Smart-Factory

چگونه هوش مصنوعی اشیاء (AIoT) به کارکنان دورکار کمک می‌کند فعالیت خود را ادامه دهند

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

دورکاری، به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ و انجام بسیاری از کارها در خانه، امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اشتغال خارج از محل کار در هر زمانی برای کارکنان بسیار مهم است، زیرا به آنها کمک می‌کند ثابت کنند که قادر هستند با نظارت محدود و یا بدون نظارت همچنان بازدهی بالای خود حفظ کنند.

اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی می‌توانند در این زمینه کمک کنند. در زیر شش مثال از این موضوع آمده است:

  1. کمک به مردم با ثبت فهرست کارهای روزانه

کسانی که اپل واچ (Apple Watch) دارند خوشحال خواهند شد بدانند که این وسیله می‌تواند در یادآوری انجام کارها به آنها کمک کند. اپلیکیشن‌های رایگان فراوانی جهت یادآوری انجام کارها در اپل واچ وجود دارد. مشاهده کارهای ناقص باعث ایجاد انگیزه در افراد می‌شود و احساس کنترل روی این کارهای ناقص احساس خوبی برای آن‌ها به همراه دارد. کسانی که هنوز به کار کردن در خانه عادت نکرده‌اند، معمولاً در مراحل اولیه احساس سردرگمی می‌کنند. آنها در سازماندهی ساعت‌های کاری خود مشکل دارند و این مسئله باعث افزایش ساعات کاری می‌شود. اپلیکیشن‌های یادآوری کارها این اضطراب را از بین می‌برند – البته بسیاری از آن‌ها بر روی تلفن‌های هوشمند و تبلت ها نیز کار می‌کنند.

  1. ارائه ابزارهای هوش مصنوعی ردیاب زمان (Time Tracking)

کارکنان دورکار اغلب از ردیاب‌های زمان استفاده می‌کنند. کارفرمایان می‌خواهند مطمئن شوند که آنها از وقت خود به خوبی استفاده می‌کنند. برنامه‌های بسیاری برای ردیابی زمان وجود دارد، اما یکی از آنها به نام Timely به دلیل عملکرد خوب خود، منحصر به فرد است. این ابزار از هوش مصنوعی جهت تبدیل فعالیت‌های ردیابی شده به اطلاعات ثبت شده‌ی ساعات کاری استفاده می‌کند.

این ابزار از قابلیت ردیابی GPS نیز برخوردار است تا برای مثال درصورت حضور یک شخص در دفتر مرکزی اداره، در یک شیفت کامل، آن را ثبت کند. فقط کافیست کاربران اطلاعات گردآوری شده را قبل از انتشار و یا ارائه به رئیس خود بررسی کنند. هرچه افراد ورودی‌ها را با توجه به نیاز خود اصلاح کنند، به همان اندازه ابزار Timely نیز هوشمندتر می‌شود.

  1. تنظیم یادآوری حرکت در ردیاب‌های تندرستی

بحران کووید ۱۹ بسیاری از شرکت‌ها را تشویق کرد تا کارهایی را که برای حمایت از کارگران در سراسر جهان انجام ‌می‌دهند شفاف سازی کنند. برخی از مشاغل جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی اتصال به اینترنت از خانه، hotspotهای تلفن همراه به کارکنان خود ارائه می‌دهند. برخی نیز با ایجاد تیم‌های بررسی دوره ای، از طریق نرم افزار ویدئو کنفرانس ارتباط خود با کارکنان را حفظ می‌کنند. افراد هنگام کار در خانه اغلب با مشکل عدم وجود عادت به روال کاری در خانه، درگیر هستند. نکته‌ای که ممکن است نادیده گرفته شود، حرکت دادن به بدن در وقفه‌های کوتاه است.

رابرت پوزن (Robert Pozen)، نویسنده و مدرس ارشد مؤسسه فناوری ماساچوست پیشنهاد می‌کند هر ۷۵ تا ۹۰ دقیقه استراحت کنید تا بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید و از خستگی روحی جلوگیری کنید. اگر افراد از ردیاب‌های تندرستی استفاده می‌کنند،  باید بدانند بیشتر این گجت‌ها دارای نرم‌افزارهای یادآوری داخلی هستند که کاربران را ترغیب می‌کنند بلند شوند و حرکت کنند. کارفرمایان می‌توانند با توصیه به انجام حرکات کششی و یا سریع برای افراد در زمان استراحت، بهره وری دورکاری را افزایش دهند.

  1. ارائه پیشنهاد نگارش ایمیل بر پایه هوش مصنوعی

گوگل ویژگی نگارش هوشمند در Gmail را برای رایانه‌های شخصی و تلفن‌های همراه ارائه می‌دهد. این ویژگی با استفاده از هوش مصنوعی عباراتی که شخص در حال تایپ کردن است را پیش بینی می‌کند و قبل از پایان تایپ، پیشنهادات خود را ارائه می‌دهد. شخصی که در رایانه خود از این ویژگی استفاده می‌کند، جهت پذیرش یکی از این پیشنهادات فقط کافیست کلید Tab را فشار دهد. هنگام نوشتن پیام با تلفن هوشمند، شخص باید انگشت خود را روی عبارت پیشنهادی بکشند تا از آن استفاده کند.

ویژگی نگارش هوشمند (Smart Compose) یک مؤلفه شخصی سازی برای فعال کردن نیز دارد. اگر شخصی Smart Compose را بدون ویژگی شخصی سازی اجرا کند، پیشنهادات عمومی را دریافت خواهد کرد. فعال کردن آن باعث می‌شود متن پیشنهادی تطابق بیشتری داشته باشد، چرا که متن را با لحن و سبکی که معمولاً کاربر هنگام تایپ کردن اتخاذ می‌کند تطابق می‌دهد.

هنگام تولید این ابزار توسط تیم گوگل، آنها می‌دانستند که این ابزار ترجیحاً باید در عرض صد میلی ثانیه پاسخ دهد تا افراد پیشنهادات خود را با فشار بر روی هر کلید دریافت کنند. اگر مردم هنوز از این ویژگی Gmail استفاده نمی‌کنند، هنگام کار کردن از خانه باید آن را فعال کنند. آنها خواهند دید که مهندسان گوگل به هدف خود رسیده‌اند و این ابزار تقریباً بدون تأخیر کار می‌کند.

  1. راه اندازی بهره‌وری فزاینده قابلیت‌های بلندگوی هوشمند

اگر شخصی یک بلندگوی هوشمند خریداری کند، ممکن است بلافاصله آن را به عنوان ابزاری برای افزایش بهره‌وری دورکاری تلقی نکند. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که فرد دستورات مناسب برای کار با دستگاه را بیاموزد و برخی قابلیت‌های مربوط به شغل خود را نیز روی آن نصب کند. به عنوان مثال، بلندگوهای هوشمند با بهره گیری از دستیار الکسا متعلق به شرکت آمازون، جهت کمک به افراد حین انجام کارها، مجموعه کاملی از روش ها را ارائه می‌دهند. افراد می‌توانند تایمر و یا یادآورها را تنظیم کنند و بررسی کنند که برای صورت‌ حساب دقیق مشتری چه مدت بر روی یک پروژه خاص کار کرده‌اند و غیره. از آنجا که کار کردن از خانه اغلب مستلزم گذر از یک دوره تطبیقی است، مردم از این بلندگوهای هوشمند که عبارات انگیزشی ارائه می‌دهند و از کاربر می‌خواهند تا برخیزد و کاری انجام دهد، قدردانی خواهند کرد.

  1. تسهیل امضاهای دیجیتال بر روی اسناد

شخصی که در خانه کار می‌کند ممکن است نیازمند به امضای قرارداد با کارفرمایان و یا مشتریان خود باشد. اپلیکیشن‌های امضای دیجیتال بسیاری وجود دارند، اما هنوز هم به ندرت از هوش مصنوعی بهره می‌گیرند. اپلیکیشن Monitri SmartSigner با استفاده از هوش مصنوعی، جاهایی از سند را پیدا می‌کند که لازم است افراد امضای خود را در آن قسمت ها ثبت کنند.

همچنین کاربر می‌تواند با ایجاد قالب، برای بسیاری از اسناد کاری خود از همان امضای دیجیتال استفاده کند. از دیگر ویژگی‌های این محصول این است که به افراد اجازه می‌دهد امضاهای مختلفی متناسب با کلمات کلیدی خاصی که در یک سند وجود دارد، تولید کنند.

به عنوان مثال، ممکن است شخصی یک امضاء را تحت قالب “مدیر” ایجاد کند و امضای دیگری را تحت عنوان “رئیس پروژه” طراحی کند. این برنامه نام صحیح امضا شده را به مکان‌های مناسب اضافه می‌کند و باعث صرفه جویی در وقت و تلاش می‌شود.

فن آوری می‌تواند باعث افزایش بهره وری دورکاری شود

این شش مثال نشان داد که چگونه اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی می‌توانند به افرادی که از خانه کار می‌کنند، کمک کنند. با این حال، فناوری می‌تواند باعث سردرگمی نیز شود. هنگامی که افراد زمانی را صرف کنند تا یاد بگیرند که چگونه از فناوری استفاده کنند و آن را در حرفه خود به کار گیرند، مسلماً بازده آنها بالا خواهد رفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram