هوا در محیط زندگی و محیط کار و یا هر محیط بسته دیگری که زمانی را در آن صرف می‌کنیم، اهمیت داد.

نمایش سطح کربن‌دی‌اکسید

آرانت۴، با اندازه‌گیری میزان کربن‌دی‌اکسید (CO2) از طریق فناوری حسگر مادون قرمز، به سنجش کیفیت هوای تنفسی در خانه یا محل کار می‌پردازد. میزان CO2 بر یک صفحه نمایش کم مصرف با جوهر الکترونیکی به صورت نشانگر رنگی کیفیت نمایش داده می‎شود. این دستگاه همچنین دمای هوا، رطوبت و میزان فشار جوی را اندازه می‌گیرد. یک اپلیکیشن موبایلی مخصوص (iOS و اندروید) نیز برای اتصال به آرانت۴ وجود دارد، که امکان پیکربندی دستگاه، نمایش تاریخچه داده‌ها، تنظیم هشدار صوتی و تنظیم فرکانس خوانایی حسگر را به کاربر می‌دهد.

آغاز به کار

تنظیم اولیه این دستگاه بسیار ساده است. تنها پرسشی که در زمان تنظیم اولیه دستگاه برای ما پیش آمد، این بود که آیا کالیبراسیون (دوباره) حسگر CO2 لازم است یا خیر. پس از بررسی این نکته (اسناد و آموزش‌های ویدیویی کاملی در دسترس هستند)، مشخص شد که دستگاه از پیش کالیبره شده است و اگر اولین آزمایش در هوای آزاد سطح CO2 را نزدیک به ۴۲۰ppm نشان دهد، نیاز به هیچ‌گونه کالیبراسیون مجدد نخواهد بود.

در قدم دوم، اپلیکیشن را نصب کردیم و توانستیم به آسانی آن را با دستگاه همگام کنیم. این اپلیکیشن کاربرپسند است، و امکان پیکربندی سریع دستگاه و به‌روزرسانی (سیستم‌عامل) را فراهم کرده، و همچنین تاریخچه پارامترهای حس شده (CO2، دما، رطوبت و فشار) را نمایش می‌دهد.

جزئیات آرانت۴

آرانت۴ که در وبسایت تخصصی آرانت۴ و یا آمازون به قیمت ۱۴۹ یورو (بدون در نظر گرفتن قیمت پست) فروخته می‌شود، اطلاعاتی واضح از سطح کربن‌دی‌اکسید در محیط را در اختیار شما می‌گذارد، و علاوه بر آن، به سنجش دما، رطوبت و فشار هوا نیز می‌پردازد. با وجود اینکه اطلاع از سطح CO2 موجود در محیط اطراف یک مزیت آشکار است، برخی ممکن است بر این عقیده باشند که تراکم CO2 برای سنجش کیفیت هوا کافی نیست. دیگر آلاینده‌ها همچون نیتروژن اکسید (NOx)، ترکیبات آلی فرار (VOCs) یا ذرات معلق (PM1، PM2.5، PM10) نیز درسنجش کیفیت هوا مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اس‌ای‌اف تنیکا سازنده آرانت۴ بر CO2 تمرکز دارد، به این دلیل که آن را تنها آلاینده هوا می‌داند که به صورت مداوم توسط انسان تولید می‌شود.

اس‌ای‌اف تنیکا شرح می‌دهد:

 • انسان‌ها کربن‌دی‌اکسید بازدم می‌کنند، بنابراین تفاوتی ندارد که هوای داخل اتاق چقدر خالص باشد، حضور انسان همواره کیفیت هوا در یک محیط بسته را تغییر خواهد داد.
 • بر‌اساس بسیاری از مطالعات، تراکم بالای CO2 بر توانایی‌های ذهنی ما تاثیر داشته و می‌تواند موجب مسمومیت ما گردد.
 • CO2 یکی از عوامل اصلی تغییرات آب و هواست. اکنون که به دلیل شیوع کووید-۱۹، فعالیت‌های اقتصادی و ترافیک جاده‌ای کاهش شدیدی را در مقیاس جهانی تجربه می‌کنند، در مارس و آویل ۲۰۲۰ سطح کیفیت هوا در بزرگ‌ترین شهرهای جهان بسیار بهبود یافته است. این بهبودی به میزان زیادی در نتیجه کاهش آلاینده‌های هوا همچون کربن‌دی‌اکسید (CO2)، نیتروژن اکسید (NOx) – و شکل‌گیری اوزون (O3) مربوطه – و ذرات معلق از کارخانجات و ترافیک جاده‌ای ایجاد شده است.

در هر حال، یکی از مزایای آشکار دستگاهی چون آرانت۴ را می‌توان افزایش آگاهی در مورد مشکلات کیفیت هوا، و کمک به اخذ عادات مناسب برای محیط داخلی خانه یا محل کار شما دانست (همچون باز کردن پنجره‌ها به میزان ممکن برای تازه سازی هوا!).

نتیجه‌گیری

آرانت۴ یک حسگر محیطی هوشمند قابل‌حمل و جمع و جور است، که حمل آن به هر مکان بسیار آسان است. اگر به دنبال یک ایستگاه سنجش کیفیت هوای پیچیده نیستید، آرانت۴ به شما کمک می‌کند تا هرکجا که هستید، حواستان به هوایی که تنفس می‌کنید باشد. همچنین به تغییر عادات روزانه شما و توجه به تازه‌سازی هوای محیط داخلی برای چند بار در روز، کمک خواهد کرد. همین امر مزیتی برای استفاده از این حسگر هوای کم‌مصرف، ساده و جالب است که با قیمتی مقرون به صرفه به فروش می‌رسد.

مزایا:

 • جمع‌وجور، با استفاده و حمل آسان
 • سنجش و نمایش دقیق سطح CO2
 • شاخص رنگی غلظت CO2
 • اپلیکیشن گوشی هوشمند برای نمایش تاریخچه داده‌ها و تنظیم هشدار

معایب:

 • تمامی آلاینده‌های هوا توسط آرانت۴ مورد سنجش قرار نمی‌گیرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram