LoRaWAN-cover

گسترش شبکه های لورا وان برای کاربردهای تجاری برد بلند

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

اکوسیستم راه‌حل‌های اتصال در اینترنت اشیا بسیار رقابتی است. سِنِت برای نیازهای شبکه‌‌ی گسترده و کم توان اینترنت اشیا، از راه‌حل‌های لورا وان خود (شبکه‌ی دامنه وسیع و برد بلند) را عرضه می‌کند که در بیش از ۸۰ کشور در دنیا و ۲۲۵ شهر در سراسر ایالات متحده پوشش دهی و امکان اتصال را فراهم کرده است. ما با بروس شاتِرلی، رئیس و مدیرعامل سِنِت به گفتگو نشستیم و درباره‌ی جایگاه لورا به عنوان گزینه‌ی ترجیحی اتصال، شروع و چگونگی رشد این زیرساخت شبکه‌ای جدید صحبت کردیم.

شما در زمان عرضه‌ی شبکه‌های خود، چه نوع کاربردهایی را با بیشترین تقاضا پیش‌بینی می‌کنید؟

ما در چندین بازار شاهد رشد سریع و تقاضای فزاینده‌ای بودیم که بخشی از آن به مدلی از گسترش شبکه‌ی مورد تقاضا مبتنی بر نیازهای مشتریان  وهمکاران مبنی بر اتصال منحصربفرد جغرافیایی و کاربرد ویژه تغییر پیدا کرده است.

بنابراین شما بزرگترین فرصت‌های رشد در حوزه‌ی اینترنت اشیا را در کجا می‌بینید؟

کاربردهای کنتور و مدیریت آب حوزه‌ای است که رشد انفجاری دارد. فرصت در این بخش شامل پیشنهاد طراحی شبکه‌ برای بیش از ۶۰ شهر در ایالات متحده، یعنی بیش از ۲ میلیون کنتور آب القوه، می‌باشد. دیگر بخش‌هایی که ما در آن شاهد نیازهای مهمی هستیم عبارتند از کنترل محفظه برای پروپان‌های مسکونی و تجاری، کاربردهای کشاورزی و خرده فروشی، کاربردهای شهر هوشمند مانند ردیابی دارایی بیرونی و داخلی، نظارت بر سطل‌های زباله، کنترل پارکینگ هوشمند، کاربردهای محیطی و کشاورزی مانند پایش خاک، آبیاری، پایش محیطی و نظارت بر میزان بارش برای شرایط سیل، کاربردهای زنجیره‌ی سرما، برای مثال در بیمارستان‌ها برای کنترل دمای انبار داروها، کاربردهای ساخت‌وسازهای صنعتی و هوشمند  مانند شناسایی نشتی، پایش تله‌ی بخار و نظارت بر پایش شیر آب و جریان برگشتی برای انواع کاربردهای صنعتی.

موانع اصلی توسعه چیست؟ 

تنها راه دسترسی به مقیاسی که برای اینترنت اشیا پیش بینی شده، دسترسی به راه‌حل‌های مدیریت شبکه و دستگاه است که رشد سریع را مدیریت و پشتیبانی می‌کند. برای مثال، فرآیند فعال سازی یک دستگاه جدید مبتنی بر اینترنت اشیا به اتوماسیون یا پیاده‌سازی نیاز دارند. شما بایستی بتوانید ثبت دستگاه در شبکه را به خودکار کنید (با فشردن یک کلید)، انتقال داده‌ی آن را بررسی کنید و تا ده سال آینده آن را به حال خود بگذارید.

ممکن است بعضی از موارد کاربردی جالب که در حال حاضر شاهد آن هستید را نام ببرید؟

تعداد بسیار بالای دستگاه‌های متصل مقیاس بندی شده از کاربردهایی سرچشمه می‌گیرد که ابزار کار فعالیت‌های تجاری معمول هستند اما نتایج تحول آمیزی ندارند. برای مثال کنترل مخزن، پایش تله‌ی بخار و کنترل جوندگان که در ظاهر ممکن است جالب نباشد اما زمانیکه با تکنولوژی اینترنت اشیا خودکار می‌شوند، افزایش بازدهی، صرفه‌جویی در هزینه و سود تجاری چشمگیری به دنبال دارند.

همچنین ما باور داریم که تکنولوژی اینترنت اشیا تغییرات جهانی به وجود می‌آورد، فرصت‌های جدیدی برای نوآوری، محیط زیست و جامعه خلق می‌کند و به کسب و کارها و شهروندان کمک می‌کند دنیا را به جای بهتری تبدیل کنند. ما پیش بینی می‌کنیم که کاربردها در بخش کشاورزی، تامین آب، پایش کیفیت هوا، مدیریت ترافیک و امنیت عمومی از فرصت‌های رو به رشد و جالبی بهره مند شوند.

چرا لورا را به دیگر تکنولوژی ها ترجیح دادید؟

سِنِت در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد (در آن زمان با نام اینِرترَک شناخته می‌شد) و اساسا به یک مورد کاربرد خاص اشاره دار ، پایش اتوماتیک مخازن پروپان در محیط مسکونی. راه‌حل ما از ترکیب شبکه، سنسورها و برنامه‌ای برای کمپانی‌های تحویل سوخت تشکیل شد. ما متوجه شدیم که لورا بهترین تکنولوژی برای مدیریت الزامات برنامه‌ی پایش مخزن ماست، چراکه پوشش وسیع و مقرون به صرفه‌ای دارد و از سخت افزار ارزان، طول عمر طولاتی باتری برای سنسورها و دستگاه‌ها، مشخصه‌های انتشاری قوی و ارتباطات ایمن برخوردار است. ما این کسب و کار را در طول چندین سال به طور چشمگیری رشد دادیم. تا سال ۲۰۱۴، کمپانی شبکه‌ی گسترده‌ی لوراوان را برای کسب و کار پایش مخزن خود ساخت و برای گسترش کاربردهای شبکه‌ی لورا سِنِت را تشکیل داد. از آن زمان، تقاضای فزاینده‌ای برای انواع گسترده‌ای از کاربردهای اینترنت اشیا گسترده‌ی کم توان، لورا را به استاندارد بالفعل صنعتی برای شبکه‌های گسترده‌ی کم توان اینترنت اشیا تبدیل کرد.

در نهایت چه کسانی ارائه دهندگان زیرساخت خواهند بود؟

یکی از جالب ترین جنبه‌های پروتکل لوراوان و اکوسیستم باز لورا الاینس دستیابی به اوپراتور شبکه‌ی غیرسنتی است. در دنیای سلولی اپراتورها به بودجه‌ی هنگفتی نیاز دارند تا از پس الزامات مربوط به سرمایه بر بیایند و شبکه را پیاده سازی و مجوز دستگاه مورد استفاده شان را خریداری کنند. در دنیای لوراوان هرکسی می‌تواند با نزدیک شدن به هر جنبه‌ی پشته‌ی تکنولوژی یک اپراتور شبکه شود و بر اساس ارزش‌های خود رقابت کنند. سِنِت عضو موسس لورا الاینس است.

انکیزه‌ی شما برای ایجاد الاینس و عضویت در آن چیست؟

ما معتقدیم که استانداردهای باز و مشارکت گسترده در اکوسیستم، نسبت به تکنولوژی‌ها و سیستم‌های بسته‌ی اختصاصی، فرصت‌های بازاری بزرگتری ایجاد می‌کند. باز بودن ویژگی‌های لورا وان و لورا الاینس اکوسیستم همیشه در حال رشد تکنولوژی و ارائه دهندگان راه‌حل که نیرویی آنی به پیاده‌سازی اینترنت اشیا در سراسر دنیا وارد کرده‌اند را پرورش می‌دهد. ما این اکوسیستم را دارای ویژگی‌های باز و بازار رقابتی حاصل را محرکت اصلی موفقیت تکنولوژی و استراتژی بازاری خود می‌بینیم. ما با صدایی استراتژیک در انجمن‌های اصلی و گروه‌های کار به مشارکت و همکاری با لورا الاینس ادامه می‌دهیم.

به نظر شما کدام نوع از شبکه‌های لورا وان در زمان کوتاه و بلند مشهورتر خواهد بود ـ خصوصی، هیبردی یا عمومی؟

بازار به دست مشتریانی با نیازهای خاص جغرافیایی و کاربرد ویژه هدایت می‌شود. این الزامات متنوع به انعطاف در نحوه‌ی اجرا و مدیریت شبکه‌ها نیاز دارد. سِنِت به منظور پشتیبانی گسترده‌ترین مجموعه از مشتریان و کاربردهای مبتنی بر اینترنت اشیا، مجموعه‌ای از پلتفرم‌ها و خدمات اتصال شبکه‌ی مبتنی بر ابر را ارائه می‌کند تا هم از شبکه‌های عمومی و هم از شبکه‌های هیبریدی عمومی/خصوصی پشتیبانی کندز ما معتقدیم در زمان طولانی و کوتاه، تقاضا برای انعطاف در معماری شبکه‌های اینترنت اشیا به فرصتی برابر برای رشد درچندین سناریوی اجرایی می‌انجامد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram