DSCF5689.jpg.optimal

آیا فناوری‌های پوشیدنی مچی می‌توانند علائم اولیه تنفسی کووید-۱۹ را شناسایی کنند؟

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

بسیار بعید است که بحران فعلی ویروس کرونا به صورت کامل و منظم از طریق یک راهکار رفع شود، و همین امر تحقیقاتی نظیر مطالعه بر فناوری‌های پوشیدنی مچی ردیاب سلامت استارتاپ ووپ (WHOOP) را مهم می‌سازد. این تحقیق که در دانشگاه کویینزلند مرکزی استرالیا در همکاری با کلینیک کلیولند انجام شده است، داده‌های جمع‌آوری شده توسط سخت‌افزار ووپ، از صدها داوطلبی که ابتلا به کووید-۱۹ را در خود شناسایی کرده بودند، به کار می‎گیرد تا تغییرات تنفسی آن‌ها را در گذر زمان مطالعه نماید.

داده‌های مورد استفاده در این مطالعه از طریق سخت‌افزار ۳.۰ ووپ جمع‌آوری شده‌اند. این سخت‌افزار اخیراً مورد تایید یکی از مطالعات خارجی دانشگاه آریزونا قرار گرفته است، که به صورت اختصاصی برای تعیین دقت اندازه‌گیری میزان تنفس در خواب انجام شده است، و این دستگاه از همین امر برای ارائه شاخص کیفیت خواب به کاربران خود استفاده می‌کند. این مطالعه نشان داد که این سخت‌افزار یکی از دقیق‌ترین ابزار برای اندازه‌گیری میزان تنفس کمتر از فرآیند تهاجمی هستند. همین امر باعث شد تا محققان بر این باور باشند که این ابزار می‌تواند به عنوان یک سیستم هشدار زودرس برای تشخیص زودهنگام نشانه‌های تنفس غیرطبیعی در بیماران کووید-۱۹ مفید واقع شود.

گروه ووپ بیان می‌کند که میزان تنفس گزارش شده از سوی سخت‌افزار آن، به ندرت از مبنای فردی تعیین شده منحرف می‌شوند، و معمولاً به دو دلیل این اتفاق رخ می‌دهد: عوامل محیطی همچون دمای بالا غیرمعمول یا تغییر ناگهانی چشمگیر در تراکم اکسیژن، و یا مشکلی که در بدن وجود دارد همچون عفونت سیستم تنفسی تحتانی.

کووید-۱۹ نیز به طور مشخص یکی از عفونت‌های سیستم تنفسی تحتانی است، که در نقطه مقابل آنفولانزا و سرماخوردگی قرار دارد که مشکلات سیستم تنفسی فوقانی هستند. به این معنی که ارتباط قوی‌ای میان تغییر میزان تنفس به دلیل مشکلات سیستم تنفسی تحتانی که توسط عوامل محیطی به وجود نمی‌آید (که از بین رفتن آن‌ها نسبتاً آسان است) و موارد کووید-۱۹ وجود دارد. به دلیل این‌که  فناوری پوشیدنی ووپ به منظور پیدا کردن انحرافات به عنوان نشانه‌ای از اختلال در میان دیگر نشانه‌های نظارت شده طراحی شده است، می‌تواند تغییرات در میزان تنفس پیش از آگاهی شخص از کمبود تنفسی خود را متوجه شود.

این فناوری هنوز در مرحله مطالعه قرار دارد، بنابراین تنها یک فرضیه است و باید توسط داده‌ها پشتیبانی شود. گروه سازنده آن بیان کرده‌اند که این امر حدوداً ۶ هفته طول می‌کشد، و تا کنون چند صد مورد گزارش فردی کووید-۱۹ در اپلیکیشن مبدا آن وجود دارد و هدف آن ثبت حداقل ۵۰۰ مورد با نتیجه آزمایش مثبت کووید-۱۹ است. پژوهش‌های دیگری نیز در حال انجام‌اند که قابل استفاده بودن فناوری‌های پوشیدنی نظارت‌گر بر سلامت و تناسب اندام کاربران در زمینه ارائه هشدارهای زودهنگام برای مبتلایان احتمالی کووید-۱۹ را آزمایش می‌کنند، و از جمله آن‌ها می‌توان به تحقیق دانشگاه کالیفرنیا سن‌فرانسیسکو با استفاده از حلقه اوورا (Oura Ring) اشاره کرد.

بر خلاف اپیدمی‌های پیشین، بحران کرونا ویروس فعلی در زمانی رخ داده است که ما برای حل چالش‌ها بیشتر از هر وقت در پی اتخاذ رویکردهای مبتنی بر داده هستیم، و تعداد زیادی از دستگاه‌های سلامت‌سنج را در اختیار داریم. این فناوری‌ها می‌توانند به کنترل بیشتر بر شیوع بیماری کمک کرده و همچنین روند رشد و شیوع آن را در جوامع به خوبی نشان دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram