sweat-sensor-control

عرضه سنسورهای پوشیدنی برای پایش استرس افراد

در < 1 دقیقه این متن را بخوانید

استرسی که به سلامت روانی ما مربوط است، در عمل به سختی قابل سنجش است. سطح کورتیزول، هورمونی استروئیدی، با تغییرات حالت روانی فرد رابطه‌ی نزدیکی دارد و آزمایش خون برای سنجش کورتیزول قابل دسترس است. اما آزمایش خون می‌تواند استرس فرد را افزایش دهد و معمولا بدون اجازه‌ی پزشک انجام نمی‌شود.

اکنون پژوهشگران در دانشگاه کالیفرنیا تکنولوژی گزارشی از اولین سنسور پوشیدنی غیرتهاجمی ارائه کردند که می‌تواند تغییرات سطح کورتیزول را به صورت مستقیم از عرق پوست شناسایی کنند. این سنسور از گرافن ساخته شده، لایه‌ای نازک از کربن که به صورت ساختاری سه بعدی با سوراخ‌های ریز درآمده است. این حفره‌ها شامل آنتی‌بادی‌های کورتیزول بوده و زمانیکه عرق به آن‌ها می‌رسد، به کورتیزول می‌چسبند و این چیزی است که به صورت الکترونیکی با سنسور قابل شناسایی است.

این تکنولوژی تقریبا به صورت بلادرنگ کار می‌کند و چنین سنسورهایی را می‌توان در تعداد زیاد تولید کرد، هرچند گرافن و فرآیندهای تغییر آن معمولا گران هستند.

تیم کالتِک با استفاده از سنسورهای خود دو آزمایش انجام داده است. یکی از آزمایش‌ها شامل ردیابی یک داوطلب طی یک هفته بود و یافته‌های آن‌ها تایید کرد که سنسور چگونه بالا و پایین شدن کورتیزول را در در یک دوره‌ی معمولی ۲۴ ساعته‌ نشان می‌دهد. در آزمایش دیگر، این تیم از داوطلبان خواست تمرینات روتین ایروبیک را انجام دهند تا سطح کورتیزول شان تغییر کند، سپس از آن‌ها خواست دست خود را به آب یخ بزنند، روش دیگری که سطح کورتیزول را تغییر می‌دهد. در هر دو مورد آن‌ها توانستند تغییرات سطح کورتیزول را در داوطلبان شناسایی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram