002-testing-scaled-e1585667885526-1024x613

طراحی متن باز دستگاه تنفسی کم هزینه برای مقابله با پاندمی کرونا

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) امیدوار هستند که طرحی متن باز برای دستگاه تنفسی کم هزینه ارائه دهند، که بتواند به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با مشکلات تنفسی جدی کمک نماید.

این دستگاه موتوری به صورت خودکار آمبوبگ‌ها را فشرده می‌کند، و عملی مشابه عمل احیا توسط کارکنان آمبولانس برای بیمارانی با مشکل تنفسی را انجام می‌دهد. در میان نگرانی‌های فزاینده درباره کمبودهای گسترده با افزایش رشد اپیدمی ویروس کرونا، و در زمانی که تعدادی از مهندسان و دانشجویان پزشکی در تلاش برای ساخت یا اشتراک دستگاه‌های تنفس مصنوعی – با کیفیت و امنیت نامشخص –هستند، این طرح‌ها می‌توانند کارآمد باشند.

این گروه اخیراً وبسایتی را راه‌اندازی کرده‌اند که از پروژه دستگاه تنفس اورژانسی MIT یا ای-ونت (E-Vent) پرده‌برداری کرده است، و بیان داشته است که این دستگاه هم اکنون برای بررسی سریع تحت مجوز استفاده اضطراری، به سازمان غذا و دارو ارسال شده است. هفته گذشته، مجله بررسی فناوری MIT خبر داد که این گروه قصد آزمایش این دستگاه‌ها بر خوک‌ها را داشته‌اند، اما نتیجه این آزمایش هنوز نامشخص است.

یکی از اعضای گروه به اخبار MIT گفت: “در حال حاضر ما منتظر بازخورد FDA (سازمان غذا و دارو) هستیم. ما به دنبال کسب تاییدیه از سوی FDA هستیم و این فرآیند زمان‌بر خواهد بود.”

پاسخ این گروه به پرسش بنیادی این پروژه هنوز مشخص نیست: آیا ممکن است که با فعال‌سازی خودکار دستگاه تنفس دستی، به صورت ایمن به یک بیمار مبتلا به کووید-۱۹ تنفس مصنوعی داد؟

اگر پاسخ این سوال مثبت باشد، امید می‌رود که انتشار این طرح‌ها، نتایج آزمایشات و اطلاعات پزشکی مربوطه، به کارخانجات دارای ظرفیت و تخصص لازم امکان تولید تولید دستگاه‌های تنفس مصنوعی قابل اعتماد، ایمن و ارزان قیمت را بدهد. با این وجود، تاکید شده است که این دستگاه باید تنها تحت نظارت متخصصان تعلیم‌دیده پزشکی اجرا شود، و از لحاظ کارآیی، انعطاف‌پذیری و اثربخشی بالینی نمی‌تواند جایگزینی برای دستگاه تنفسی مورد تایید FDA برای بخش مراقبت‌های ویژه باشد.

همچنین بیان شده است که پیش‌بینی می‌شود ای-ونت MIT، در پخش ذخایر موجود و در شرایط مرگ و زندگی که هیچ گزینه دیگری وجود ندارد، بتواند کارآمد و کمک کننده باشد.

محققان دانشگاه مینسوتا در حال ساخت دستگاه مشابهی هستند که بر خودکارسازی پمپاژ آمبوبگ‌ها متمرکز است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، آن‌ها نیز به امید انتشار طراحی‌های متن باز در آینده نزدیک هستند.

این پروژه MIT به حدود یک دهه قبل بازمی‌گردد، که گروهی از دانشجویان MIT در دوره طراحی دقیق ماشین در همکاری با یوزی ساوکونن از مرکز پزشکی دانشگاه بوستون، یک نسخه اثباتی از ماشین را راه‌اندازی کردند. آن‌ها مقاله‌ای در مورد این دستگاه منتشر نمودند، اما هیچگاه برای تولید آن اقدام نکردند.

آن‌ها این دستگاه را به عنوان ابزاری برای مناطق روستایی در کشورهای در حال توسعه طراحی کردند، که در آن‌ها سطح بالایی از مشکلات مزمن تنفسی به چشم می‌خورد اما به دستگاه‌های تنفسی مکانیکی دسترسی ندارند. حتی در آن زمان نیز بیان شده بود که در صورت بروز پاندمی بزرگ مقیاسی همچون ویروسی که هم اکنون شیوع یافته است، این دستگاه می‌تواند نقش مهمی در کشورهایی همچون ایالات متحده نیز ایفا نماید.

در آن زمان، در مقایسه با ده‌ها هزار دلاری که صرف نسخه‌های استاندارد بیمارستانی این دستگاه می‌شد، قیمت آن حدوداً ۱۰۰ دلار تخمین زده شده بود.

گروه اکنون، طراحی‌های اصلی را به عنوان مرجع خود معرفی کرده است اما تلاش‌های دیگری نیز برای اطمینان از سهولت و قابلیت اعتماد در استفاده از آن انجام داده است. نسخه جدید این دستگاه مستحکم و با پوشش فلزی ساخته شده است.

پس از این که شیوع این بیماری در ایتالیا، چین و اسپانیا بر سیستم‌های بیمارستانی غلبه کرده و نیروی درمانی را مجبور به انتخاب میان مرگ و زندگی برای جمعیت عظیم بیماران کرده است، تلاش‌های نوظهوری برای تولید دستگاه‌های تنفسی بیشتر صورت گرفته‌اند. مسئولان در ایالات نیویورک و واشنگتن اعلام کرده‌اند که به زودی با کمبود دستگاه‌های ضروری مواجه خواهند شد.

بنابر برآورد مرکز امنیت درمانی، ایالات متحده در ماه فوریه تقریباً ۱۷۰۰۰۰ دستگاه تنفسی داشته است که می‌توانسته در اختیار بیماران قرار گیرد. اما شیوع این بیماری به گستردگی پاندمی آنفولانزا ۱۹۱۸، نیاز به بیش از ۷۴۰۰۰۰ دستگاه تنفسی خواهد داشت.

تولیدکنندگان در تلاش برای یافتن راه‌هایی به منظور افزایش تولید خود هستند. شرکت ونتک لایف سیستمز که یک سازنده دستگاه‌های تنفسی در بوتهل واشنگتن است، با غول خودروسازی جنرال موتورز همکاری می‌کند تا به عنوان بخشی از واکنش هماهنگ بخش خصوصی به نام StopTheSpread.org تولید خود را افزایش ببخشد. همچنین شرکت جی‌ای هلث کر نیز برای سرعت بخشیدن به تولید دستگاه‌های تنفسی با شرکت فورد همکاری می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram