Samsung-5G-1000x499

کرونا چه اثری در توسعه ۵G خواهد داشت ؟

در ۵ دقیقه این متن را بخوانید

با وجود این که کووید ۱۹ چرخ اقتصاد را در بسیاری از نقاط ایالات متحده متوقف کرده است، با توجه به مشاهدات دنیای صنعت ، ۵G در دراز مدت شکوفا خواهد شد. ممکن است با توجه به گسترش کووید ۱۹ در سطح جهان و در نتیجه ایجاد اختلال در زنجیره تأمین و رکود کلی اقتصادی، در کوتاه مدت و میان مدت روند رشد ۵G کند شود. اما در دراز مدت، افزایش نیاز به اتصال خانه به اینترنت، بهداشت دیجیتال و حتی اقدامات محرک اقتصادی ممکن است باعث رشد ۵G شود.

۵G یا اتصال بی‌سیم نسل پنجم، سرعت چشمگیر سریع‌تری – تا ۱۰۰ برابر سریع‌تر از اتصال ۴G – و همچنین قابلیت اطمینان بیشتر در شبکه به وجود می‌آورد. اتصال پیشرفته به فعال کردن قابلیت‌های جدید مانند خودرو بدون راننده، تحویل بسته توسط پهپاد بدون سرنشین و بازی‌های واقعیت مجازی کمک خواهد کرد.

جسیکا گروپمن، آنالیزگر صنعتی در شرکت شریک مالی کالیدو اینسایتس می‌گوید: تبدیل اینترنت از یک سرویس مصرفی تجاری به ابزار، به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و اکنون بیشتر از گذشته برای مردم راهگشا است.

اتصال ۵G می‌تواند به بهبود عملکرد و  کاهش فشار روی شبکه‌های خانگی کمک کند.

موسسه ۴۵۱ ریسرچ در گزارش خود نوشته: کووید ۱۹، صنعت ارتباطات را برای تمرکز بر تقویت ظرفیت زیرساخت‌های پهنای باند فراوان و در دسترس بودن اینترنت برای حمایت از مصرف کننده، کار در خانه، امنیت عمومی و پاسخ به تقاضاهای شرکت‌ها، بسیج کرده است. قصه کووید ۱۹ و ۵G، مثل دردی کوتاه مدت برای دستاوردی بلند مدت است.

یکی از نتایج مثبت کووید ۱۹ می‌تواند تقاضای بیشتر برای ۵G به عنوان جایگزینی برای زیرساخت‌های پهن باندی مانند DSL باشد. ۵G نیز به خاطر کووید ۱۹ فرصتی برای درخشش دارد؛ به خصوص در حوزه‌هایی مانند سلامت از راه دور که انتظار می‌رود تأثیری بلند مدت داشته باشد.

کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) از ارائه دهندگان خدمات خواسته است تا ۶۰ روز پهنای باند اضافی را برای خانواده‌ها ارائه دهند تا بتوانند این بحران فوری را برطرف کنند. اما در طولانی مدت، این امیدواری وجود دارد که اتصال ۵G بتواند فشار اتصال به شبکه را کاهش دهد.

چشم انداز کوتاه مدت برای سخت افزار ۵G و توسعه آن

قبل از سیطره کووید ۱۹ بر کره زمین و اقتصاد، برخی از ناظران پیش بینی می‌کردند که سال ۲۰۲۰ می‌تواند سال قابل توجهی برای پیشرفت و توسعه ۵G باشد.

اما حالا برای پیاده سازی این تکنولوژی، توسعه بیشتری لازم است و تولید سخت افزار ۵G – تلفن ، تراشه و غیره – باید از سر گرفته شود. با وجود اختلال در زنجیره تأمین، خسارات به تولید سخت افزار و کاهش تقاضای مصرف کننده، تحویل تلفن‌های ۵G آماده و سایر سخت افزارها ممکن است کند شود. حتی هنگامی که تلفن‎های آماده ۵G در دسترس باشند، مصرف کنندگان ممکن است دوست داشته باشند از سخت افزارهای جدیدتری استفاده کنند.

مارک لاونشتاین، مدیر عامل اکوسیستم موبایل در یک ستون نشریه فیرس وایرلس نوشت: نظر فعلی من این است که کووید ۱۹ تاثیری منفی بر ۵G خواهد گذاشت، اما این تاثیر در بلندمدت مثبت است. دو مسئله مبهم وجود دارد: اول این که نمی‌دانیم خاموشی اقتصاد چه مدت دوام خواهد داشت یا رکود اقتصادی تا چه اندازه عمیق خواهد بود. و مسئله دوم این است که چقدر زنجیره تأمین جهانی مختل خواهد شد.

در بررسی جدیدی که توسط گروه ۴۵۱ ریسرچ انجام شده است، ۷۹٪ سازمان‌ها اظهار داشتند که شیوع کووید ۱۹ عملکردهای اقتصادی را دچار رکود کرده است. ۴۵۱ ریسرچ اظهار داشت: “اختلال در مشاغل عمده در زنجیره‌های تأمین سازمان، منابع IT، سرمایه انسانی و برنامه ریزی استراتژیک علل تأثیر منفی گزارش شده است.

جونیپر ریسرچ پیش بینی کرده است که ویروس کووید ۱۹ می‌تواند در طی ۹ ماه آینده درآمد خالص ۴۲ میلیارد دلاری برای فروشندگان دستگاه‌های هوشمند ایجاد کند.

موضوع دیگر تأخیر در مزایده‌ها است. با این تاخیر، دولت حق انتقال سیگنال از باند خاص الکترومغناطیسی و اختصاص این منابع کمیاب را به فروش می‌رساند. ۴۵۱ ریسرچ خاطرنشان کرد که این تاخیر در مزایده‌ها باعث می‌شود یک شوک میان مدت و یک پیشرفت بلند مدت در توسعه این تکنولوژی به ارمغان بیاورد.

در این گزارش آمده است: “این اثرگذارترین ضربه‌ای است که می‌تواند توانایی یک کشور برای ارائه خدمات ۵G در مقیاس بلندمدت را افزایش بدهد.” اسپانیا، فرانسه و اتریش تصمیم به تعویق انداختن مزایده‌های طیف ۵G به دلیل کووید ۱۹ گرفته‌اند. ما انتظار داریم که در کشورهایی که دارای تأخیر در این فروش هستند حداقل تاثیر آن را روی دو چهارم برنامه‌‎های آن‌ها ببینیم.

افزایش اتصالات بلندمدت

امروزه، با وجود عدم ثبات اقتصادی، توسعه دهندگان این تکنولوژی و دولت در تلاش هستند تا اتصالات به اینترنت را تقویت کنند. در ماه مارس، ارائه دهندگان خدمات پهنای باند و تلفن تأیید کردند که به قول خود مبنی بر اتصال هر چه بیشتر آمریکایی‌‌ها به اینترنت متعهد هستند. با توجه به اثرات این ویروس، بیش از ۷۰۰ شرکت قول داده‌اند که خدمات خود را برای مشتریانی که به دلیل سختی نمی‌توانند صورتحساب خود را پرداخت کنند، پایان ندهند.

علاوه بر این، FCC همچنین یک بودجه ۹ میلیارد دلاری برای دسترسی به اینترنت و توسعه زیرساخت در مناطق روستایی پیشنهاد کرده است که در غیر این صورت نمی‌توان به موقع ۵G را تجربه کرد.

علاوه بر این، در لایحه ۲ تریلیون دلاری که در ماه مارس توسط کنگره ایالات متحده به تصویب رسید، حدود ۱۵۰ میلیارد دلار به ایالت‌ها و دولت‌های محلی اختصاص داده شده است تا به آن‌ها کمک کند تا وضعیت درآمد مالیاتی و هزینه‌های مبارزه با این بیماری همه گیر را کاهش دهند. دور دوم پرداخت این بودجه می‌تواند بودجه زیرساختی را تأمین کند که برای پیشرفت ۵G و پهنای باند اضافی مورد نیاز است.

نشانه مثبت دیگر این است که اتصال ۵G در حال حاضر نویدهایی برای تأمین اتصال منابع بحرانی به اینترنت در دوران همه گیر شدن این ویروس به همراه دارد. با توجه به شیوع این ویروس، خدماتی مانند سلامت از راه دور و مراقبت از راه دور در حال رشد هستند.

به عنوان مثال، در ووهان چین، شرکت هوآوی در مدت سه روز یک شبکه ۵G را در یک بیمارستان تخصصی نصب کرد: روبات‌های مجهز به تکنولوژی  ۵Gمی‌توانند به پزشکان در مراقبت از بیماران در بیمارستان کمک کرده و اندازه گیری‌هایی انجام دهند و زمان لازم  برای رسیدگی به بیماران توسط کارکنان پزشکی را کاهش دهند.

همچنین، در چین، ۵G خدمات سلامت از راه دور را تقویت کرده است. به عنوان مثال شرکت China Mobile، ایستگاه های پایه ۵G را در دو بیمارستان صحرایی اضطراری – Huoshenshan و Leishenshan – افتتاح کرد و از روند ساخت این دو بیمارستان به صورت بلادرنگ، ویدیویی به صورت زنده ارائه کرد.

توسعه ۵G، جلوگیری از ایجاد شکاف دیجیتال است یا دائمی کردن آن؟

ناظران صنعت خاطر نشان کرده‌اند که در صورت عمق بخشیدن شکاف دیجیتال، پیشرفت ۵G به سادگی متوقف خواهد شد.

در ماه فوریه، گزارشی خاطر نشان کرد که کمیسیون ارتباطات فدرال تخمین می‌زند که ۲۱ میلیون آمریکایی فاقد دسترسی به پهنای باند زیاد هستند و به عبارت بهتر ۴۲ میلیون بدون هر گونه دسترسی هستند. این شکاف دیجیتالی مدت‌ها است که پایه و اساس مهمی برای ایجاد پوشش ۵G بوده است.

افرادی که تجربه دسترسی به وای فای در کلان‌شهرهای مختلف را دارند، با این شکاف دیجیتال آشنا هستند. بیل پاگ، مدیر شرکت مشاوره اسمارت کانشنز گفت: این مسئله باید یک دیدگاه جامع باشد آیا شما با استفاده از یک رویکرد از پایین به بالا اتصال را آغاز می‌کنید یا با جوامع تحت حمایت شروع می‌کنید؟

برخی از شهرها، که به توسعه ۵G در آینده نگاه می‌کنند، می‌گویند که چشم به گسترش استفاده از این فناوری برای بررسی نابرابری دیجیتال دارند.

به عنوان مثال، دیوید اِلز ، مدیر ارشد اطلاعاتی بوستون، اظهار داشت که این شهر نمی‌خواهد به ۵G دسترسی داشته باشد تا نابرابری در بوستون تعمیق شود. وی تأکید کرد که مشارکت‌های دولتی و خصوصی برای اطمینان از دسترسی گسترده به این تکنولوژی ضروری است. وی گفت همچنین اطمینان از این که ساکنان در بطن این بررسی‌ها هستند، مهم است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram