monitored-baby

پایش نوزادان بستری به وسیله‌ی سنسورهای پوشیدنی

در < 1 دقیقه این متن را بخوانید

نوزادانی که در بخش مراقبت ویژه‌ی نوزادان (NICU) یا بخش مراقبت ویژه‌ی کودکان (PICU) بستری می‌شوند به وسیله‌ی مجموعه‌ی پیچیده‌ای از سنسورها کنترل می‌شوند که هر یک با سیمی به مانیتور بیمار وصل شده است. در زمان‌های اضطراری تمام این تکنولوژی‌ها مانع از پیوند نزدیک میان والدین و کودک می‌شود و دسترسی کادر درمان به بیمار را نیز با مشکل رو به رو می‌کند.

مهندسان دانشگاه نورث وسترن حسگر وایرلس و انعطاف پذیر پوشیدنی را توسعه دادند که می‌تواند همان علائم حیاتی که دستگاه با سیم جمع آوری می‌کند را جمع آوری کرده و مجموعه‌ای از قابلیت‌های افزوده‌ای را ارائه کند که دستگاه‌های تجاری موجود نمی‌توانند.

سنسورها جدید می‌توانند ضربان قلب، ضربان تنفس، دما و اکسیژناسیون خون را مانند سنسورهای معمولی ردیابی کنند، همچنین پایش حرکت و جهت‌گیری بدن، ضبط صدای قلب، گریه و دیگر بیومارکرهای صوتی را نیز امکان پذیر می‌سازد، حتی تخمین بسیار دقیقی از فشار خون سیستولیک نیز ارائه می‌کند.

توان سنسورها از طریق باتری‌های داخلی تامین می‌شود و تولید بسیار ارزان قیمتی دارند، همچنین برای استفاده در مناطق محروم و کلینیک‌هایی با وقعیت مکانی مختلف کاربردی هستند. علاوه‌ بر این، همین سنسور را می‌توان برای کنترل وضعیت خانم‌های باردار و بزرگسالان بیمار مورد استفاده قرار داد.

این سنسورها پس از دو تست جامع در دو بیمارستان واقع در شیکاگو که نتایج آن به تازگی در ژورنال پزشکی نیچر به چاپ رسیده، در حال حاضر جهت استفاده روی نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان کنیا و زامبیا در حال ارزیابی هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram