p-1-mathematicians-solve-traffic-jams-forever

راه حل دیجیتال ترافیک های سنگین توسط ریاضیدانان

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

بیشتر راهبندان‌ها غیر ضروری و بی دلیل هستند، و این مسئله ریاضی‌دانان را که متخصص جریان ترافیکی هستند را به شدت عذاب می‌دهد. آن‌ها انتقاد شدیدی به مهندسان حمل و نقل محلی دارند. الکساندر کریلاتوف، استاد ریاضی دانشگاه سن پترزبورگ می‌گوید:” آن‌ها در زمینه‌ی  افزایش عملکرد ترافیکی مبتنی بر سیستم هیچگونه صلاحیتی ندارند. اگر مهندسان بتوانند بعد از تنظیم دوباره‌ی جریان‌ها بهبودی در محل ایجاد کنند، همان رهبندان در جای دیگری ظاهر می‌گردد.” دقیقا!

کریلاتوف می‌خواهد مشکل راهبندان شهری را برای همیشه حل کند، در حدی که در نوشتن کتابی در مورد رویکردهای ریاضیاتی جدید در زمینه‌ی ترافیک و راه‌هایی برای اجرای آن همکاری کرده است. (ترجمه‌ی عنوان کتاب: بهینه سازی مدل ها و روش ها برای تعادل ترافیکی) او چهار نکته اصلی را مطرح می کند:

تمامی رانندگان بایستی از یک سیستم ناوبری استفاده کنند. خودروها تنها زمانی می‌توانند به صورت کارآمد مسیر خود را تغییر دهند که دستورالعمل از یک هاب مرکزی صادر شود. یک سیستم ناوبری که فقط مسیر بعضی از رانندگان را تغییر می‌دهد مشکل راهبندان را حل نمی‌کند.

ممنوعیت پارک. بسیاری از جاده‌های شهری بسیار باریک بوده و به صورت فیزیکی قابل گسترش عرضی نیستند. در مدل‌های جریان ترافیکی برخی فضاهای پارگینگی بایستی به لاین تبدیل شوند.

لاین‌های سبز. برای شهرهایی که استفاده از خودرو‌های الکترونیکی بسیار رایج هستند، بایستی لاین‌های ویژه‌ای برای این خودروها بسازند که افراد به استفاده از آن‌ها تشویق کند.

دوقلوهای دیجیتالی. درخواست‌های ترافیکی و زیرساخت‌های در دسترس تنها با مدل‌سازی دیجیتال امکان‌پذیر است. نرم‌افزار “ابزاری کاملا سودمند در دستان مهندسان حمل و نقل خواهد بود.”

مدل‌سازی ترافیک شاخه‌ای پیچیده از ریاضیات کاربردی است، بخشی از آن به این دلیل است که فرض می‌کند رانندگان خودخواه بوده و به دنبال اهداف خود هستند و هیچ رفتار مشترک و قابل پیش‌بینی ندارند. “هر ساله بودجه‌ی عظیمی صرف بهبود جاده‌ها می‌شود. این مدل مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها را برای مدیریت کارآمد این بودجه پیشنهاد می‌کند.”

محض اطلاع “رویکرد ریاضیاتی در این زمینه به رویکرد مهندسی و اقتصادی برتری دارد.”

برای مشاهده کتاب می توانید به این لینک مراجعه کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram