Guide-to-Understanding-Lean-and-Six-Sigma-for-Manufacturing-825x500

راهنمای درک مدل لین و شش سیگما (Lean and Six Sigma) برای ساخت

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

مدل لین و سیکس سیگما ترکیبی عالی از دو استراتژی قدرتمند و بهبود یافته در فرایند تجاری است. روش های زیادی وجود دارند که شرکت های تولید کننده به وسیله آنها می توانند اهداف خود را تحقق بخشند. آن‌ها با اتخاذ مدل لین و سیکس سیگما نه تنها قادر به افزایش انتظارات مشتریان خود هستند بلکه می توانند هزینه را کاهش دهند، سود را افزایش دهند و یک نیروی کارآمد تولید کنند.

مدل لین و سیکس سیگما می‌تواند به نفع شرکت های تولید کننده باشد، اما ممکن است بخواهید هر یک از آنها را بطور جداگانه درک کنید.

تعریف مدل لین

مدل لین (ناب) در واقع یک اصل هدایتی است که بیانگر رفتار افرادی است که به طور کلی در بهبود یک فرآیند خاص تجاری کمک می‌کنند. اتخاذ روش لین نه تنها مستلزم بهبود مداوم است بلکه باعث افزایش تمرکز مشتری بر روی جریان بهینه اطلاعات نیز می شود.

مدل ناب در دستیابی به تغییرات کوچک اما افزایشی کمک می‌کند و به طور مثبت سرعت، کیفیت و کارایی را تغییر می دهد. اگرچه این مدل وظایف اضافی را از حذف می‌کند اما کلاً ارزشی به مشتری یا تجارت اضافه نمی‌کند.

برخی از فرآیندهای اضافی که با استفاده ازروش لین قابل حذف هستند عبارتند از:

 1. خطا– کاری که دارای نقص و خطا است، نیاز به بازنگری دارد چون به الزامات تجاری بستگی ندارد.
 2. تولید بیش از حدتولید مازاد که بسیار بیشتر از چیزی است که مورد نیاز است.
 3. کاهش انتظار – زمان انتظار برای تامین مواد و تجهیزات را کاهش می دهد.
 4. موجودی – از ذخیره بیش از حد موجودی می‌کاهد.
 5. حمل و نقل حمل و نقل غیرضروری مواد.
 6. حرکت– زمانی که به دلیل حرکت بیش از حد تلف می شود.
 7. پردازش بیش از حد– انجام کارهایی که واقعاً ضروری نیستند.

علاوه بر این که مدل ناب به کاهش اتلاف در همه این زمینه‌ها کمک می‌کند، باعث می شود اهداف تصحیح شده‌ای برای تجارت خود تعیین کنید.

تعریف مدل سیکس سیگما

مدل شش سیگما مجموعه مراحلی را به منظور دستیابی به علل اصلی مشکلات، از بین بردن اثر و اطمینان از پایداری راه حل، تعیین می‌کند.

تکنیک شش سیگما که DMAIC نیز نامیده می شود، عمدتاً از پنج ابزار استفاده می کند که عبارتند از: تعریف، اندازه، تحلیل، بهبود، کنترل.

از مدل شش سیگما برای ساده‌تر و موثرتر کردن فرآیندهای تجاری با استفاده از روش‌های آماری استفاده می‌شود. روش آماری شش سیگما به کاهش تغییرات نیز کمک می کند. این مدل در اصل یک روش ساختاری در اختیار سازمان قرار می دهد که به رفع مشکلات پیچیده و شدید کمک می‌کند.

آقای پیتر پیترکا، رئیس شش سیگمای جهانی، بر اهمیت این مدل در برنامه ریزی استراتژیک تأکید می‌کند، “می دانیم که هرچه یک سازمان بتواند فرایندها و تغییرات را بهتر مدیریت کند، موفق‌تر خواهد بود. رهبران شش سیگما باید در طول برنامه‌ریزی استراتژیک به طور فعال درگیر و مشغول باشند تا عملاً بتوانند این روش را به کار گیرند”.

مدل لین و شش سیگما در صنعت تولید

مدل لین در دستیابی به تغییرات کوچک اما افزایشی کمک می‌کند که به طور مثبت سرعت، کیفیت و کارایی را تغییر می‌دهد. مدل شش سیگما مجموعه ای از مراحل را جهت دستیابی به علل اصلی مشکل تعیین می‌کند. این سری از مراحل اثرات مخرب را از بین می برد و اطمینان حاصل می‌کند که راه حل پایدار است. به طور کلی هدف اصلی از این تکنیک بهبود شرایط صنعت تولید است. این تکنیک نه تنها کمیت را می سنجد بلکه بازده مالی تمام پروژه های تعیین شده را نیز اندازه‌گیری می‌کند.

این ویژگی‌ها جهت افزایش کارآیی فرایند تولید در یک سازمان معین، به تعیین نقش‌ها و مسئولیت‌های تمام کسانی کمک می کنند که در یک تیم کار می‌کنند. همچنین مدل شش سیگمای لین تضمین می‌کند که فرایند تولید دارای کمترین نقوص است، از این رو کیفیت کالاهای تولیدی را تضمین می‌کند.

مزایای مدل شش سیگمای ناب را می‌‌توان در نکات زیر خلاصه کرد:

 1. این مدل باعث افزایش رضایت مشتری و بهبود حس مشتری حین تجربه فرآیندها می‌شودبه طور کلی این مدل وضعیت و یکپارچگی شرکت را بهبود می‌بخشد. ابزارها کمک می‌کنند سرعت دستیابی به اهداف سازمانی افزایش پیدا کند. با کاهش قطعات معیوب کارخانه، سرعت افزایش می‌یابد. هرچه نقوص کمتر باشد، صرفه جویی بیشتری در زمان و هزینه می‌شود، از این رو مشتریان محصولات خود را زودتر دریافت می‌کنند.
 2. افزیش بهره وری – کارآیی کارکنان با تجربه حس مشارکت در رشد شرکت، بهبود می‌یابد. این کار در ایجاد انگیزه و تعهد کارکنان به کارشان کمک می‌کند.
 3. برنامه ریزی و اجرا را بهبود می‌بخشد به طور کلی این ابزار به برنامه ریزی استراتژی‌های مختلف برای سازمان کمک می‌کند. همچنین کمک می‌کند که شرکت به اهداف خود دست یابد. هر سازمان برای نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها (SWOT)، تحلیل مخصوص به خود را دارد. این تحلیل به سازمان کمک می‌کند تا کیفیتی را که در اختیار دارد مشخص کند.

این تحلیل به شرکت کمک می‌کند تا با تمرکز بر نقاط ضعف، آن‌ها را بهبود بخشیده و به نقاط قوت تبدیل کند.

با از بین بردن تمام پیچیدگی های تولید می‌توان از این ابزارها برای کاهش هزینه استفاده کرد.

 1. خطاها را کمتر می‌کندتامین کنندگان نقش بسیار مهمی در فرآیند تولید هر سازمان دارند. آنها مستقیماً بر بهره وری شرکت تأثیر می‌گذارند.

در صورت تاخیر در تحویل مواد اولیه توسط آن‌ها، چرخه تولید نیز  دچار تأخیر خواهد داشت. مدل سیکس سیگمای لین میزان خطا را کاهش می‌دهد. بنابراین تعداد تأمین کنندگان در هر فرآیند عملاً کاهش می‌یابند.

 1. به مدت زمان گردش کار سرعت میبخشد – به طور کلی مدت زمان لازم برای فرآیند تولید که به عنوان زمان چرخه شناخته شده می‌تواند با کمک مدل سیکس سیگمای لین کاهش یابد.

هنگامی که یک شرکت قصد دارد بهره وری خود افزایش دهد، باید زمان چرخه کار خود را کاهش دهد. اما موردی که شرکت‌ها باید از آن پرهیز کنند، اقدام بدون برنامه ریزی مناسب است.

برنامه ریزی مناسب می‌تواند منجر به حل مشکلات پیچیده قبل از وقوع آن‌ها شود. این کار شامل درک تلاقی مهلت‌ها و حفظ روابط خود با مشتری قبل از حاد شدن این ارتباط است.

با ادامه اصول مدل سیکس سیگمای لین، شرکت‌ها می‌توانند به راحتی زمان چرخه کار را کاهش داده و محصولات را با سرعت بسیار سریع‌تری عرضه کنند.

مدل شش سیگمای لین به دلیل میزان بالای نتایج موفق خود اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است و سازمان‌ها در سراسر جهان این ابزارها و تکنیک‌ها را به کار می‌گیرند.

سازمان‌هایی که از مدل شش سیگمای لین استفاده می‌کنند، به درستی در مسیر رسیدن به اهداف و چشم اندازهای سازمانی خود قرار گرفته‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram