gps-systems

مزایای به کار گیری سیستم های حمل و نقل متصل مبتنی بر جی پی اس

در ۵ دقیقه این متن را بخوانید

بخش حمل و نقل برای هر اقتصادی مانند سیستم عصبی است. حمل و نقل، واسطه‌ای است که صنایع را به هم وصل می‌کند و حرکت مردم، کالاها و محصولات را از یک مکان به مکان دیگر تسهیل می‌کند. در واقع، حدود ۹۵٪ از کل محصولات تولیدی در زنجیره تأمین از طریق یکی از روش‌های حمل و نقل جا به جا می‌شوند.

اگر چه حمل و نقل نقش مهمی در اکوسیستم صنعتی دارد، با این حال هنوز شرکت‌های حمل و نقل و لجستیک با چالش‌های زیادی روبرو هستند. این عوامل (از مصرف ناکارآمد سوخت گرفته تا هدر رفتن زمان مفید) بر عملکرد مدیریت سریع تأثیر می‌گذارد و میلیاردها دلار از سرمایه شرکت‌ها را هدر می‌دهد. به عنوان مثال روشن بودن کامیون ها در ترافیک بیش از ۲۸ میلیارد دلار در هر سال هدر می‌دهد.

ردیابی حمل و نقل از طریق تکنولوژی‌های مانند اینترنت اشیا و جی پی اس، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا با این چالش‌ها مقابله کنند. این یکپارچگی سنسورهای ساخته شده خاص و سیستم‌های تشخیص در داخل خودرو، کامیون‌های معمولی که می‌شناسیم را به وسایلی متحرک دارای داده تبدیل می‌کند. اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط کامیون اجازه می‌دهد کسی که مدیریت حرکت یا عملیات بر عهده دارد، بتواند از راه دور روی سالم بودن کامیون و دیگر پارامترهایش نظارت داشته باشد که می‌تواند روی تحویل بدون نقص محصولات اثر بگذارد.

این قابلیت‌های پیشرفته کنترل از راه دور اینترنت اشیا ویژگی‌هایی اساسی هستند که ناوگان حمل و نقل امروزه باید از آن استفاده کنند. اجازه بدهید به برخی از ویژگی‌هایی که ردیابی وسیله نقلیه به وسیله GPS به ناوگان حمل و نقل ارائه می دهد را با هم ببینیم:

مدیریت مسیر:

مدیریت مسیر بدون شک رایج ترین کاربرد GPS است. در زندگی روزمره ما از GPS استفاده می کنیم تا به محلی برسیم که می خواهیم از آن بازدید کنیم. با این حال، فواید این تکنولوژی بسیار بیشتر از مدیریت مسیر ساده برای ناوگان حمل و نقل است. این راه حل های GPS به مدیران ناوگان حمل ونقل امکان تعامل دو طرفه با رانندگان کامیون خود را می‌دهند. آنها می‌توانند وسایل نقلیه خود را در زمان واقعی رصد کنند و رانندگان کامیون را راهنمایی کنند تا در کمترین زمان ممکن به مقصد خود برسند. این تکنولوژی علاوه بر این، همچنین به مدیران ناوگان امکان می‌دهد تا مکان‌های جدیدی را به کامیون داران اختصاص دهند، مسیرها را مجددا باز تعریف کند و اعلان‌های زمان واقعی را در مورد کوتاه‌تر‌ین مسیرها برای رانندگان بفرستند.

بهینه سازی منابع:

سیستم GPS مبتنی بر اینترنت اشیا باعث ایجاد شفافیت در بین رانندگان کامیون و اپراتورهای ناوگان می شود. براساس داده‌های جمع آوری شده از سیستم‌های پردازش در کامیون‌ها‌، مدیران ناوگان حمل و نقل می‌توانند کامیون داران را راهنمایی کنند تا قبل از پیش بینی زمان های تحویل فرآیند تحویل را انجام دهند. آن‌ها علاوه بر این، می‌توانند به دیدی مفید دست پیدا کنند که در زمینه‌هایی مانند تاخیر در تحویل و یا برنامه ریزی مجدد حمل و نقل تاثیر دارد. این مسئله باعث می‌شود که هر گونه ابهام یا عدم اطمینان بین رانندگان و مسئولان عملیاتی حمل و نقل از بین برود تا بهینگی و مدیریت حمل و نقل افزایش بیابد.

مدیریت ناوگان کارآمد:

استفاده از اینترنت اشیا در ردیابی حمل و نقل با GPS به یک شرکت ناوگان این امکان را می دهد تا از راه دور متغیرهای مختلف مرتبط با مدیریت حمل و نقل را به شکل بلادرنگ کنترل کند. بنابراین شرکت می‌تواند اقدام فوری انجام دهد و تصمیمی سریع بگیرد تا تحویل به موقع بار تسهیل شود.

علاوه بر این، این امر نیاز به تشریفات اداری را برای مدیران و کامیون داران کاهش می دهد و این مسئله به شرکت‌ها کمک می‌کند که تمرکز بیشتری روی وظایف ضروری کسب و کار خود داشته باشند. همچنین رانندگان می‌توانند کوتاه‌ترین مسیر ممکن را طی کنند که این مسئله باعث صرفه جویی بیشتر در زمان و سوخت می شود.

در صورت بروز موارد اورژانسی (مانند خرابی موتور غیر منتظره) هنگام حمل بار‌، مدیران ناوگان حمل و نقل می‌توانند با راننده دیگری در نزدیکی تماس بگیرند تا شارژ و تحویل کالا را به موقع انجام دهند.

جلوگیری از تصادفات:

رانندگان مهمترین منبع برای هرگونه تجارت لجستیک یا حمل و نقل هستند. از این رو اطمینان از ایمنی و رفتار رانندگی آنها مهم است. سیستم‌های تشخیص امروزی با سیستم‌های نظارت بر رفتار تعبیه‌شده همراه می‌شوند تا به مدیران ناوگان حمل و نقل این امکان را بدهند که تا هنگام حمل و نقل کالا، رفتار رانندگی، الگوها و عادت رانندگان کامیون را ردیابی کنند.

این امر به مدیران ناوگان حمل و نقل کمک می‌کند تا احتمال تصادفات در جاده را کاهش دهند و به رانندگان در صورت رانندگی عجولانه هشدار دهند.

تجزیه و تحلیل هزینه:

داده های جمع آوری شده از کامیون ها می‌توانند به ترتیب از طریق نرم افزار تحلیلی پیشرفته داده‌ها، ذخیره و تجزیه و تحلیل شوند. شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند از این اطلاعات تحلیل‌شده برای توسعه بینش‌های مفید مربوط به بهینه‌سازی منابع و تخمین هزینه استفاده کنند. آنها می‌توانند مصرف سوخت را کاهش دهند، وسایل نقلیه نیازمند تعمیر را شناسایی کنند، عادات بد رانندگان را از بین ببرند و فعالیت‌هایی را که منجر به هزینه‌های ناخواسته می شود را به خوبی کاهش دهند.

کاهش سرقت ها:

کامیون ها مسئول حمل ترکیبات گران قیمت و فرار نیز هستند. به طور کلی ، هرچه موادی که کامیون ها با خود حمل می کنند ، با ارزش‌تر باشند، سارقان خلاق‌تری اقدام به سرقت آن می‌کنند. تانکرهای نفتی که حامل فرآورده‌های نفتی هستند‌، هدف اصلی سارقان هستند. در برخی موارد، حتی رانندگان کامیون نیز در سرقت از این محصولات با ارزش دست دارند.

با کمک سیستم‌های نظارتی اینترنت اشیای مبتنی بر GPS بلادرنگ، شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند تمامی کامیون‌های خود را در هر زمانی ردیابی کنند. شرکت‌ها همچنین با کمک سنسورهای مختلف متصل بر روی کامیون‌ها ، همچنین می‌توانند بخش عمده ای از وزن محموله را اندازه گیری کنند.

این مسئله اجازه می‌دهد که شرکت‌ها روی مکان کامیون‌ها و مسیر نظارت داشته باشند. همچنین اگر این داده در ابر ذخیره شوند، شرکت‌ها می‌توانند در صورت بروز سرقت، از این داده‌ها برای چک کردن مسیر کامیون‌ها استفاده کنند.

کاهش کارها

استفاده از ردیابی وسیله نقلیه GPS در ناوگان حمل و نقل نه تنها به یک شرکت کمک می‌کند تا هزینه های مربوط به مدیریت حمل و نقل را کاهش دهند بلکه بر فعالیت‌های اداری دیگر نیز تاثیر می‌گذارد. سیستم هشدار بلادرنگ مانع از این می شود که اپراتورها ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت روز روی صفحه نمایش متمرکز بمانند تا بتوانند بر حرکت کامیون‌ها نظارت کنند. این کار تعداد فرآیندها را برای مدیریت حمل و نقل را کاهش می‌دهد و به آنها اجازه می‌دهد تا روی سایر کارهای اساسی تمرکز کنند.

خدمات بهبود یافته به مشتری:

ردیابی ناوگان مبتنی بر GPS به شرکت‌ها امکان می‌دهد تحویل به موقع کار را با روشی مقرون به صرفه تسهیل کنند. علاوه بر این ، آنها همچنین می‌توانند برنامه‌های استراتژیک را برای شامل حمل روزانه بیشتر تهیه کنند که منجر به ارائه خدمات سریع به مشتریان می‌شود. علاوه بر این ، آنها همچنین می‌توانند در صورت تاخیر یا حمل بار مجدداً، برنامه را مجددا برنامه ریزی می‌کنند تا منجر به افزایش نرخ رضایت مشتری شود.

نتیجه گیری

بخش حمل و نقل و تدارکات امروزی به شدت به ردیابی وسایل نقلیه برای عملیات‌های مختلف حمل و نقل متکی است. پتانسیل مزایایی که این سیستم ارائه می‌دهد به شرکت‌های حمل و نقل این امکان را می‌دهد که عملیات تحویل بار خود را بهینه کرده و خدمات مشتری محور را به موقع ارائه دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram