960x0

ترندهای فناوری در سال ۲۰۲۰ بر اساس نمایشگاه CES

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

امسال پنجاه و سومین جشنواره سالانه CES در لاس وگاس برگزار شد. همان‌طور که به نظر می‌رسید، امسال نیز مانند هر سال شاهد بزرگترین و بهترین جشنواره در دنیا بودیم. جشنواره امسال با اختراعات جدیدی که مرزهای تخیل را می‌شکست و در همه حوزه‌های زندگی حضور داشت، وعده سالی پر از تکنولوژی‌های هیجان انگیز خصوصا در زمینه اتصالات، حمل و اتوماسیون را داد.

در ادامه به تفکیک، مباحثی که پیش بینی می کنیم مهم ترین ترندهای امسال باشند را ارائه می کنیم.

ظهور بیومتریک

در حالی که اکنون فناوری بیومتریک نقش پررنگی در زندگی ما بازی می کند (به عنوان مثال وقتی تلفن های هوشمند خود را قفل می کنیم یا از در فرودگاه عبور می کنیم) اما تعداد استفاده های این فناوری به طور مداوم در حال افزایش است. سال ۲۰۲۰ اولین سالی است که بازدیدکنندگان ثبت نام کرده در CES می‌توانند با تشخیص چهره، نشان ID  خود را دریافت کنند. این مسئله با مقایسه عکس‌های گرفته شده در گیت‌های ورودی با عکس ثبت نامی شرکت‌کنندگان اجازه ورود را صادر می‌کرد.

با این حال ، حضور بیومتریک در نمایشگاه بسیار پررنگ‌تر از تشخیص چهره در ورودی نمایشگاه بود. طیف وسیعی از غرفه داران نشان دادند که چگونه فناوری بیومتریک آنها می تواند با چالش های مدرن روز مقابله کند، و فراتر از باز کردن درب باشد.

از نکات برجسته امسال می توان به حضور کارگروه اروپا اشاره کرد که دسته جدیدی از سنجش های بیومتریک را با فناوری شناسایی بینی حیوانات خانگی معرفی کردند تا حیوانات خانگی گم شده را پیدا کند. همچنین الجی دری را به نمایش گذاشت که می‌تواند با اسکن چهره افراد باز شود. این در پس از این که چهره و کف دست را شناسایی کرد باز می‌شد.

حریم خصوصی

از آنجایی که بحث در مورد حریم خصوصی داده‌ها بالا گرفته، شاید تعجب برانگیز نباشد که نمایشگاه امسال شاهد چندین میزگرد بود که بر حریم خصوصی تمرکز داشت. خاص‌ترین آن‌ها میزگردی بود که با حضور مسئولان حفظ حریم خصوصی شرکت‌های اپل، فیسبوک، پروتکتر، گمبل و اف‌تی‌سی به شکل زنده اجرا شد.

در این میزگرد بحث بر این بود که چگونه شرکتها می توانند حریم خصوصی را در بزرگ مقیاس ایجاد کنند، تنظیم نقش‌ها در این زمینه چگونه است و خواسته مشتریان در مورد حریم خصوصی چیست. قانون جدید SB-327 ایالت کالیفرنیا که از ۱ ژانویه اجرا می‌شود، به تفصیل در مورد این صحبت می‌کند که دستگاه‌های هوشمند خانگی مسئول حفاظت از حریم خصوصی کاربر هستند. این قانون پس از جریان هک‌های متعدد دستگاه‌ها در سال ۲۰۱۹ تصویب شد.

علاوه بر این ، یکی از موضوعات داغ مورد بحث، ایده حریم‌ خصوصی پیش فرض است، زیرا تحقیقات نشان داده است که بیشتر مصرف کنندگان تنظیمات پیش فرض حریم خصوصی خود را تغییر نمی دهند.

مشارکت در گفتگوهای عمومی در مورد چنین مسائلی باید به تقویت این پیام کمک کند که حریم خصوصی باید در این صنعت به عنوان یک اولویت اصلی باقی بماند، و همچنین مقدمه ای برای بحث های آتی در سال های آینده باشد.

ماشین‌های بدون راننده

ایده پرطرفدار دیگری که در نمایشگاه‌های سالیان اخیر پیشرفت کرده است، ماشین‌های خودران و بدون نیاز به راننده است. در نمایشگاه CES 2020 تعداد بیشتری از این ماشین‌ها در معرض نمایش عموم قرار گرفت. با تعداد زیادی از فروشندگانی که خودروهای بدون راننده را به شکل گسترده تا ده سال آینده ارائه می‌کنند. شاید تعجب برانگیز نباشد که تمرکز برخی از شرکت‌ها در نمایشگاه به این بخش برای تولید خودروهای لاکچری خودران در بازار معطوف شده باشد. همچنین تولیدکنندگان نیز به نمایشگاه امسال به عنوان یک فرصت نگاه کردند تا نگاهی اجمالی به آینده صنعت حمل و نقل با خودروهای هیوندا به بازدیدکنندگان داده شود. این خودروها کیفیت حمل و نقل، راندمان و امنیت را به طور همزمان ارائه می دهند.

با افزایش سالانه دامنه و قدرت وسایل نقلیه خودکار، بسیار جالب خواهد بود که شاهد چگونگی دستیابی به این وسایل نقلیه در آینده نه چندان دور باشیم.

شهرهای هوشمند

ایده پرطرفدار دیگری که باید به آن اشاره کنیم، تمرکز ابتکارات روی طراحی مجدد شهرها برای هوشمندسازی بیشتر و افزایش قابلیت‌های نگهداری آن‌ها است. از آنجا که ارائه دهندگان راه حل هوشمند به طور فزاینده ای با مقامات سیاستگذاری عمومی همکاری می کنند، پیشرفت نسل بعدی فناوری‌ها، امکان پردازش همیشگی داده‌ها در شهر هوشمند و در نتیجه اتصال اشیا بیشتری در داخل آن را به دنبال خواهد داشت.

اهمیت شهرهای هوشمند برای تولید کنندگان دستگاه اینترنت اشیا شاید چیزی بهتر از خبر تویوتا در CES  برای شروع کار بر روی پروژه Woven City خود نباشد، یک خبر که در آن یک شهر هوشمند در ژاپن در دامنه کوه فوجی ساخته خواهد شد و به مهندسان این امکان را می دهد تا وسایل نقلیه، فناوری هوشمند و روباتیک در یک محیط واقعی زندگی را آزمایش کنند.

به رسمیت شناختن کمک این فناوری‌ها برای حل چالش‌های پیش روی دولت‌ها مثل نظارت بر تغییرات آب و هوا، باعث شده که درخواست برای سنسورها و تکنولوژی‌های پردازشی به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یابد. با سرعتی که در بخش ظهور شهرهای هوشمند شاهد هستیم، امیدواریم در سال‌های آینده نیز این سرعت افزایش یابد.

نسل بعدی فناوری بهداشتی

دستگاه های فناورانه پوشیدنی و بهداشتی چندین سال است که در CES نمایش داده می شوند. با این حال ، آنها در نمایش امسال بسیار بیشتر از گذشته حضور داشتند. این امر تا حد زیادی به دلیل پیشرفت در تراشه ها و فن آوری بی سیم کم مصرف است ، که هم اکنون قادرند کاملاً از الزامات مورد نیازی پشتیبانی کنند که برای نیاز مداوم و استقرار این راه حل های نوآورانه استفاده می‌شوند. این راه‌حل‌ها شامل تشخیص‌، نظارت و درمان بیماری های مختلف ما هستند.

نمایشگاه امسال شاهد دستگاه‌های فنی و تکنولوژی‌های جدیدی (مثل فن آوری در زمینه سلامتی و بهزیستی زنان) بود که تمامی علائم حیاتی قابل تصور از جمله میزان کالری ، سطح گلوکز ، حواس پرتی راننده ، دمای بدن ، سطح خواب را اندازه گیری می کنند و حتی می توانند پیش بینی کنند که کار بعدی روده شما چه خواهد بود. این نوع فناوری به نظر نمی رسد واقعاً اطلاعات مربوط به مراقبت های بهداشتی را مستقیماً در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.

به عنوان مثال، شرکت فرانسوی اورگوتک محصول جدید خود را با محوریت خواب با نام اورگونایت راه اندازی کرد که یک پیشانی بند متصل است و به کاربران در زمینه آموزش درمورد خواب روزانه کمک می کند و از نورو فیدبک درمانی در آموزش مغز برای تولید امواج مغزی مرتبط با خواب استفاده می کند. همچنین شرکت بیسو یک تحلیل‌کننده هوشمند ادرار ارائه داد که به مصرف کنندگان کمک می‌کند تا از آن برای شخصی‌سازی مشاوره رژیم غذایی و بهینه سازی سلامت خود استفاده کنند. با توجه به اینکه صنعت مراقبت های بهداشتی در حال حاضر با قابلیت یادگیری ماشینی برای مشاهده الگوی داده ها تغییر یافته است‌، محبوبیت ابزارهای پوشیدنی و سایر دستگاه هایی که به ما قدرت می دهند سلامت خودمان را بهتر از گذشته کنترل کنیم، روز به روز افزایش می‌یابد و بعید است به زودی این رشد کاهش یابد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram