1582060542645

افزایش طول عمر سیستم‌های نهفته توسط هایپروایزر

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

درون دستگاه‌های پزشکی، سیستم‌های حمل و نقل، اتومبیل‌ها، ابزارآلات سنگین و ربات‌های صنعتی، سیستم‌های نهفته متعددی وجود دارد. در چنین سیستم‌های پیچیده‌ای، یک هایپروایزر می‌تواند نظارت لازم برای محدوده‌های نرم‌افزاری جداگانه را ارائه دهد تا به صورت ایمن و قابل اطمینان به اشتراک گذاری منابع و سخت‌افزارهای رایج بپردازند. هنگامی که زمان ساخت نسخه‌ای جدید از یک سیستم فرا می‌رسد، قابلیت‌های هایپروایزر نقش مهمی در توانایی تیم تولیدکننده ایفا می‌کند، تا بتوانند به سرعت به ساخت، آزمایش و تضمین یک محصول ایمنی جدید بپردازند.

هایپروایزر نهفته چیست؟

هایپروایزرهای نهفته امکان مجازی سازی را فراهم می‌نمایند، که در آن از نرم‌افزار برای جداسازی منابع سخت‌افزاری به محیط‌های اجرایی جداگانه به نام ماشین‌های مجازی استفاده می‌شود. هایپروایزر به مدیریت این ماشین‌های مجازی می‌پردازد و از اشتراک منابع میان آن‌ها بدون هیچ تضادی اطمینان حاصل می‌کند. اطمینان از آغاز به کار سیستم‌های حیاتی به محض روشن کردن – هر دفعه و بدون تاخیر یا ناسازگاری در زمان اجرا – نیز از دیگر نقش‌های هایپروایزر است، چرا که به حفاظت از رابط‌های حساس امنیتی در ماشین‌های مجازی می‌پردازد.

پشتیبانی هایپروایزر از نوآوری

انعطاف‌پذیری و قابلیت توسعه از ضروریات نوآوری هستند. هنگامی که فروشندگان سیستم برون تراشه‌ای هسته‌های پردازشگر بیشتری با قدرت پردازش بیشتر را به سیستم‌ها می‌افزایند، توسعه دهندگان با طراحی قابل توسعه و استاندارد هایپروایزر به مزایای بلند مدتی دست پیدا می‌کنند.

هایپروایزر با این قابلیت‌ها، امکانات زیر را برای توسعه دهندگان سیستم‌های نهفته فراهم می‌نماید:

  • استفاده دوباره از نرم‌افزارهای قدیمی: ممکن است یک تولید کننده بخواهد از نرم‌افزاری که پیشتر مورد تایید قرار گرفته است در یک محصول جدید استفاده نماید. هایپروایزر به تیم توسعه این امکان را می‌دهد تا نرم‌افزارهای قدیمی را در یک دستگاه یا بورد جدید استفاده کنند، و حتی اگر در سیستم‌عامل دیگری در حال اجرا باشند، می‌توانند نرم‌افزار قدیمی را در محفظه‌ای قرار داده و کاربردهای جدید را به راحتی دورتادور آن بیافزاید.
  • کاهش هزینه‌ها: از هایپروایزر می‌توان برای متحد کردن چندین واحد کنترل الکترونیکی در یک کنترل کننده تک دامنه استفاده نمود. ترکیب سیستم‌ها به کاهش هزینه، اندازه، حجم و میزان مصرف کمک می‌کند.
  • محافظت از سیستم‌های امنیتی: بسیار مهم است که سیستم‌های امنیتی تحت تاثیر دیگر سیستم‌ها قرار نگیرند. هایپروایزر مناطق عملیاتی را جدا می‌کند، بنابراین برای مثال اگر یک سیستم مبتنی بر لینوکس دچار مشکل شود، دیگر سیستم‌ها بدون مشکل و در دسترس باقی می‌مانند.
  • از کم شروع کنید و با اطمینان نوآوری نمایید: در ساخت محصولات جدید نیز می‌توان از هایپروایزر بهره برد. در این صورت بدون هیچ تاثیری بر دیگر سیستم‌ها، از دست رفتن قابلیت اطمینان به آن‌ها و یا لزوم آزمایش مجدد کل سیستم، می‌توان اجزای نرم‌افزار را توسط گروه‌های مستقل ساخت، به صورت جداگانه مورد آزمایش قرار داد، با یکدیگر اجرا کرده و مبادله نمود.
  • آسان سازی آزمایش، تایید و صدور گواهینامه محصول: استفاده از استانداردها در هایپروایزرهایی که امنیت آن‌ها تایید شده است، باعث راحتی آزمایش، تایید و صدور گواهینامه برای محصولات فعلی و نسل‌های آینده یک محصول می‌شود. برای مثال هایپروایزر امنیتی QNX0 از استانداردهایی همچون POSIX C (و C++) برای سرویس‌های میزبان هایپروایزر و VirtIO برای دستگاه‌های مجازی سفارشی پشتیبانی می‌کند.

هایپروایزری برای سیستم‌های ایمن، قابل مقیاس و استفاده دوباره

هایپروایزر QNX بلک بری، انعطاف‌پذیری گسترده‌ای را برای طراحی فراهم می‌آورد تا به تیم توسعه این امکان را بدهد که ویژگی‌های نسل بعدی محصول را با ماشین‌های مجازی متعدد، اتصال پر سرعت، درایور سفارشی دستگاه، خدمات رمزنگاری، خدمات نظارت بر سیستم، حافظه اشتراکی و بسیاری ویژگی‌های دیگر ارائه دهند.

با پشتیبانی از پاسخگویی لحظه‌ای و برنامه‌ریزی مبتنی بر اولویت ماشین‌های مجازی که شامل مکان به اشتراک گذاری هسته‌های CPU توسط چند ماشین مجازی است، هایپروایزر QNX بلک بری به طراحان این امکان را می‌دهد که:

  • ترکیب محیط‌های مجازی و میزبان
  • اجرای سیستم‌عامل‌های مهمان جداگانه و ایزوله
  • توسعه محیط‌های هایپروایزر با امکانات کامل که به اشتراک گذاری گرافیک، صوت و صفحه نمایش لمسی میان میزبان و مهمانان می‌پردازند
  • پشتیبانی از حضور ایمن همزمان و کنترل اندروید، لینوکس، QNX و دیگر سیستم‌عامل‌های اصلاح نشده
  • تعامل میان ماشین‌های مجازی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram