MiraiMap-4-877x432

مزایای پزشکی از راه دور در عصر کووید-۱۹

در ۵ دقیقه این متن را بخوانید

در دوره شیوع بیماری کووید-۱۹، مزایای عملیات پزشکی از راه دور به خوبی خود را نشان داده‌اند.

در حالی که جهان درگیر کووید-۱۹ است، بیماران و پزشکان برای پر کردن شکاف ایجاد شده توسط این ویروس به راه‌های دیجیتال رو آورده‌اند. در اوایل ماه آوریل آزمایش بیش از ۱ میلیون نفر برای کووید-۱۹ مثبت بود. علائم آنفلونزا-مانند این افراد از ملایم تا شدید متغیر بود که تاکنون منجر به مرگ بیش از ۱۱۷۰۰۰ نفر شده است.

بدون دستیابی به واکسن این بیماری، فاصله‌گذاری فیزیکی و انجام آزمایشات، تنها روش‌های صحیح و تست شده برای کاهش سرعت انتشار آن است. این امر موجب افزایش شدید جلسات پزشکی از راه دور شده است که جایگزینی برای مراقبت‌های درمانی حضوری می‌باشد.

پزشکی از راه دور، از روش‌های دیجیتالی یا ارتباط از راه دور همچون کنفرانس‌های ویدیویی برای برقراری ارتباط با بیماران کمک می‌گیرد. دستگاه‌های متصل نیز بخشی از این امر هستند، که علاوه بر برقراری ارتباط با بیمار، امکان نظارت بیمار از راه دور را نیز فراهم می‌سازد. بیماران می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های متصل، پزشک خود را در جریان اطلاعاتی همچون ضربان قلب، دمای بدن، عملکرد ریه‌ها و غیره قرار دهند.

حتی پیش از ظهور کووید-۱۹، پزشکی و درمان از راه دور به مقابله با هزینه‌های سرسام‌آور پزشکی و کمبود دسترسی بیماران به درمان مناسب کمک بسیاری نموده بود. بر اساس گزارش موردور اینتلیجنس، بازار پزشکی از راه دور تا سال ۲۰۲۱ به ارزش جهانی بیش از ۶۶ میلیارد دلار خواهد رسید.

و بر اساس تحقیق سال ۲۰۱۹ اکسنچر از مصرف‌کنندگان پزشکی دیجیتال، ۲۹% از شرکت‌کنندگان به نوعی از مراقبت‌های مجازی استفاده کرده بودند – این آمار نسبت به ۲۱% در سال ۲۰۱۷ با افزایش مواجه شده است.

اما اضطرار ناشی از یک ویروس بسیار واگیردار، باعث افزایش سرعت به کارگیری پزشکی از راه دور شده، و تقریباً یک شبه آن را مشهور ساخته است.

برای مثال، کلینیک کلیولند اعلام کرده است که در ماه مارس بیش از ۶۰۰۰۰ نفر توسط فناوری پزشکی از راه دور ویزیت شده‌اند، که این عدد در دوره قبلی برابر با ۳۴۰۰ نفر بوده است. این ارقام نشان دهنده افزایش بیش از ۱۷۰۰ درصدی می‌باشد.

دکتر سمیر قمر که یک پزشک مراقبت‌های اولیه در لاس‌وگاس، و همچنین طراح پلتفرم و دستگاه متصل پزشکی از راه دور مِدوَند است، می‌گوید: “هر از چند گاهی، جهان در حالت آماده‌باش قرار می‌گیرد. اکنون مناسب‌ترین زمان برای درک اهمیت پزشکی از راه دور است.”

مزایای پزشکی از راه دور

نوید پزشکی از راه دور پیش از بحران کنونی پزشکی داده شده بود، اما با پر شدن بیمارستان‌ها از بیماران، پتانسیل آن به اوج خود رسید تا از قرار گرفتن پزشکان در معرض بیماری در زمان معالجه بیماران جلوگیری به عمل آید.

یکی از مزایای اصلی پزشکی از راه دور، کاهش هزینه‌های سرسام‌آور است. در یک تحقیق از بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن به عمل آمد، مشخص شد که پزشکی از راه دور موفق به کاهش نیمی از مراجعات اورژانسی و ۹۰% از بستری شدن بیماران شده است.

از دیگر مزایای اصلی مراجعات دیجیتالی به پزشک این است که می‌توان  به مراقبت از بیماران بیشتری پرداخت، که شامل جوامع آسیب‌پذیر در مناطق روستایی فاقد دسترسی مناسب به بیمارستان نیز می‌شود. در تحقیقی که در سیستم پزشکی دانشگاه ویرجینیا انجام شد، مشاهده شد که رضایت بیماران در نواحی روستایی تا ۳۰% افزایش یافته و باعث شده تا بیماران نیاز به طی مسافت‌های طولانی نداشته باشند.

کاهش هزینه‌ها و گسترش دسترسی با یکدیگر در ارتباط هستند.

جسیکا گروپمن، مدیر تحقیق و تحلیلگر اصلی در کالیدو اینسایتس می‌گوید: “بیمارانی که پیشتر از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی با کیفیت بی‌بهره بودند، هم‌اکنون می‌توانند آن را در اختیار داشته باشند. این فناوری بدون هیچ هزینه اضافی، دسترسی بیماران را گسترش می‌دهد و این مورد بزرگ‌ترین مزیت آن است.”

دیگر مزیت پزشکی از راه دور، ظرفیت آن در دسترسی به مجموعه داده‌هایی است که می‌توانند ترندها را شناسایی کرده و امکان تحلیل پیشگویانه را فراهم سازند. در طول دهه گذشته، تحلیل داده‌ها در تشخیص بیماری‌هایی همچون دیابت و سرطان‌های مختلف امری اساسی بوده است.

در مورد تحلیل‌های متمرکز بر کووید-۱۹، پزشکان می‌توانند با ردیابی تماس‌ها به تحلیل انتشار ویروس بپردازند، تا تاثیر تغییر رفتار بر کاهش سرعت انتشار را دریابند، و متوجه شوند که چرا برخی از بیماران بهبود یافته و برخی دیگر جان خود را از دست می‌دهند. برای مدتی از داده‌های بزرگ برای فهم عوامل خطر و همچنین استعداد ژنتیکی بیماری‌هایی چون دیابت و سرطان استفاده می‌شد.

با تاثیرات کووید-۱۹، محققان توانسته‌اند الگوهایی از انتشار این ویروس را تشخیص داده، و بر اساس نتایج آن لوازم پزشکی را به مناطق پر خطر انتقال دهند.

گروهی از مرکز علوم پزشکی تگزاس در هوستون، موفق به توسعه یک ابزار هوش مصنوعی شده‌اند که نیاز به مداخله بیشتر برای پیشگیری از انتشار ویروس در منطقه گریتر هوستون را نشان می‌دهد. محققان دانشگاه استنفورد، برای پیش‌بینی نتایج استراتژِ‌های مختلف مداخله یک مدل مبتنی بر داده را راه‌اندازی کرده‌اند.

چالش‌های به‌کارگیری پزشکی از راه دور

با این وجود، چالش‌های زیادی در پزشکی از راه دور وجود دارد. اول اینکه، مدل پزشکی در ایالات متحده، مجوز تک ایالتی می‌باشد. با وجود این که ۲۴ ایالت به پزشکان مجوز فعالیت در چندین ایالت را می‌دهند، نگه‌داری از چندین مجوز برای پزشکان پرخرج خواهد بود. وضعیت اضطراری کووید-۱۹ باعث تعلیق الزامات مجوز پزشکی شده است تا پزشکان بتوانند فراتر از مرز ایالت‌ها به بیماران کمک نمایند، اما با نابودی این بحران محدودیت‌های مجوز پزشکی نیز دوباره فعال خواهند شد.

بازپرداخت نیز یک مشکل دیگر است. امروزه تنها ۱۰ ایالت در ایالات متحده آمریکا بازپرداخت را برای جلسات پزشکی از راه دور و همچنین ویزیت‌های رودررو فراهم می‌کنند. برای این‌که پزشکان بتوانند از بیماران مراقبت نموده و دستمزد خود را دریافت کنند، این امر باید تغییر نماید. قمر می‌گوید امروزه پزشکانی که در ایالت‌های فاقد قوانین بازپرداخت کار می‌کنند، در واقع به صورت رایگان خدمت می‌کنند.

پزشکی از راه دور به دسترسی به پهنای باند قدرتمند نیز نیاز دارد، اما بر اساس برخی تخمین‌ها، تنها دو-سوم از ساکنان جوامع روستایی به این مورد دسترسی دارند. این نوع از جوامع آسیب‌پذیر، دقیقاً افرادی هستند که به خدمات پزشکی از راه دور نیاز دارند، اما ممکن است به دلیل فقر یا عدم دسترسی به اینترنت از پا درآیند.

مشکل دیگر در این زمینه، امنیت داده‌هاست. برای مثال، در ماه آوریل سناتور ریچارد بلومنتال نامه‌ای به مدیرعامل یکی از شرکت‌های بزرگ کنفرانس‌های ویدیویی ارسال کرد، و با توجه به افزایش کنفرانس‌های راه دور در طول اپیدمی کووید-۱۹ که شامل پزشکی از راه دور نیز می‌شود، از او خواست تا اطلاعاتی درباره اقدامات امنیتی پلتفرم را بازگو نماید.

علاوه بر این، بیش از ۱۷۰۰ دامته جدید متصل به این پلتفرم ویدیویی در دو هفته اخیر ثبت شده‌اند: یک-چهارم آن‌ها در طول هفته گذشته ثبت شده و ۴% از آن‌ها حاوی مشخصات مشکوک بوده‌اند.

بلومنتال اشاره کرده است که این تاریخچه دردسرساز از روش‌های طراحی نرم‌افزار و خطاهای امنیتی، باعث ایجاد خطرات مهمی در زمینه امنیت و حریم شخصی می‌شود. افراد نمی‌دانند که اطلاعات آن‌ها در زمینه‌های مختلف به چه صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما می‌خواهند اطلاعات بیماری آن‌ها ایمن و خصوصی باقی بماند.

قمر می‌گوید که اصول امنیت طراحی در پلتفرم سازگار با HIPAA وی بسیار مهم است، و این پلتفرم اطلاعات بیماران را رمزگذاری می‌کند.

پزشکی از راه دور، آماده برای فعالیت در مقیاس بزرگ

علیرغم اینکه کاربران و عموم مردم نیاز به کنار آمدن با پزشکی از راه دور دارند، پزشکان معتقدند که این فناوری ماندگار خواهد شد. پزشکی از راه دور برای مدتی تبدیل به موضوعی مشهور شده بود، اما کووید-۱۹ به فرآیند ورود آن به دنیای واقعی سرعت بخشید. قمر اظهار داشته که شاهد رشد چندهزار درصدی این کسب‌وکار بوده است. وی می‌گوید: “پزشکی از راه دور اینجاست تا به خوبی ماندگار شود.”

پزشکانی که بر اساس قوانین قرنطینه ایالت خود در خانه ماندگار شده‌اند، در تاریخ ۲۵ مارس از طریق کنفرانس ویدیویی در “اجلاس نوآوری کووید-۱۹” شرکت کردند و تاثیرات کووید-۱۹ بر جامعه پزشکی را مورد بحث قرار دادند.

بنابر مشاهدات جان براونشتاین مدیر ارشد نوآوری در بیمارستان کودکان بوستون، صنعت پزشکی در زمینه دیجیتالی کردن مراقبت‌های پزشکی از مراحل سخت عبور کرده است. بروانشتاین می‌گوید: “من فکر نمی‌کنم که اوضاع مانند سابق شود، و این یک تغییر مثبت است. ما چشم‌های پزشکان را باز کرده‌ایم، چشم‌های مدیران را باز کرده‌ایم. بیماران نیز به ارزش آن پی می‌برند. این نوع از اقدامات دیجیتالی، اساسی برای پیشرفت اقدامات پزشکی خواهند بود.”

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram