blog_mqttvslwm2m-02

بررسی کارایی فنی دو پروتکل پرکاربرد اینترنت اشیا ( MQTT و LwM2M)

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

مَک‌نوشِن به تازگی گزارشی فنی منتشر کرد که در آن عملکرد آزمایشگاهی پروتکل‌های LwM2M و MQTT در مورد دستگاه معمولی اینترنت اشیا را مقایسه کرده بود. توسعه دهندگان اینترنت اشیا با انتخاب پروتکل تکنولوژی صحیح، به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا راه‌حل اینترنت اشیا خود را سریع‌تر به بازار عرضه کرده، در هزینه‌های مداوم توسعه و مدیریت صرفه‌جویی کرده و راه‌حل‌های اینترنت اشیا خود را برای آینده طراحی کنند.

یکی از مهمترین پروتکل‌های تکنولوژی آن است که ارتباطات پلتفرم به داده را تسهیل کند، و در بعضی موارد، مدیریت دستگاه اینترنت اشیا را پشتیبانی کند. LwM2M و MQTT دو پروتکل بسیار رایج هستند که توسعه دهندگان از آن برای حل چالش‌های خود استفاده می‌کنند.

مَک نوشِن برای کمک به توسعه دهندگان و شرکت‌ها در انتخاب مبتنی بر واقعیت در زمان انتخاب تکنولوژی، با پشتیبانی تکنولوژی اَی‌تی‌اندتی و اِی‌وی‌سیستم، مجموعه‌ای از تست‌های دستی جهت بررسی کارآیی نسبی پروتکل‌های LwM2M و MQTT طراحی و تکمیل کرده است.

یافته‌های اصلی گزارش

  • تقریبا در تمامی دسته‌بندی‌های تست آزمایشگاهی LwM2M نسبت به MQTT کارآیی و عملکرد بهتری از خود نشان داده است.

تقریبا در تمامی دسته‌بندی‌های تست آزمایشگاهی، از جمله مقدار داده‌ی انتقال داده شده در حین اتصال اولیه‌ی دستگاه به پلتفرم (با بعد از راه‌اندازی مجدد دستگاه)، حالت پایدار اتصال دستگاه، مشاهده‌ی دستگاه در دو به روز رسانی در دقیقه و یک پیام‌رسانی از پلتفرم به دستگاه، LwM2M نسبت به MQTT کارآیی و عملکرد بهتری از خود نشان داده است.

علاوه‌براین، صرف نظر از وقفه‌های به روز رسانی، دستگاه مجهز به LwM2M توان مصرفی کمتری نسبت به دستگاه مشابه مجهز به MQTT دارد، هرچند ممکن است این تفاوت‌ها ناشی از چارچوب دستگاه مشتری باشد و نه پروتکل مورد استفاده‌ی آن.

در آخر، LwM2M در طراحی و توسعه نیاز به احتیاط بیشتری داشته اما چندین فایده‌ی فنی مهم ارائه می‌کند.

MQTT در حجم داده‌ی انتقال داده شده حین به روز رسانی وایرلس سفت افزار نسبت به LwM2M عملکرد و کارآیی ضعیف‌تری دارد.

LwM2M  در مقابل MQTT موارد زیر را اندازه‌گیری می‌کند:

LwM2M  در تحویل داده حین اتصال اولیه میان دستگاه اینترنت اشیا و پلتفرم، ۷۲% کارآمدتر از MQTT است.

LwM2M  در تحویل داده حین یک پیام‌رسانی از پلتفرم به دستگاه، ۱۷% کارآمدتر از MQTT است.

البته MQTT در تحویل داده حین به روز رسانی وایرلس سفت افزار، ۴% کارآمدتر ازLwM2M  است.

  • دسترسی به MQTT، تهیه‌ و استفاده از آن آسان‌تر ازLwM2M است.

پیاده‌سازی MQTT آسان‌تر و سریع‌تر ازLwM2M  است، هرچند بسیاری از سوالات مهم در مورد یکپارچه‌سازی دستگاه را حین پیاده‌سازی اولیه بی‌پاسخ می‌گذارد، و در آینده هزینه‌هایی، احتمالا ناشناخته، روی دست شرکت‌ها می‌گذارد.

برای شرکت‌هایی که به دنبال ایجاد سریع و آسان نمونه اولیه محصول خود هستند، اکوسیستم MQTT این امر را بسیار آسان‌تر از اکوسیستم LwM2M امکان‌پذیر می‌سازد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram