190408-xnor-630x473

خرید استارت آپ ۲۰۰ میلیون دلاری متخصص هوش مصنوعی در لبه توسط اپل

در ۵ دقیقه این متن را بخوانید

منابع آگاه به گیک وایر خبر دادند که شرکت اپل استارتاپ‌ xnor.ai را که متخصص ابزارهای هوش مصنوعی لبه و کم‌مصرف است را خریداری کرده است. این استارتاپ در شهر سیاتل مستقر است.

این خرید شرکت اپل، ما را یاد خرید استارتاپ سیاتلی توری در سال ۲۰۱۶ می‌اندازد که آن استارتاپ نیز در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کرد. منابع ناشناس می‌گویند که اپل به این استارتاپ همان رقم خرید استارتاپ توری را پرداخت کرده که چیزی در حدود ۲۰۰ میلیون دلار است.

استارتاپ‌ xnor.ai در آغاز پاسخ سوالات ما را نداد ولی شرکت اپل از طریق ایمیل جوابی در مورد این خرید ارسال کرد: اپل گهگاه اقدام به خرید شرکت‌های کوچکتر تکنولوژی می‌کند و ما معمولا اهداف و برنامه‌هایمان در این مورد افشا نمی‌کنیم. ( شرکت اپل وقتی در مورد استارتاپ توری از آن‌ها سوال کردیم دقیقا همین جمله را از طریق ایمیل برای ما ارسال کرد).

وقتی ما امروز صبح از دفتر xnor.ai در همسایگی سیاتل فرموت بازدید کردیم، آن‌ها در حال جا به جایی دفتر (احتمالا به مقصد دفتر اپل) بودند.

وضعیت اینطور به نظر می‌آمد که ابزارهای تحلیل تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی این شرکت، می‌تواند ویژگی‌های مطلوبی برای آیفون‌ها و وبکم‌های اپل داشته باشد. خرید xnor.ai یک پیروزی بزرگ برای انستیتو آلن هوش مصنوعی(AI2) بود که توسط پل آلن، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت تاسیس شده و مشغول به تحقیق در زمینه هوش مصنوعی شد. این دومین استارتاپی این انستیتو است که پس از Kitt.ai فروخته می‌شود. Kitt.ai توسط موتور جستجوی چینی بایدو در سال ۲۰۱۷ با یک رقم نامعلوم خریداری شد.

راز موفقیت این استارتاپ سه ساله، استفاده از هوش مصنوعی لبه است و ابزارهایی برای یادگیری ماشین و تشخیص تصویر ایجاد کرده که می‌تواند به جای ابرها، در دستگاه‌هایی با قدرت کم کار کند. علی فرهادی، هم‌بنیانگذار این استارت که مدیر اجرایی xnor.ai و استاد بخش UW نیز هست، به مجله گیک وایر گفت: ما می‌توانیم هوش مصنوعی را خارج از ابر، برای هر جایی مقیاس دهی کنیم.

Xnor.ai پلتفرمی خودکار است که به برنامه نویسان (حتی آنهایی که به هوش مصنوعی آشنا نیستند) اجازه می‌دهد که کدهایی مبتنی بر هوش مصنوعی بنویسند و از کتابخانه‌های درون دستگاهی مورد استفاده در اپلیکیشن‌ها استفاده کنند. به دو نوع نوآوری در شعار این استارتاپ اشاره شده است: هوش مصنوعی را “همه جا” و برای “هرکسی” میسر می‌کنیم.

فرهادی، سال پیش، وقتی که Xnor.ai نامزد جایزه بهترین نوآوری در زمینه هوش مصنوعی شد به گیک وایر گفت: ما به هر برنامه نویسی این قدرت را می‌دهیم که مدل‌های بهینه بی‌شماری برای هوش مصنوعی در لبه ایجاد کند. آن‌ها می‌توانند فقط با نوشتن یک خط کد این کار را انجام دهند. آینده‌ای که در آن همه از هوش مصنوعی استفاده کنند، نزدیک است.

اسم این استارتاپ به دروازه‌های منطق xnor اشاره می‌کند که بخشی از سخت‌افزار مورد استفاده در سیستم‌های این استارتاپ است.

شرکت مادرونا و AI2 در سال ۲۰۱۷ مبلغ ۲.۶ میلیون دلار روی این استارتاپ سرمایه‌گذاری کردند. یک سال بعد، شرکت مادرونا ۱۲ میلیون دلار دیگر با کمک شرکت‌های سرمایه‌گذاری اتوتک ونچر، ان جی پی کپیتال و کاتاپولت ونچرز روی این استارتاپ سرمایه گذاری کرد. پیش از این سرمایه گذاری‌ها، تعداد کارکنان این شرکت ۶ نفر بود اما حالا ۷۰ نفر در آن کار می‌کنند.

Xnor.ai در لیست پیشروترین شرکت‌های هوش مصنوعی فوربس، در رتبه ۴۴ است. این شرکت به پیشرفت‌های قابل توجهی در سال ۲۰۱۹ دست یافت که یکی از آن‌ها پیاده‌سازی چیپست‌هایی مستقل بود که قادر بودند برای سال‌های زیادی توسط انرژی خورشیدی یا یک باتری به اندازه یک سکه، کار کنند. این پیشرفت باعث شد که قطعاتی کوچک مبتنی بر هوش مصنوعی برای نظارت بر قفسه‌های فروشگاه‌ها پیاده سازی شود و در دوربین‌های امنیتی کم هزینه وایز لب برای اجرای تکنولوژی تشخیص انسان بر روی دستگاه‌های هوش مصنوعی لبه، به کار گرفته شود.

همکاری وایز لب با این استارتاپ، بالا پایین‌های فراوانی داشت و در نهایت یکی از نقاط کلیدی زمانی بود که در ماه نوامبر، وایز اعلام کرد که Xnor.ai به طرز غیرقابل باوری از این معامله کنار می‌رود و ویژگی تشخیص انسان از دوربین‌هایش را در اپدیت اوایل ژانویه‌اش، حذف خواهد کرد. شرکت وایز البته قول داد که ورژن جدید این ویژگی در سال آینده به بازار خواهد آمد.

علیرغم درخواست‌های مکرر ما با Xnor.ai آن‌ها از اعلام چرایی این قطع همکاری با وایز امتناع کردند. اخیرا، این استارتاپ حضور آنلاین خود را به یک صفحه وب با یک لینک ایمیل کاهش داده است و لازم به ذکر است آخرین آپدیت توئیتری این استارتاپ به ماه اکتبر برمی‌گردد.

ما از یک منبع در مورد خرید این استارتاپ شنیدیم که در ۸ ژانویه، شرکت دلاویر از محصولات xnor در تراکنش‌های ادغام‌کننده خود استفاده کرده و این مسئله را در یک گزارش منتشر کرده است.

اپل با خرید استارتاپ‌های حاضر در سیاتل بیگانه نیست. خرید استارتاپ توری در سال ۲۰۱۶ که باعث شد شرکت‌های کوچک و بزرگ در جمع آوری داده راحت‌تر عمل کنند، یکی از برجسته ترین خرید‌های اپل محسوب می‌شود اما اولین خرید این شرکت نبود.

در سال ۲۰۱۴ این غول تکنولوژی، استارتاپ یونیون بِی نتورک را که یک استارتاپ شبکه ابری مخفی بود را خریداری کرد. این خرید باعث شد که اپل دفتر مهندسی در سیاتل افتتاح کند که تبدیل به قطب تحقیقات هوش مصنوعی شود. در طی چند سال بعد، این منطقه با حضور ۲۰۰۰ کارمند شرکت آمازون در منطقه ساوث لیک یونیون، تبدیل به حیات خلوت آمازون شد.

در سال ۲۰۱۷ اپل استارتاپ لاتیس دیتا را خرید که یک استارتاپ زبان ماشین در سیلیون ولی بود که توسط یک دانشجوی مهندسی کامپیوتر ساخته شده بود و مادرونا یکی از حامیان مالی آن بود. قیمت خرید حدود ۲۰۰ میلیون یورو گزارش شد که می‌تواند احتمالا همان قیمت استارتاپ‌های توری و xnor.ai باشد.

Xnor.ai  برای شرکت اپل قابلیت‌های محسبات لبه را فراهم می‌کند. این قابلیت‌ها باعث می‌شود که منافع این شرکت حاضر در سیلیکون ولی در زمینه سیاست حفظ داده‌ها تامین شود. این مسئله همان چیزی است که تیم کوک مدیر اجرایی اپل سال‌ها قبل در مورد آن صحبت کرده بود.

این مسئله، هسته اصلی جدلی بین وزارت دادگستری آمریکا و شرکت اپل بر سر درخواست دستیابی به اطلاعات گوشی‌های اپل استفاده شده توسط یک کارآموز ارتش عربستان است. این شخص که به عنوان یک تروریست شناخته می‌شود، در جریان حمله به ایستگاه هوایی پنساکولا ناوال در فلوریدا در ماه قبل، سه نفر را کشته و هشت نفر را زخمی کرده است.

اپل احتمالا به ارزش ابزارهای xnor.ai در زمینه حفظ داده‌های امن هوش مصنوعی روی دستگاه‌های موبایل نسبت به فرستادن آن‌ها به ابرها، پی برده است.

خرید xnor.ai به این مسئله اشاره می‌کند که نقش سیاتل به عنوان یک مکان برای رشد فناوری‌های اینترنت اشیا و یادگیری ماشین افزایش یافته است. سیاتل با استارتاپ‌های AI2 و حضور شرکت‌هایی مانند آمازون و مایکروسافت شناخته شده است. همچنین این مسئله، جریان رشد ملی هوش مصنوعی و خدماتش را شدیدتر خواهد کرد.

خرید شرکت‌های مربوط به هوش مصنوعی، در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و موجب شده که توجه به این تکنولوژی در بخش‌های مختلف نرم‌افزاری بیشتر شود. سرمایه‌گذاران رکورد ۹.۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری روی استارتاپ‌های هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۸ را ثبت کردند که تقریبا دوبرابر سال ۲۰۱۷ بود. طبق گزارش سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ که توسط پی دابلیو سی انجام شد، بخش هوش مصنووعی دومین بخش با بیشترین فعالیت بعد از بخش فینتک است.

آکسیوس سال قبل گزارش داد که خرید شرکت‌های هوش مصنوعی بازتاب‌دهنده نیاز به شرکت‌های بزرگ برای ایمن کردن تخصص‌های نادر هوش مصنوعی است. سی بی اینسایت گزارش می‌دهد که اپل یکی از شرکت‌هایی است که به طور خاص به دنبال خرید و پیشبرد شرکت‌های تکنولوژی در زمینه هوش مصنوعی است و خرید xnor.ai در سال ۲۰۱۹ نشانه‌ای بر این مطلب است.

ارن اتزیونی، مدیر فنی AI2 و جیکوب کالکر که رهبری بخش تولید استارتاپ AI2 را بر عهده دارد، یک تحلیل مفهومی نوشتند که به داستان خرید توری توسط اپل به عنوان مدرکی برای شتاب بی‌سابقه در ساخت استارتاپ‌های دارای فناوری پیشرفته در سیاتل اشاره کردند.

آن‌ها نوشتند، خرید توری باعث شد مجموعه‌ای از شرکت‌ها در گذرزمان به این حوزه بیپوندند. ثروت بادآورده حاصل از خروج استارتاپ‌ها از سیاتل، سرمایه گذاران خطرپذیر را وارد این حوزه کرد که روی استارتاپ‌های جدید سرمایه گذاری کنند. خروج موفقیت آمیز توری از سیاتل، کارمندان آن را ترغیب کرد که خودشان بنیان گذاران استارتاپ‌هایی در این زمینه شوند. مجموعه استعدادهایی که اپل دور هم جمع کرده، باعث می‌شود که یک مرکز از استعدادها ایجاد شود که به زودی استارتاپ‌های جدیدی را صاحب می‌شوند و این چرخه ادامه پیدا‌ می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram