herd-2

صاحبان گله‌ها برای ردیابی اسب‌های مسابقه‌ای از افسارهای متصل کمک می‌گیرند

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

شرکت خدمات ماهواره‌ای اروپایی گلوبال استار اعلام کرده است که افسارهای مبتنی  بر  اسمارت‌وان‌سی و اسپات‌تریس در مغولستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی برای ردیابی اسب‌ها، از جمله اسب‌های مسابقه‌ای گران‌بها به کار گرفته شده است.

هم اکنون در مغولستان بیش از ۳۰۰۰۰ اسب توسط افسارهای اینترنت اشیا ماهواره‌ای محافظت می‌شوند، و این امر در کشورهای قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان نیز در حال گسترش بوده و در کشورهای همسایه آن‌ها نیز به صورت آزمایشی در حال انجام است.

تقاضا برای جدیدترین افسارهای گلوبال استار ساخت مغولستان که شبیه به ردیاب کوچک اسمارت‌وان‌سی ساخته شده بی‌سابقه بوده، و  تنها در شش ماه پس از ارائه این محصول در ژوئیه ۲۰۱۹ تعداد واحدهای ردیاب به کار گرفته شده دوبرابر شده است.

در مغولستان، اسب‌ها بخشی از زندگی روزمره‌اند و مسابقات اسب‌دوانی یکی از ورزش‌های بین‌المللی محسوب می‌شود. هرچند که با وجود جمعیت ۴.۵ میلیونی اسب‌های وحشی بدون حصار در این کشور، مراقبت از این حیوانات تبدیل به چالشی بزرگ برای صاحبان آن‌ها شده است. اسپاتر یا مکان‌یاب در پاسخ به این نیاز بازار و با هدف فراهم آوردن  یک راهکار ردیابی با استفاده از فناوری گلوبال استار ارائه شد.

اولین افساری که اسپاتر تولید کرد بر اساس ردیاب اسپات تریس گلوبال استار طراحی شد، و دلیل انتخاب این فناوری به خاطر اقتصادی و کارآمد بودن آن و همچنین اینکه کوچک بودن سایز آن باعث سادگی یکپارچه سازی آن با افسار اینترنت اشیا می‌گردد بوده است. سادگی استفاده از آن، قابلیت پیکربندی – به صاحب اسب امکان انتخاب تناوب ردیابی را می‌دهد – و قیمت ثابت مخابره نیز از عوامل موثر بوده‌اند. ردیاب‌های GPS در زمان آزمایش نتایج موفقیت‌آمیزی داشته‌اند و به نظر می‌رسید که گلوبال استار در مقایسه با فناوری موبایلی GSM و سیستم‌های ماهواره‌ای در مدار زمین‌آهنگ (GEO) با نیازهای کاربران هماهنگی بیشتری داشته باشد.

با اینکه اسب‌های این منطقه معمولاً  بیش از ۵۰ کیلومتر از خانه دور نمی‌شوند، اما به صدها کیلومتر پرسه زدن برای پیدا کردن چمن خوب شهرت دارند. این اسب‌ها ممکن است در  باد شدید و یا در هنگام فرار از طوفان گم شوند و حتی چندین ماه ناپدید باشند. برخی از آن‌ها هیچگاه به صاحبان خود بازنمی‌گردند که این امر امکان دزدیده شدن آن‌ها را افزایش می‌دهد.

افسار مبتنی بر اسمارت‌وان‌سی با عمر باتری طولانی‌تر خود، ابزاری ایده‌آل برای ردیابی گله‌هایی است که از مبدا خود فاصله می‌گیرند. اگر صاحب گله شش بار در روز اطلاعات ردیابی را دریافت نماید، سیستم می‌تواند با هر بار تغییر باتری، به مدت شش ماه مفید به کار خود ادامه دهد.

افسارهای اسپاتر، موقعیت‌های مکانی GPS را از طریق مدار نزدیک به زمین گلوبال استار منتقل می‌نمایند. هر دو نوع این افسارها به اندازه کافی محکم هستند تا بتوانند در برابر فعالیت‌های روزانه سخت اسب‌ها که معمولاً در زمین‌های ناهموار و هوای بسیار سرد انجام می‌شود (در برخی مناطق تا منفی ۴۰ درجه سلسیوس)، و همچنین سختی‌های زندگی گله‌ای مقاومت کنند. اسب‌ها معمولا در گله‌های ۳۰تایی زندگی می‌کنند، که در هر گله یک اسب نر به عنوان رهبر آن‌ها را دور هم نگه داشته و از آن‌ها محافظت می‌نماید. در نتیجه هر گروه از اسب‌ها را می‌توان تنها با یک افسار به صورت کارآمد نظارت نمود.

مدیرعامل و بنیان‌گذار اسپاتر، بخش‌های مختلف بازار را اینگونه توضیح می‌دهد:

“ملزومات ردیابی اسب‌های مسابقه‌ای در مقایسه با ملزومات ردیابی اسب‌های معمولی و بسته به موقعیت مکانی متفاوت است. صاحبان اسب‌های مسابقه‌ای تمایل زیادی به مراقبت ویژه از اسب‌های ارزشمند خود دارند، بنابراین از قابلیت‌های اسپات تریس یا موقعیت‌یابی نقطه‌ای استقبال می‌کنند. در همین حال، صاحبان گله‌های خانوادگی و افرادی که از اسب‌ها برای حمل و نقل گوشت و شیر استفاده می‌کنند، ارزش زیادی برای افزایش زمان ردیابی و نیاز کمتر به نگهداری قائل هستند، که این امر از طریق عمر طولانی باتری اسمارت‌وان‌سی امکان‌پذیر شده است.”

یکی از کاربرانی که از هردوی این راهکارها بهره می‌برد ناران‌بیلگت سانجاجاو از استان خنتی مغولستان است که صاحب هشت گله سی اسبی و همچنین اسب‌های مسابقه‌ای موفقی می‌باشد: “راهکارهای ردیابی اسپاتر نحوه مدیریت اسب‌های من را متحول کرده است. این راهکارها به من کمک می‌کنند تا با محافظت از اسب‌های مسابقه‌ای و پیدا کردن اسب‌های مزرعه بدون توجه به میزان دوری آن‌ها، از سرمایه خود محافظت کرده و آرامش ذهنی داشته باشم.”

در مناطق بسیار دور افتاده با زیرساخت‌ها یا نشان‌های برجسته بسیار کم، نمی‌توان از گوگل مپس برای دریافت جزئیات لازم برای مکان‌یابی اسب‌ها استفاده نمود. بنابراین، اسپاتر سرویسی جدید ایجاد کرده است که با ارسال پیام کوتاه اطلاعات مرتبط مفیدی را در اختیار قرار می‌دهد. صاحب اسب‌ها می‌تواند مناطق خاصی را با نام‌هایی همچون “محیط خانه” یا “نقطه آب ۳” مشخص نموده، و برای دور شدن اسب‌ها از این محدوده‌ها، هشدار تنظیم نماید. در این صورت، پیامی با جزئیاتی همچون “گله شما ۱ کیلومتر پایین‌تر از نقطه آب ۳ قرار دارد” برای صاحب اسب‌ها ارسال می‌شود، که با بیان موقعیت مکانی حیوانات، در زمان و منابع صاحب آن‌ها صرفه جویی می‌کند.

مدیر فروش منطقه‌ای گلوبال استار در آسیا می‌گوید: “این سطح از نوآوری گروه اسپاتر ما را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. راهکارهای آن‌ها، انعطاف پذیری فناوری‌های ارتباطی گلوبال استار را به خوبی نشان می‌دهد، و همچنین نشانه‌ای از دستاوردها و قابلیت اعتماد سیستم ماست. این راهکارهای اینترنت اشیا ماهواره‌ای، با محافظت از گله‌های با ارزش صاحبان اسب‌ها زندگی آن‌ها در سرتاسر آسیای مرکزی را متحول می‌سازد.”

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram