20200110-ceswrap-dan-bill-1

محصولات هوشمند معرفی شده در نمایشگاه CES برای سالمندان

در ۵ دقیقه این متن را بخوانید

اگر چه در نمایشگاه CES  در هفته گذشته، از تلویزیون‌های ۸k، ماشین‌های مفهومی و کامپیوترهای جدید رونمایی شد، اما تعداد زیادی از محصولات هوشمند نیز دیده شد که زندگی افراد سالمند آمریکایی را بهبود می‌بخشد. البته در روزهای اولیه این نمایشگاه، گجت‌های سلامت متصل به اینترنت، دستگاه‌های پوشیدنی و همراه نیز دیده شد اما عدم وجود محصولاتی با دامنه فراوان نسبت به وسایل متمرکز روی بهبود کیفیت زندگی افراد سالمند، تعجب کارشناسان را بر انگیخت.

برای درک بهتر این مسئله دو دلیل را ذکر می‌کنیم.

دلیل اول این است که کودکان نسل انفجار جمعیت حالا در سنین ۵۴ تا ۷۴ هستند و توسط آمار اخیر ویکیپدیا چیزی در حدود ۱۸.۸ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند. این مسئله نشان می‌دهد که یک پنجم آمریکا که ۵۸ میلیونی هستند می‌توانند مشتری این نوع محصولات باشند. این در حالی است که این رقم شامل مراقبت‌کنندگان از این افراد و اعضای دیگر خانواده‌های آنها نشده که به دنبال این وسایل هوشمند برای نظارت بر نسل انفجار جمعیت در نمایشگاه CES هستند.

دلیل دوم این است که اضافه کردن اتصالات و سنسورها به محصولات ارزان‌تر و آسان‌تر شده و دیگر مولفه‌های کلیدی کوچک‌تر شده‌اند. این همان دلیلی است که تلفن‌های همراه درون جیب‌های ما از یک دستگاه انتقال صدا در طی دو دهه به یکی از قدرتمندترین ابزارهای محاسبات تبدیل شده اند.

آیا نیاز به ذکر برخی از این محصولات سالمندان دارید؟ در زیر به برخی از محصولات و سرویس‌های خلاقانه‌ای اشاره خواهیم کرد که در نمایشگاه موجود بودند و به زودی به بازار می‌آیند.

blank

سیستم نظارت موبایلی ماوس لب، ما را یاد تریکوردرهای داستانی فیلم استار ترک می‌اندازد. این دستگاه می‌توانست به سرعت بیماری را تشخیص بدهد و به تشخیص مشکلات درمانی کمک کند. ماوس لب برخلاف آن دستگاه آینده نگرانه داخل فیلم، بدون استفاده از شبکه بیسیم اسکن بدن را انجام نمی‌دهد. در عوض آن را باید گاز بگیرید و حدود ۳۰ ثانیه نفس بکشید.

ماوس لب داده‌هایی از نفس، بزاق، غشاهای مخاط، رگ‌های خونی را جمع‌آوری می‌کند و ۱۰ مولفه کلیدی از جمله ضربان قلب، تغییرپذیری ضربان، فشار خون، اکسیژن اشباع خون، ECG، دما، کارکردهای شش و موارد دیگر را اندازه‌گیری می‌کند.این اطلاعات مستقیما به شرکت توسط یک شبکه سلولی داخل محصول فرستاده می‌شود. به نظر شما هزینه خرید مورد انتظار ماوس لب، همراه با مجوز سازمان مدیریت غذا و دارو آمریکا (که شرکت امیدوار است آن را بگیرد) چقدر است؟ فقط ۱۲۰ دلار.

blank

دستگاه نظارت بر فشار خون بالای شرکت اومرون که کاملا بی‌سیم است و یک EKG نیز به همراه دارد، با رقمی حدود ۱۵۹ دلار در نمایشگاه عرضه شده و کار کنترل فشار خون، جمع‌آوری داده‌های قلب مثل  نبض، فیبریلاسیون دهلیزی، میزان تندی ضربان ، کندی ضربان و بالا و پایین شدن ضربان را انجام می‌دهد. این محصول مجوز سازمان غذا و دارو را دارد و طبق قوانین، شما حتی اولین اندازه‌گیری‌های این دستگاه را نمی‌بیند مگر این که متخصصان قلب آمریکا با برد تخصصی نتایج آن را تفسیر کنند. شرکت اومرون نتایج را بدون هیچ گونه مسئولیت به شما ارائه می‌دهد. بعد از خوانش اولیه این نتایج توسط متخصصان، شما می‌توانید نتایج را روی گوشی هوشمند متصل به بلوتوث خود مشاهده کنید. این دستگاه با هر دو سیستم عامل اندروید و آی‌ او اس سازگار است.

blank

ربات مراقب بومی ۲ (بدون قیمت ارائه شده) به طور خاص به بیمارانی کمک می‌کند که آلزایمر دارند و نیاز به افرادی دارند که از آن‌ها به صورت تمام وقت مراقبت کند. این دستگاه‌های دو فوتی قابل حمل تمرینات آموزش شناختی برای کمک به فعال نگه داشتن مغز سالمندان ارائه می‌کند و همچنین می‌تواند به بیماران زمان درمان را یاد آوری کند، با سرویس‌های اورژانس تماس بگیرد یا با یکی از اعضای خانواده تماس بگیرد تا به کمک او بیایند. بومی ۲ دوربین‌های مختلف وسنسورهایی برای نظارت و اجتناب از برخورد دارد و از امواج بلوتوث و وای‌فای برای اتصال استفاده می‌کند.

blank

برای افراد مسنی که برای حرکت نیاز به کمک دارند و می‌خواهند از چرخه محصولات متصل به اینترنت استفاده کنند، عصای هوشمند عرضه شده است. شما نمی‌توانید این محصول را بخرید اما می‌توانید با استفاده از چند کد در دسترس، طرح و یک چاپگر سه بعدی آن را بسازید. نمونه اولیه محصول یکی از دو جایزه بزرگ را در AARP Innovation Labs Living را در بخش حرکت دریافت کرد.

این محصول یک ماژول کوچک است که به عصا متصل می‌شود و دسترسی به موسیقی دیجیتال و کنترل دستگاه‌های هوشمند خانگی مانند چراغ‌ها و پنکه‌های روی شبکه ثرد را فراهم می‌کند. علاوه بر این، سنسورهای دیگری نیز هستند که برای زمین خوردن و سقوط افراد را شناسایی می‌کنند و می‌توانند از طریق واتس اپ به مخاطبان گوشی تلفن شخص اطلاع رسانی کنند. از آن جایی که راه رفتن با عصا، یک دست انسان را اشغال می‌کند و همه سالمندان گوشی با خود حمل نمی‌کنند، روشی که این عصا برای نظارت و راحتی بدون نیاز به استفاده از گوشی ارائه می‌کند، فوق العاده به نظر می‌رسد.

blank

یکی دیگر از محصولات شگفت انگیز نمایشگاه CES، سرویس نظارت بر سلامت بینهای است. این محصول را نیز شما نمی‌توانید شخصا و یا حداقل به شکل مستقیم بخرید چون شرکت تکنولوژی خود را از طریق یک SDK به دیگر شرکت‌ها می‌فروشد. با این وجود، این تکنولوژی چشمگیر است چرا که از دوربین‌های گوشی‌های هوشمند برای فراهم کردن نبض، تغییر ضربان قلب، تنفس، استرس، سطح اکسیژن خون با یک اسکن ۶۰ ثانیه‌ای استفاده می‌کند. داده‌های فشار خون به خوبی کار می‌کنند. سادگی نصب از طریق وجود چند سنسور بسیار جذاب است اما الگوریتم‌های پس‌زمینه و پردازش داده این محصول باعث شده که بسیار موثر شود.

نمونه‌های کوچکی از محصولات متصل به اینترنت برای افراد سالمند در نمایشگاه امسال CES در معرض نمایش قرار گرفت. تعجب برانگیز نخواهد بود اگر در سال آینده، کاهش هزینه اتصالات، کاهش قیمت سنسورها و کامپیوترها باعث شود که کالاهای هوشمند مناسب‌تری به بازار عرضه شود و کیفیت زندگی بالاتر رود. این مسئله باعث می شود در سال آینده یک بخش کامل از نمایشگاه، به این مسئله اختصاص داده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram