رونمایی از سامانه هوشمند تشخیص کوید ۱۹، دستاوردی از محققان دانشگاه شریف

سامانه هوشمند تشخیص کوید ۱۹ توسط محققین دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور در معاونت علمی و فناوری رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی؛ با شیوع ویروس کوید ۱۹ و همه گیر شدن آن در سطح جهان، تشخیص این بیماری در اولویت کاری نظام پزشکی کشورهای دنیا و سازمان‌های بین‌المللی همچون WHO قرار گرفته است. برای تشخیص این بیماری در حال حاضر چندین روش وجود دارد، ولی یکی از بهترین روش‌ها که دقت بیشتر و هزینه کمتری دارد استفاده از تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه برای تشخیص پنومونی کوید ۱۹ می‌باشد.
گروه تحقیقاتی آی مِد متشکل از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است که تحت نظر دکتر حمید رضا ربیعی استاد هوش مصنوعی، با همکاری دکتر حسین قناعتی استاد رادیولوژی، و همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، اصفهان و کرمان، و با حمایت مرکز نوآوری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف، و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موفق به توسعه سامانه‌ای هوشمند به عنوان دستیار متخصصین رادیولوژی گردیده است که سرعت و دقت تشخیص کوید ۱۹ را از طریق پردازش تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه افزایش می‌دهد.
سامانه تشخیص پنومونی کوید ۱۹ ما با استفاده از نوآوری در پیش پردازش این تصاویر و الگوریتم‌های یادگیری ژرف می‌تواند ناهنجاری‌هایی که در مراحل ابتدایی در تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه دیده نمی‌شوند را تشخیص داده و حجم ناحیه عفونی را نیز در مدت زمان بسیار کوتاهی با دقت بسیار بالا محاسبه نماید. این سامانه با ویژگی‌های منحصر به فرد جزو معدود سامانه‌های موجود دنیا با دقت و سرعت بالا در تشخیص کوید ۱۹ می باشد، و آماده خدمت‌رسانی رایگان به صورت برخط و غیر برخط در تمامی مراکز درمانی دنیا می‌باشد.
گفتنی است؛ تیم آی مد متشکل از دکتر حمید رضا ربیعی، استاد هوش مصنوعی، دکتر حسین قناعتی، استاد رادیولوژی، حامد دشتی فارغ التحصیل کارشناسی ریاضی و مهندسی کامپیوتر، سعید مسعودیان فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هوش مصنوعی، و رسا قوامی دانشجوی دکترای هوش مصنوعی می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://aimed-sharif.ir/ مراجعه فرمایید.

منابع خبر :

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =