MzU2MTM2MA

اپکس : سیستم عامل منبع باز برای خودروهای خودران

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

اگر شما بخواهید خودروی خودرانی بسازید، موضوعات بسیار زیادی هستند که ابتدا بایستی به آن بپردازید و بیشتر آن‌ها بسیار سخت اما کاملا مهم هستند. موضوعاتی مانند چگونه در وسیله‌ی نقلیه‌ی خود شبکه‌ی مطمئنی تنظیم می‌کنید؟ چگونه حافظه و داده‌های ثبت شده را مدیریت می‌کنید؟ چگونه کاری می‌کنید سنسورها و کامپیوترهایتان در آنِ واحد با یکدیگر صحبت کنند؟ و چگونه مطمئن می شوید تمامی موارد بالا پایدار و ایمن هستند؟

در روباتیک، سیستم عامل روبات، راه‌حل قابل دسترس برای تمامی این چالش‌ها ارائه می‌کند. این سیستم زمینه‌ای برای پژوهشگران و کمپانی‌ها محیا می‌کند تا آن را تدریجا جلو ببرند و روی مسئله‌ی خاصی که به آن علاقه‌مندند متمرکز شوند، بدون اینکه زمان و هزینه‌ای را صرف راه‌اندازی تمامی زیرساخت‌های نرم‌افزاری اساسی آن کنند. سیستم عامل اپکس Apex.AI که به تازگی نسخه‌ی ۱.۰ آن  منتشر شده، این ایده را از روباتیک تا خودروهای خودران گسترش می‌دهد. این سیستم عامل وعده می‌دهد که به سازندگان خودروهای خودران کمک خواهد کرد تا زمان توسعه‌ی خود را کاهش دهند و اگر همان اثری که سیستم عامل ربات ها بر روباتیک دارد را بر خودروهای خودران بگذارد، می‌تواند روند کلی صنعت خودروهای خودران را سرعت بخشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار ۱.۰، ما با مدیرعامل Apex.AI، جَن بِکِر گفتگو می‌کنیم.

سیستم عامل اپکس دقیقا چه کارهایی را می‌تواند انجام دهد و چه کارهایی را نمی‌تواند؟

سیستم عامل اپکس شاخه‌ای از سیستم عامل روباتیک ۲ است که بسیار قدرتمند و مطمئن ساخته شده تا بتواند برای توسعه و پیاده‌سازی سیستم‌های بسیار ایمن مانند خودروهای خودران، روبات‌ها و کاربردهای هوافضایی مورد استفاده قرار گیرد. سیستم عامل اپکس از نظر رابط نرم‌افزاری کاربردی با سیستم عامل روباتیک ۲ سازگار است. به طور خلاصه، سیستم عامل اپکس یک کیت توسعه نرم افزار برای نرم افزار رانندگی خودکار و دیگر کاربردهای حمل و نقل ایمن است. اجزای آن به مشتریان این امکان را می‌دهد تا بدون نگرانی بابت ارسال پیام، اجرای بلادرنگ مطمئن، یکپارچه سازی سخت افزار و غیره، روی ساخت اپلیکیشن‌های خاص متمرکز شوند.

سیستم عامل اپکس به مشتریان این امکان را می‌دهد  تا بر اساس نیازهای خود پشته‌ی کاملی بسازند. ما یک شناساگر اشیا و مولفه‌ی ردیابی ابری/ لیدار سه بعدی در سطح خودروسازی ساخته‌ایم و در حال ساختن موقعیت یاب مبتنی بر لیدار هستیم که به نام اپکس.اوتونومی در دسترس است. علاوه‌براین، ما همکاری خود را با تامین کنندگان مولفه‌ی الگوریتمی دیگری شروع کردیم تا رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی سیستم عامل اپکس را با نرم افزارهایشان یکپارچه کنیم.

این اجزا از رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی سیستم عامل اپکس بهره می‌برد اما به صورت جداگانه نیز در دسترس است که به مشتریان اجازه می‌دهد یک پشته‌ی نرم افزاری کامل شخصی از ساختن بلوک‌هایی مجزا تولید کنند، به طوریکه کاملا با نیازهایشان مطابق باشد. مولفه‌های الگوریتمی از معماری بازی که در حال حاضر در پروژه‌ی منبع باز آتووِر.اوتو ساخته می‌شود، مجددا استفاده می‌کند.

blank

بنابراین اگر یک کمپانی وسیله‌ی نقلیه‌ی خودران، از سیستم عامل اپکس استفاده کند، آیا می‌توانند همچنان قابلیت‌های مختلف را توسعه دهند؟

سیستم عامل اپکس برای نرم افزار رانندگی بدون سرنشین و دیگر اپلیکیشن‌های حمل و نقل ایمن یک کیت توسعه‌ی نرم افزار است. دقیقا همانطور که کیت توسعه‌ی نرم افزار سیستم عامل آی‌اواس به توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های آیفون یک کیت توسعه‌ی نرم افزار ارائه می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد روی اپلیکیشن متمرکز شوند، سیستم عامل اپکس نیز به توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های حمل و نقل ایمن یک کیت توسعه‌ی نرم افزار ارائه می‌کند.

هر سیستم حمل و نقل خودرانی که در محیط عمومی اجرا شود بایستی ایمن باشد. ما به مشتریان این امکان را می‌دهیم که بدون نگرانی بابت ایمنی اجزا اصلی، روی اپلیکیشن متمرکز شوند. سازمان‌ها از لحاظ عملکرد، ویژگی‌های متفاوت و دیگر قابلیت‌های محصول خود را از یکدیگر متمایز می‌کنند. با به کارگیری سیستم عامل اپکس ما به آن‌ها این امکان را می‌دهیم تا روی این تفاوت‌ها تمرکز کنند.

کوچکترین وسیله‌ی نقلیه‌ای که من می‌توانم سیستم عامل اپکس را روی آن نصب کرده و آن را تبدیل به وسیله‌ی نقلیه‌ی خودران کنم کدام است؟

از لحاظ نرم افزار محاسباتی، ما سیستم عامل اپکس زیست پذیر را روی رنسانس R-Car H3 و کوانتا V3NP را در سی‌ای‌اس ۲۰۲۰ اجرا کردیم. R-Car H3 تنها شامل ۴ هسته‌ی آرم کورتکس A57 و ۴ هسته‌ی آرم کورتکس A54 است و کوچکترین واحد کنترل الکترونیکی را دارد که مشتریان ما تقاضای پشتیبانی آن را داده‌اند. شما می‌توانید این سیستم عامل را روی سیستم‌های بسیار کوچکتر نیزنصب کنید، اما این کوچکترین سیستمی بود که تاکنون به صورت گسترده تست کردیم و همچنین توان وسایل نقلیه‌ی ما را نیز افزایش داده است.

یعنی شما می‌گویید سیستم عامل اپکس در کنار وسایل نقلیه‌ی خودران، برای روبات‌ها و پهپادهای دیگر نیز سودمند است. می‌توانید توضیح دهید سیستم عامل اپکس چگونه برای اپلیکیشن‌ها در این فضاها سودمند است؟

سیستم عامل اپکس چارچوب نرم افزاری ارائه می‌کند که خوانش، پردازش و خروجی گرفتن از داده‌های سیستم‌های بلادرنگ که در محیط‌های ایمن استفاده می‌شود را امکان پذیر می‌کند. این امر به همان اندازه‌ی اپلیکیشن‌های خودروسازی، به دلیل بازار قویتر، به اپلیکیشن‌های روباتیک و هوافضا نیز مربوط است.

روبات‌های صنعتی امروز برای سیستم دریافت اغلب سیستم عامل روبات و برای کنترل موقعیت بسیار دقیق، کنترلگر نهفته‌ی غیر از سیستم عامل روبات را اجرا می‌کنند، چراکه سیستم عامل روبات نمی‌تواند با دقت لازم کنترلگر بلادرنگ را اجرا کند. پهپادها اغلب برای پرواز اتومات PX4 و برای پشته‌ی دریافت سیستم عامل روبات را اجرا می‌کنند. سیستم عامل اپکس با توجه به ویژگی‌ بلادرنگ، قابلیت اطمینان و توانایی اجرا روی سیستم‌های محاسباتی نهفته، قابلیت‌های سیستم عامل روبات را با الزامات سیستم‌های حمل و نقل ترکیب می‌کند.

اپکس چگونه با اکوسیستم منبع باز سیستم عامل روباتیک ۲ مشارکت می‌کند؟

ما از روز اول با اکوسیستم سیستم عامل روباتیک ۲ مشارکت کردیم. تمامی باگ‌هایی که در این اکوسیستم پیدا کردیم رفع شده و از این طریق در پایگاه کد منبع باز سهمی داریم. همچنین مقدار قابل توجهی از بودجه‌ی اپن روباتیکس را برای این کار فراهم کردیم. علاوه بر این، ما در کمیته‌ی مدیریت فنی سیستم عامل روباتیک ۲ حضور داریم تا ورودی را فراهم کرده و راهبری برای بهبود مزایای این سیستم در کاربردهای خودروسازی باشیم. به طور کلی، ما به بهبود سیستم عامل روباتیک ۲ بسیار علاقه مندیم، نه تنها به دلیل افزایش پایگاه مشتریان‌مان، بلکه به این دلیل که ما تلاش می‌کنیم شهروندی خوب با منبع باز باشیم.

ویژگی‌های داخلی ما مربوط به ساخت سیستم عامل روباتیک ۲ با ویژگی بلادرنگ، قطعی، آزمایش شده و تایید شده در سخت افزار نهفته است. بنابراین هدف ما تا حدودی مطابق هدف پروژه‌ی منبع بازی است که بنا دارد تا بیشترین حد ممکن اپلیکیشن‌ها را اداره کند. از این رو ما با سیستم عامل روباتیک ۲ در همزیستی مسالمت آمیزی به سر می‌بریم.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram