pek_main_1280p

به کارگیری زیر ساخت شهر هوشمند و داده های حجیم در مقابله با کرونا

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

کره‌ی جنوبی و سنگاپور برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، رویکردهای شهرهوشمند را اتخاذ می‌کنند. هر دو کشور از پیگیری ارتباطات استفاده می‌کنند تا افرادی را که در معرض ویروس کرونا قرار گرفته‌اند و همچنین تمام کسانی که با افراد مبتلا در تماس بوده‌اند را شناسایی کنند.

وزارت زیرساخت و حمل و نقل کره‌ی جنوبی به منظور تسریع روند این فرآیند از هاب داده‌ی شهر هوشمند این کشور استفاده کرد. این وزارت با همکاری وزارت علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات از سال ۲۰۱۸ در حال ساخت ابزار هستند.

پیشتر، آژانس سیاست ملی به چندین آژانس تقاضای اطلاعات تماس داده بود تا بتواند با افراد مشکوک به کرونا ارتباط بگیرد. با رسیدگی به این تقاضا از طریق هاب داده‌ی شهر هوشمند، درخواست و پاسخ در یک محل صورت می‌گیرد. همچنین، رفت و آمدهای فرد روی نقشه قابل ردیابی است و این بخشی از هاب می‌باشد. به گفته‌ی دولت، این هاب برای ردیابی تنها در طول فاز پاسخ به بحران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیوید هِیمان، بنیان گذار و مدیرعامل اسمارت سیتی وورکس گفت پیگیری سلامت عمومی در زمان کنترل بیماری‌های عفونی است.

وی می‌گوید: “پیدا کردن افراد مبتلایی  که شما با آن‌ها ارتباط نزدیک داشته‌‌اید، کلید ریشه یابی شیوع بیماری است.”

به دلیل رشد نمایی در موارد جدید، نبود علائم در افراد مبتلا و تاخیر ۱۴ روزه میان ابتلا و بروز بیماری، پیگیری ارتباطات برای کووید-۱۹ بسیار دشوار است. استفاده از تکنولوژی‌های مبتنی بر موقعیت مکانی می‌تواند در شناسایی افراد مبتلا به دولت کمک کند.

هِیمان می‌گوید: “استفاده از تکنولوژی‌های مبتنی بر موقعیت مکانی شهر هوشمند که روزانه در سرویس‌های تاکسیرانی اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مسیرهای رفت و آمد ما، فرزندان و دوستانمان را ردیابی می‌کند، می‌تواند یک راه‌حل باشد.”

در سنگاپور نیز آژانس تکنولوژی دولتی با همکاری وزارت بهداشت این کشور در ۲۰ مارس ترِیس‌توگِدِر را راه‌اندازی کرد.

اپلیکیشن ترِیس‌توگِدِر از سیگنال‌های برد کوتاه بلوتوثی استفاده می‌کند تا با استفاده از اپلیکیشن یک تلفن را به تلفن کاربر نزدیک وصل کند. این اپلیکیشن جزئیات ضبط شده را به مدت ۲۱ روز روی تلفن همراه کاربر ذخیره می‌کند اما این شامل داده‌های موقعیت مکانی نمی‌شود. شهروندان ملزم به استفاده از این اپلیکیشن نیستند و بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر بعد از راه‌اندازی برنامه آن را دانلود کردند. مقامات گفته‌اند اگر خطر سلامت عمومی مربوط به رفت و آمدهای فردی باشد، داده‌ها را رمز گشایی خواهند کرد. داده‌ها به صورت اتوماتیک در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد و بعد از ۲۱ روز پاک می‌شود.

ردیابی مکانی، ویروس کرونا و حریم شخصی

چین برای ردیابی وضعیت سلامتی افراد و کنترل رفت و آمد در شهرهایی که تعداد افراد مبتلا بالا است از روشی مشابه استفاده می‌کند. افراد می‌بایست از اپلیکیشن استفاده کنند و وضعیت خود را به اشتراک بگذارند تا بتوانند به حمل و نقل عمومی دسترسی داشته باشند.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد اپلیکیشن مشابهی را ارائه داده‌اند که می‌تواند پردازش دستی پیگیری ارتباطات را به پردازش دیجیتالی تبدیل کند. یک کارآفرین در اِل سالوادور یک اپلیکیشن مشابه برای گوشی‌های اندروید ساخته و برای توسعه‌ی بیشتر به دنبال حمایت دولتی است.

لایجه‌ی سنا مربوط به ویروس کرونا در ایالات متحده برای مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری جهت ردیابی شیوع ویروس بودجه در نظر گرفته است. این لایحه در ۲۵ مارس به تصویب رسیده و ۵۰۰ میلیون دلار بودجه را به ردیابی و تحلیل اختصاص داده است.

چالش‌ منحصربفرد در ایالت متحده نسبت به رویکرد مبتنی بر اپلیکیشن برای پیگیری ارتباطات، حفظ حریم شخصی افراد است. هِیمان می‌گوید تعداد افراد مخالف ردیابی داده‌های شخصی توسط دولت و کمپانی‌های داده‌های حجیم روز به روز درحال افزایش است، از ادوارد اسنودِن گرفته تا قانون “حق فراموش شدن” اروپا.

هِیمان ادامه می‌دهد: “نگرانی درباره‌ی ردیابی موقعیت‌های مکانی همه و تمام کسانی که نزدیک افراد مبتلا بوده‌اند و یا خودشان مریض بوده‌اند، مسئله‌ی فایده‌ نیست، بلکه سوال اینجاست دولت می‌خواهد با این داده چه کار دیگری انجام دهد؟ آیا ممکن است از این داده برای لغو استخدامی، خدمات، بیمه یا دیگر مسائل مهم استفاده کند؟ آیا ممکن است آن را برای شرمساری، خوار کردن یا انداختن افراد یا گروه‌ها از وجهه‌ی عمومی افشا کنند؟”

چالش ایجاد تعادل میان منافع عمومی جهت مراقبت از سلامت افراد به ازای نفی کوتاه مدت حریم شخصی و نظارت شدیدتر دولتی است.

هِیمان می‌گوید کلید مدیریت نگرانی در مورد حریم شخصی و نظارت مبتنی بر فناوری پیشرفته توسط دولت، ناشناس کردن داده و اعطای کنترل کافی به افراد روی داده‌های خود است.

وی می‌گوید: “جزئیات شخصی مانند نام کاربر که ممکن است هویت شما را برملا کند نباید جمع آوری شود یا دسترسی آن باید تنها برای اهداف خاص سلامتی کدگذاری شود، همچنین در صورت عدم نیاز داده بایستی پاک شود.”

اسمارت سیتی وورکس نسل بعد شتاب دهنده‌ی کسب و کار است که می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های اولیه را به سرعت تجاری سازی کند، سرعت ورود محصولات به بازار را افزایش دهد و ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهد. این سازمان در حال حاضر روی پیاده سازی شهر هوشمند به واسطه‌ی تکنولوژی‌هایی کار می‌کند که از بزرگسالان، دانش آموزان و جامعه‌ی سلامت عمومی پشتیبانی می‌کنند.

حفظ اطلاعات شخصی سلامت

هر سیستم ردیابی که اطلاعات شخصی سلامت را پایش می‌کند بایستی از الزامات HIPAA پیروی کند که نحوه‌ی جمع آوری و استفاده از این اطلاعات را شرح می‌دهد.

کوین لنکاستر، مدیرکل راه‌حل‌های امنیتی کاسِیا می‌گوید رهبران سی دی سی بایستی مطمئن شوند پیش از ارائه‌ی اطلاعات سلامتی محافظت شده به توسعه دهندگان اپلیکیشن یا دیگر کمپانی‌های تکنولوژی، محافظت HIPAA اعمال می‌شود.‌

وی می‌گوید: “بسیاری از کمپانی‌های تکنولوژی خارجی در ذخیره‌ی ایمن حجم بالای داده با هزینه‌ی کم و ارائه‌ی ابزار داد‌ی حجیم به رسانندگان مراقبت سلامت و بهره‌گیری از این تکنولوژی‌های مقیاس پذیر عملکرد بسیار خوبی دارند. هرچند مجریان مراقبت سلامت بایستی پیش از ارائه‌ی اطلاعات سلامت به شخص ثالث و متعاقبا به خطر اندازی داده‌های بیمار، در درمان دقیق و به کارگیری تمامی راه‌حل‌ها مراقب باشد.”

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram