sigfox_connect_compliance

شبکه 0G ، آینده شبکه های دامنه وسیع در شهرهای هوشمند

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

براساس یک گزارش، ۷۱٪ از استفاده کنندگان از اینترنت اشیا (IoT) در بخش عمومی از کاهش هزینه‌های خود خبر داده‌اند و ۷۰٪ نیز گفته‌اند که راه‌حل‌های اینترنت اشیا باعث بهبود میدان دید آنها در عملیات سازمان خود شده است. جرمی پرنس، رئیس شرکت Sigfox USA می‌گوید، بخش های مختلف از فاضلاب تا ایمنی، با اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا از بینش بهتری در مورد چگونگی استفاده و مکان منابع شهری بهره‌مند می‌شوند.

با این حال، دو مانع اصلی بر سر راه تطبیق راه‌حل‌های اینترنت اشیا در بخش شهری و عمومی وجود دارد. ۵۷٪ از پاسخ دهندگان در یک نظر سنجی اخیر امنیت شبکه‌ها و به دنبال آن عدم بودجه (۲۷٪) را بعنوان مانع شماره یک برای پذیرش بیشتر اینترنت اشیا اعلام کردند.

برای غلبه بر این موانع، شهرداری‌ها با توجه به پذیرش اینترنت اشیا ممکن است شبکه‌ها و فناوری‌های جدیدی را که نیاز به هزینه‌های مکرر نداشته باشد، جایگزین روش‌های سنتی کنند و امنیت را از طریق این فناوری‌ها تضمین کنند. یکی از گزینه‌های موجود شبکه  0G است.

شبکه  0G چیست؟

شبکه  0Gیک شبکه بی‌سیم اختصاصی با پهنای باند کم است که بطور اختصاصی برای اتصال دستگاه‌های اینترنت اشیا ساده، کم‌مصرف و کم‌هزینه به اینترنت طراحی شده است. سادگی 0G بدین معنی است که شهرها می‌توانند از راهکارهای اینترنت اشیا که نیاز به سیم کارت دارند، اجتناب کنند و با پرداخت ۴۰ دلار (۳۵ یورو) برای هر دستگاه، به این شبکه وصل شوند. در عوض، شهروندان شهر هوشمند می‌توانند با اتصال دستگاه‌های اینترنت اشیا به یک شبکه  0Gکه امکان انتقال مقادیر کمی از داده‌ها در مسافت‌های طولانی را فراهم می‌کند، اطلاعات مورد نیاز خود را برای اداره تصمیماتشان هدایت کنند. از آنجا که 0G دارای انرژی کم است، دستگاه‌ها عمر باتری طولانی‌تری دارند و باتری را برای روشن نگه داشتن دستگاه کمتر مصرف می‌کنند.

شبکه های 0G نسبت به سایر شبکه‌های سنتی ایمن‌تر هستند. 0G جلسات ارتباطی دو طرفه سنتی را فعال نمی‌کند. در عوض، هنگامی که دستگاه  داده‌ها را به ایستگاه پایه ارسال می‌کند، به حالت خواب می‌رود. این کار یک حفره بسیار کوچک ایجاد می‌کند که در طی آن هکرها می‌توانند وارد شبکه شوند و کنترل دستگاه را به دست گیرند. به این ترتیب، دستگاه‌های ارتباطی از طریق شبکه 0G همیشه متصل به اینترنت نیستند و طبیعتا به طور قابل توجهی کمتر در معرض حملات شبکه قرار می‌گیرند.

آیا امروزه شهرهای هوشمند از 0G استفاده می‌کنند؟

شهرهای هوشمند با اتصال دستگاه‌های اینترنت اشیا به یک شبکه 0G، می‌توانند بر موانع هزینه و امنیت غلبه کرده و از قابلیت‌های اینترنت اشیا استفاده کنند. در حال حاضر، برخی از شهرهای هوشمند با استفاده از داده‌های جمع آوری شده از دستگاه‌های اینترنت اشیا که به یک شبکه 0G متصل شده‌اند، به بهبود کیفیت زندگی شهروندانشان خواهند پرداخت.

به عنوان مثال، در اسپانیا، دستگاه‌های اینترنت اشیا متصل به یک شبکه 0G به چراغ‌های خیابانی وصل شده اند. این برنامه به دولت‌های محلی کمک می‌کند تا با خودکار کردن نگهداری پیش‌بینی و بهبود کیفیت روشنایی، مصرف انرژی خود را بهتر درک و بهینه‌سازی کنند. در انگلیس، راه‌حل‌های اینترنت متصل به 0G برای هشدار دادن به نشت آب در ساختمان‌ها استفاده می‌شود و میزان خسارت آب را کم می‌کند. در دانمارک، دستگاه‌های اینترنت اشیا متصل به سطل زباله‌ها در هنگام پر شدن سطل، با یک سیگنال شبکه 0G متصل می‌شوند تا زباله‌ها با کارآیی بیشتری جمع آوری شوند و منجر به داشتن محیط‌های تمیز و سالم شهری شود.

اینها فقط برخی از تغییراتی است که راه‌حل‌های اینترنت اشیا می‌توانند شهرهای هوشمند ایجاد کنند. مسئولان ایمنی عمومی همچنین می‌توانند از دستگاه‌های اینترنت اشیا برای تشخیص شلیک گلوله استفاده کنند و اطمینان حاصل کنند که شیرهای آتش نشانی در شرایط کاری مناسبی قرار گرفته‌اند یا خیر. با این شبکه تمامیت ساختاری زیرساخت های شهر حفظ می‌شود.

قدرت اینترنت اشیا می‌تواند در مقیاس بزرگ امتحان شده و به شکل بهینه‌ای مورد استفاده قرار گیرد. با اجرای 0G، مقامات شهری می‌توانند برنامه‌های اینترنت اشیایی مقرون به صرفه و ایمن را فعال کنند که باعث ایجاد نوآوری در شهرهای هوشمند برای سال‌های آینده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram